Yatırım amaçlı konut almak mantıklı mı?

Biraz birikimi olan her birey, kar odaklı yatırımlar araştırır. Özellikle konut yatırımı, birikimi olan olmayan herkes için çok cazip bir seçenektir. Ancak son dönemlerde inşaat maliyetleri hızla artıyor. Bunun yanında artan döviz kurları ve faiz oranları da ihtiyaç olarak ev satın alabilmeyi bile imkansız hale getiriyor.

Ev sahibi olmak isteyenler konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altında olduğu ve konut fiyatlarının düşük olduğu dönemleri takip etmeleri veya kampanyaları incelemeleri daha mantıklıdır. Bunun yanında inşaat ve arsa maliyetlerindeki artış konut piyasasına zam olarak yansımaması elinde büyük oranda peşin para bulunan bireyler için de avantaj olabilir.

Yükselen Konut Kredisi Oranları ile Ev Alınır mı?

Faiz oranlarının yıl içinde ne kadar yükselip çıkacağını tahmin etmek zor olacaktır. Değişim içindeki faiz oranlarının düşmesini beklemek çok mantıklı değildir. Beklerken ev fiyatlarının artması da kaçınılmazdır. 120 ay vadelerle konut kredisi kullanabilir, yatırımlık evler arasından konut satın alabilirsiniz. Dönem dönem faiz oranlarında düşüşler olabilir. Re finansman hizmeti ile faiz oranlarının düştüğü dönemlerde kredinizi yeniden yapılandırarak taksit tutarlarınızı ve borçlanma oranını azaltabilirsiniz.

Yatırım Olarak Hangi Dönemlerde Konut Değerlendirilir?

Ekonomik koşulların hızlı bir şekilde değiştiği günümüzde her geçen gün yatırım ve tasarruf araçları ile ilgili fikirler değişebiliyor. Birikimlerinizi nasıl değerlendirip enflasyondan koruyabiliriz diye düşünen bireyler araştırmalarını konut yatırımları alanında yoğunlaştırıyor.

3-5 yıl öncesine kadar konut en gözde yatırım araçlarından biri idi. Hem kira geliri sağlaması hem de değerinin sürekli artması konut satın almayı çok cazip bir hale getirmekte idi. Günümüzde ise enflasyon ile birlikte ev fiyatları artmıyor. Bu durumda ise kira getirisi ise yatırımlarınızdaki karlılığı incelemek gereklidir.

Konut Yatırımlarında Geri Dönüş Süresi

2018 yılı başlarında yapılan araştırmalara göre konut yatırımlarının geri dönüş süresi ortalama 22 yıldır. Konutun değeri yıllık kira getirisine bölünüyor. Bu şekilde bu oranlar elde ediliyor. Yani yatırımlık konut 2019 araştırmaları yaparken kira getirisinin sağlayacağı faydayı iyi hesaplamak gerekiyor.

Genel olarak konutta geri dönüşüm süresinin de uzadığına dikkat çekiliyor. Aldığınızın konutun lokasyonunun çok önemli olduğunu unutmayın. Birikiminizi değerlendirirken bu süreleri de göz önünde bulundurmak gereklidir. Kendini 22 yılda amorti eden konut, yatırım olarak çokta karlı gibi görünmese de bölgenin emlak endeksi arttığında değişecektir.

KAYNAK: Hürriyet Emlak Projeland

Bunları da beğenebilirsin