Yapı Denetim Sisteminde Değişiklik Çalışmaları…

Artık yıllardır beklenen sistem değişikliği çok yakında uygulamada olacak… imarpanosu.com yazarı Mutlu Er, E-Dağıtımlı Yapı Denetim Sistemi başlıklı yazısında önemli uyarılarda bulunuyor… İşte o yazı…

Mutlu ER yazıyor…

E-DAĞITIMLI YAPI DENETİM SİSTEMİ

Merhabalar sevgili İmarpanosu okuyucuları ,

Yıllardır yapı denetim sektöründeki sorunlar çığ gibi büyüyor, sektörün denetimden yoksun ve müteahhit vesayetindeki durumu değişiyor ve en önemlisi kentsel dönüşümdeki en büyük sorunlardan birisi daha ortadan kalkıyor …

Nasıl ve neden?..

İşte bu iki sorunun cevaplarıyla detaylar:

1- Yeni sistemde artık müteahhit yapı denetim firmasını seçemeyecek Yapı Denetim Sistemi (YDS) üzerinden ruhsat verilirken yapı denetim firması ataması da yapılacak… Peki bunun sektördeki önemi ne olacak?.. Müteahhitlerin kanunen yasak olmasına rağmen yapı denetim firmaları ile iskonto veya barter anlaşmaları yapılması engellenecek!.. Ahbap çavuş ilişkileri biteceği gibi çok sayıda ‘İnşaat yapıyorum’ diye kendi kendini denetleyen müteahhitlere ait yapı denetim firmalarının da sanırım sonu gelmiş olacak.

2- Müteahhit artık işveren pozisyonundan çıkacağı ve yapı denetim firması da performansa dayalı bir sistem ile yeni iş alması daha kolay olacağından proje ve eklerine aykırı imalatlar sonlanmış olacak.

Kentsel dönüşüme nasıl yansıyacak?

3- YDS üzerinden ruhsat esnasında yapı denetim firması ataması yapılırken ilgili şantiye içinde Proje Uygulama Denetçisi ataması da otomatik atanarak yani yapı denetim firmasını da denetleyecek bir mekanizma oluşmuş olacak.

4- ‘Kentsel dönüşüm ile ne alakası var?’ diyecek herkes… Tüm vatandaşların şikayeti olan ‘Biz imalat aşamasında kontrol sağlayamıyoruz diyorlar projeye aykırı imalatlar kendisi işveren olan müteahhitin anlaştığı denetim firmasına nasıl güvenelim?’ diye bir sorun da ortadan kalkacak.

Hayal gibi görünse de çok ama çok yakında bu sistem devreye girecek…

Teşekkürlerimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Yapım İşleri Genel Müdürlüğü’ne…

Umarım sistemin olası aksaklıklarını da hallederler…

İyi günler…

Bilgi talepleriniz için

mutluer.er@gmail.com

MUTLU ER’İN ‘BEKLENEN İMAR AFFI GELİYOR YARARLANMAK İÇİN NE YAPMALI?’ BAŞLIKLI YAZISI İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Bunları da beğenebilirsin