Volkan Ataman: 9 kongre, 1220 toplantı, 1340 etkinlik iptal oldu

İstanbul, 16 Mart Çarşamba günü kongre, toplantı ve etkinlik sektörünün lider buluşması ACE of M.I.C.E. Exibition 2016’nın kapılarını açtı. Türkiye’nin tek, dünyanın ise en büyük üçüncü MICE (Meeting, Incentive, Congress, Events) fuarına Turizm Medya Grubu’nun yaptığı anket çalışması damga vurdu.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, MICE sektöründen 400 firmanın katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarını paylaştı. Bu sonuçlara göre geçtiğimiz yıl, ülkemizin geçtiği zorlu süreçlerden, terör olaylarından ve 6 aya yakın geçen hükümetsiz dönemden MICE sektörünün ciddi olarak etkilendiğini açıkladı. Anket sonuçlarına göre; 2015 yılında gerçekleştirilmesi planlanan 69 kongre, bin 220 toplantı, bin 340 etkinlik iptal oldu.

Turizm Medya Grubu tarafından 2014 senesinden bugüne düzenlenen kongre toplantı ve etkinlik sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan ACE of M.I.C.E. Exhibition bu yıl yine dolu dolu içeriğiyle Türkiye ve dünyadan sektör profesyonellerine kapılarını açtı. Üç gün sürecek fuar İspanya’dan Azerbaycan’a, Avusturya’dan Yunanistan’a 25 ülkeden kongre büroları, etkinlik planlayıcıları ve kongre organizatörlerini dev buluşmayla bir araya getirdi. Fuarda oteller, etkinlik yönetimi, sahne dekor tasarımı, transfer, dönemsel insan kaynakları, ses – ışık, görüntü, video ve dijital çözümler gibi alanlarda faaliyet gösteren toplam 330 firma stant açtı. Fuarın açılış törenine İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, fuarın bütün olumsuzluklara rağmen bu yıl her anlamda daha güçlü ve daha donanımlı olduğuna dikkat çekti. Fuar 39 ülkeden 200 yabancı hosted buyer, yurt içi pazardan 400 kurumsal satın alıcı şirket, 150 visitor Hosted Buyer yani toplamda 750 Hosted Buyer’ın ağırlanacağı fuarda b2b görüşmeler eşliğinde yoğun bir ticari işbirliği ağı oluşturulacak.

Ataman: “MICE Endüstrisi için stratejik ve uzun vadeli planlar yapılmalı”

MICE endüstrisi için stratejik ve uzun vadeli planların yapılması gerektiğinin öneminin altını çizen Ataman, “Son zamanlarda yaşanan olumsuz gelişmelerin turizmde yol açtığı kayıpları yılın 12 ayı sürdürülebilen kongre, toplantı ve etkinlik (MICE) turizmi ile geri kazanabiliriz. Son bir yıl içerisinde ülkenin farklı illerinde yaşanan terör örgütünün saldırıları turizmi olumsuz etkiledi. MICE turizmine ağırlık verilerek bu alandaki kayıpları telafi edebiliriz” dedi.

Ataman: “ Dünyanın parlayan yıldızıyız”

Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman konuşmasına “Türkiye; Avrasya, Akdeniz, Orta Doğu ve Balkanlar’ın tam ortasında yer alıyor, hizmet ve servis kalitemiz, otel ve kongre merkezlerimizin yeni ve teknolojik oluşu, ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleri, mevsimi, bulunduğu coğrafyanın merkezi olması, en önemlisi THY’nin 264 noktaya direkt ulaşım sağlaması bizi MICE sektöründe öne çıkarıyor. Turizmde kaybettiğimiz pazarları, MICE ile kapatmamız mümkün. Sektör, bu şekilde eski parlak günlerine kavuşabilir” diyerek devam etti.

Ulusoy: “2015 te Türkiye’ye 2 milyon 122 bin kişi kongre turizmi için geldi”

Açılışta konuşma yapan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ülkedeki terör olaylarına dikkat çekerek “Uluslararası seyahat özgürlüğünü ortadan kaldıran terör Türkiye’ye karşı yapılan bir hadise değildir; insanlığa karşı yapılan bir hadisedir” dedi. Türkiye’nin güvenlik algısını eski haline getirmek için çalışacaklarına dikkat çeken Ulusoy; “Bugün 2015 yılında gelen ziyaretçilerin yüzde 5.3’ü yani 2 milyon 122 bin kişi kongre turizmi için ülkemize gelmiş. 2015’te elde etmiş olduğumuz gelir, 2 milyar 188 milyon dolarla altıncı sırayı almış. Bu rakamları yakalayan kongre turizmi sektörüne hizmet edenlere katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. Konuşmasına hükümetten beklenilen destekleri dile getirerek devam eden Ulusoy sözlerini “Sektör olarak morale ihtiyacımız var, bankaların anlayışlı olması lazım MICE‘ta hükümet desteğine çok ihtiyaç var. Otellerin rezervasyonları doluyken kongre odaları boş kalmasın” diyerek sonlandırdı.

Ersoy: “ Türkiye son on yılda turizm yatırımlarıyla önemli yol kat etti”

Açılışta konuşma yapan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy konuşmasında “Türkiye son 10 yılda yaptığı turizm yatırımlarıyla önemli yol kat etti. Geçen yılların verilerine baktığımız zaman 2011 ve 2012 yılında Türkiye 500 kişi ve üzeri katılımcının yer aldığı organizasyonlarda birinci sırada yer aldı. 2013’te bu rakam 146 organizasyonla sekizinci sıraya, 2014’te ise 130 organizasyonla dokuzuncu sıraya geriledi. Bunun ana nedeni Türkiye’nin artık iyi organizasyon altyapısına sahip olmaması değildi. Türkiye’ye olan turizm talebindeki artışı arzın aynı oranda karşılayamamasıydı” açıklamasında bulundu. Sözlerine; “Devreye girecek ekonomik faaliyetleri göz önüne alırsak 2018’in sonbaharında dünyanın en büyük havalimanı İstanbul’da açılıyor. Avrupa’yı Asya’ya bağlayacak İzmit Boğaz Köprüsü geçişi ve İzmir otoyolu devreye girecek. Bir sonraki aşamada Çanakkale Boğazı’nı Asya’ya bağlayacak köprü bulunuyor. Dünyanın en büyük ulaşım ağı Türkiye olacak. Dünyanın en büyük yolcu dağıtım merkezi, en büyük kargo dağıtım merkezi, ticaret ve turizm merkezi oluyor. Ülkenin ticari hacmine ciddi katkı sağlanıyor” diyerek devam etti.

Fuarın Öne Çıkan Oturum ve Etkinlikleri

MICE’ın Kadınları – 16 Mart

Fuarın ilk günü olan 16 Mart tarihinde kurumsal firmaların, MICE sektörünün, cemiyet ve iş dünyasının önemli ve etkili kadın simaları MICE’ın Kadınları isimli panelde İstanbul Akvaryum sponsorluğunda bir araya gelecek. Kadınların kongre, toplantı ve etkinlik sektörüne bakışı, yaşanan problemler, çözüm önerileri, etkinlik ve başarı hikâyeleri fuarın ilk gününe damgasını vuracak.

Speakers Corner – 16-17-18 Mart

Üç gün boyunca 15 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırlayacak olan fuar alanında kurulu olacak Speakers’ Corner, konusunun uzmanı birbirinden değerli yerli ve yabancı konuşmacıyı ağırlayacak. Sosyal medya, nöro marketing, hybrid toplantılar, greenmeeting, mobil etkinlik çözümleri, etkinlik teknolojileri ve daha pek çok farklı konudaki oturumlar meraklılarıyla buluşacak.

AMEzing Network Parti – 16 Mart

Fuarın ilk gün akşamı Feriye Lokantası’nda gerçekleşecek AMEzing Network Parti gece boyunca dans şovları, müzik grupları, video mapping şov, dj performansı ile unutulmaz bir geceye imza atacak. Yerli ve yabancı satın alıcılar, fuara katılımcı firmalar, konuşmacılar ile basın mensuplarının davetli olduğu AMEzing Network Parti ilk güne imzasını atacak.

MICE CİNLERİ – 17 Mart

Üniversitelerin Turizm ve Pazarlama İletişimi öğrencileri ile sektör duayenlerinin bir araya geleceği keyifli söyleşiler bu yıl fuara renk katacak. Fuarın ikinci günü 17 Mart Perşembe günü gerçekleşecek MICE Genie programını gençler Tourismo Group sponsorluğunda ücretsiz olarak takip edebilecek.

ACE of M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödül Töreni– 17 Mart

Fuar atmosferi 17 Mart gecesi ZORLU Performans Sanatları Merkezi’nde düzenlenecek ödül töreniyle yükselmeye devam edecek. Görkemli kırmızı halı seremonisi ile gerçekleştirilecek ACE of M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri sahiplerini bulacak. Sektörünün en prestijli ödül töreni ACE of M.I.C.E. Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri ile sene boyunca performanslarıyla rakiplerini geride bırakan finalistler ödüllerini alarak yarışmayı sonlandıracak. MICE sektör profesyonellerinden oluşan 2 bin 500 davetlinin katılacağı ödülleri sahiplerine televizyon dünyasının ünlü isimleri takdim edecek.

Fuarcılık Sektörünün Geleceği, Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği Çalıştay ve Zirvesi – 18 Mart

Türkiye’de ilk kez düzenlenecek fuarcılık sektörünün geçmişi ve geleceğinin konuşulacağı “Fuarcılık Sektörünün Geleceği, Sergileme ve Stand Tasarımcıları Derneği Çalıştay ve Zirvesi” adlı program 18 Mart tarihinde çok değerli konuşmacıların katılımıyla 3 farklı oturumda düzenlenecek. Bu yılki ACE of M.I.C.E. Exhibition fuarının kapanış etkinliği olacak Zirve, fuarcılık sektörünü masaya yatıracak. Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, UBM EMEA (Istanbul) Türkiye Operasyonlarından Sorumlu Başkanı Haluk Balcı, Uluslararası fuarcılık sektöründen UFI (The Global Association of the Exhibition Industry) Operasyonlardan Sorumlu Direktör Sonia Thomas, ITE Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Vincent Brain, IFES (International Federation of Exhibition and Event Services) Başkanı Voicu Sferdianu gibi önemli isimlerin bulunduğu zirvede ülkemiz ve dünyadan sektörün lider kurumlarının üst düzey yöneticilerini dinleme fırsatı olacak.

Bunları da beğenebilirsin