Vietnam’da mağaza açan ilk Türk mobilya markası

Üretim kalitesi, ürün çeşitliliği ve mağazalaşma yatırımları ile 4 yıl gibi kısa sürede hızlı bir büyüme gerçekleştiren Newjoy, Uzakdoğu ve Ortadoğu pazarlarında ihracat atağında…

Bu yıl içinde Fas’ta açtığı konsept mağazaların ardından, dünya mobilya üretiminden önemli pay alan Vietnam’da yeni mağazasını açan marka, kendi sektöründe ülkede yer alan ilk Türk markası oldu.

Kuruluşundan bu yana geçen 4 yıllık sürede tam bir başarı hikâyesine dönüşen Newjoy’un, bugün yurtiçinde 65, yurtdışında 10 mağazası bulunuyor. Sakarya Hendek’te 40 dönüm açık alan, 17 dönüm kapalı alana kurulu fabrikasında, yalın ve çevreci üretim anlayışıyla ulaştığı günlük 400, aylık 10 bin modül üretiminin yüzde 35’ni ihraç eden Newjoy, 5 kıtada, 30 ülkede, 150 noktadan anne ve gençlere ulaşıyor.

İlk yurtdışı mağazasını 2013 yılında Irak’ın başkenti Erbil’de açan Newjoy’un, KKTC, Azerbaycan ve Avusturya’da gençlerin hayal dünyalarını renklendiren ve onların alışveriş zevklerine özel dizayn edilmiş, konsept mağazaları bulunuyor. Fas’ın başkenti Rabat’ta 150 m2’lik bir alanda yeni konsept mağazasını açan Newjoy Ortadoğu pazarındaki stratejik büyümesini desteklerken, Vietnam mağazası ile de Uzakdoğu pazarında güçlenmeyi hedefliyor. Yıl sonuna kadar Cezayir, Mısır ve Ürdün’de mağazalarını açacak olan marka yeni ihracat pazarlarında aktifleşecek. Üretiminin yüzde 35’ni ihracat odaklı gerçekleştiren Newjoy, her pazarın kendi dinamizmine, kullanım alışkanlıklarına ve zevklerine hitap eden üretimi ile girdiği pazarlarda markalaşıyor.

Yüzde 41’lik genç nüfus oranıyla Vietnam pazarında tek Türk markası…

Newjoy, dünya pazarlarını önemsiyor ve yeni yatırımlar yapmak, yeni pazarlara girmek, dünya trendlerini takip etmek adına uluslararası mobilya fuarlarını yakından takip ediyor ve katılıyor. Marka, 2015 Furniture China Fuarı’nda Vietnamlı yatırımcılar ile kurduğu bağlantıları, Mart 2016 itibariyle sonuca bağlayarak, Vietnem’a ilk konsept mağazasını açtı. Nüfusunun yüzde 41’ini 0 -24 yaş arası bebek ve gençlerin oluşturduğu Vietnam, genç nüfus oranı ve artışıyla bebek ve genç mobilyasına ihtiyacın fazla olduğu ve henüz doyuma ulaşmamış bir pazar. Vietnam’a ülkemizden ihracat gerçekleştiren tek bebek ve genç mobilya markası ise Newjoy… Vietnam pazarını doğru gözlemleyen Newjoy, yıllık yüzde 5’in üzerinde büyüyen ekonomisiyle, Vietnam’ı gelecek vadeden pazarlardan bir tanesi olarak görüyor.

Birol Öner: “Yeni ve gelişmekte olan pazarlarda markalaşma atağındayız…”

Gelişmekte olan ülkelerde markalaşma vizyonu ile hareket ettiklerini dile getiren Birol Öner, ihracatta doymuş pazarlarda rekabet etmek yerine yeni pazarlara açılarak ve bu pazarlarda marka yatırımları yaparak geleceği çok daha güçlü kurguladıklarını ifade etti. Öner, ”Newjoy markası ile hedefimiz bir dünya markası olmak. Biz yeni nesil anne ve gençleri anlayan bir marka olarak büyüyoruz. Trendleri iyi takip ediyor, üretimden yapılanmaya her pazar için farklı stratejiler geliştirerek, girdiğimiz ülkelere özel planlamalar ile güçlü konumlandırmalar yapıyoruz. Fırsatları iyi değerlendirerek, istikrarlı bir büyüme gerçekleştiriyoruz. Dünya markası olma projeksiyonumuzu, girdiğimiz pazarlarda yaptığımız marka yatırımları, fuar organizasyonları, reklam faaliyetleri ile güçlendiriyoruz. Gelişmekte olan pazarlarda daha aktif rol alarak bu pazarlarda güçlü bir marka algısı oluşturuyoruz. Tabii ki Avrupa pazarları da bizim için önemli. Ancak Uzakdoğu ve Ortadoğu genç nüfus yoğunluğu olan, yeni gelişen ve yeniliklere aç pazarlar. ”şeklinde konuştu.

İhracatta gelişmekte olan pazarlara yöneliyor…

İngiltere, Hollanda, Rusya, G. Afrika, Cezayir, Libya, S.Arabistan, Kuveyt, B.A.E. Irak ve Azerbaycan gibi ülkelere ihracat gerçekleştiren Newjoy, Güney Kore, Malezya, Tayland, Çin, Vietnam ve Hong Kong gibi Uzakdoğu ülkelerinde de söz sahibi. 2015 yılında Malezya’ya yapılan mobilya ihracatının yüzde 40’ı, 2016 yılının ilk çeyreğinde Malezya’ya ihracatın yüzde 100’ü, Güney Afrika’ya 2015 yılında yapılan ihracatın yüzde 20’si, Tayland’a 2015 yılında yapılan mobilya ihracatının yüzde 20’si Newjoy tarafından gerçekleştirildi. Newjoy 2016 yılında mağaza açtığı Vietnam’a ise Türkiye’den ihracat gerçekleştiren ve mağaza açan tek marka…
5 yıllık süreçte yurt içinde 150 yurt dışında 40 mağaza…

Güçlü üretim altyapısı ile 2.6 milyar dolarlık ihracatıyla son on yılda yükselişe geçen Türk mobilya sektörü, 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hedefliyor. Dünya markası olma hedefiyle yola çıkan, global vizyon çerçevesinde düşünen ve marka ismini dahi bu doğrultuda belirleyen Newjoy, tasarım ödüllü ürünleri ve zengin ürün gamıyla sektörün en iddialı markaları arasında… Marka beş yıllık süreçte Türkiye’de mağaza sayısını 150’ye, yurt dışında 40’a ulaştırmayı planlıyor. Mağazalaşma ve markalaşma süreçlerinde 4 yıl gibi kısa bir sürede hızlı bir büyüme gerçekleştiren Newjoy’un 2015 yılı cirosu 70 milyon TL. Marka, 2016 yılında bu rakamı 90 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor.

Dünya kalite standartlarında üretim

Newjoy’un, tasarımdan üretime tüm stratejisi ‘sağlık, güvenlik, konfor ve kalite’ üzerine ilerliyor. İnsan sağlığını olumsuz etkileyebilecek maddelere üretiminde yer vermiyor, mobilyaların üzerine işlenen figürler özel UV baskı ve vitray çizim teknikleriyle uygulanıyor. Ürünlerin şıklığından ve kalitesinden ödün vermeden, modern tasarımlarla hayata geçirilmesi, yüksek güvenlik ve kalite standartlarına göre kontrollerinin yapılmış olması ve devamlılığının sağlanması, Newjoy’un üretim anlayışının temel ilkeleri arasında yer alıyor. TÜV tarafından verilen E-1 ve GS uluslararası kalite sertifikalarına sahip olan Newjoy, dünya kalite standartlarında üretim gerçekleştiriyor. Tüketici haklarına saygı gösteren ve koruyan Newjoy, şuan bebek ve genç mobilyası sektöründe 7 yıl garanti veren tek marka olarak dikkat çekiyor.
http://www.newjoy.com.tr/

Bunları da beğenebilirsin