Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir?

Başbakan Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümet’in yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir? Mehmet Özhaseki nereli? Mehmet Özhaseki kim? Mehmet Özhaseki iletişim bilgileri neler? Mehmet Özhaseki twiter kullanıyor mu? İşte Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki özgeçmişi, biyografisi… 

Mehmet Özhaseki kim? Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı kim oldu? Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kimdir? Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki nereli? Yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki iletişim bilgileri neler? Mehmet Özhaseki twitter hesabı var mı? İşte cevaplar…

Başbakan Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükümet, bugün (24 Mayıs 2016, Salı) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanı görevi Mehmet Özhaseki’ye verildi. Peki Mehmet Özhaseki kimdir? İşte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinde yayımlanan bilgilere göre Mehmet Özhaseki özgeçmişi, biyografi bilgileri…

Mehmet Özhaseki kimdir?

mehmetozhasekidik
Mehmet ÖZHASEKİ                     Çevre ve Şehircilik Bakanı

Mehmet Özhaseki, 1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Daha sonra Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nü kazandı. O günkü siyasi şartlar ve öğrenci olayları sebebiyle buradaki eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı ve ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Buradan mezun olduktan sonra, Avukatlık stajını Kayseri Adliyesi’nde yaptı. Avukatlık yapmadı. Tekstil üzerine iş yapan aile şirketinin başına geçti. 1994’e kadar Tekstil Ticareti ile iştigal etti.

1980 sonrasında 10 yıl kadar sosyal amaçlı vakıf ve derneklerin kuruluşunda görev aldı. Kayseri’de ilk aşevi faaliyeti, öğrencilere karşılıksız burslar ve kış aylarında yakacak fonu gibi faaliyetlerin içinde bulundu.

Özhaseki, 27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazandı. 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde yeniden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

28 Mart 2004 yerel seçimlerinde %70.2 gibi rekor bir oyla 3. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Mehmet Özhaseki, geliştirdiği Kayseri Modeli Belediyecilik ile Türkiye’ye örnek oldu.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde ve 30 Mart 2014 seçimlerinde aday olup %60’larda oy alarak 5. kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçildi. Başkan Özhaseki 5. kez üst üste Büyükşehir Belediye Başkanı seçilerek Kayseri tarihinde bir ilke de imza atmış oldu.

Büyükşehir, il, ilçe ve belde belediyelerinden 350’nin üzerinde üyesi olan Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, TKB’nin yurtiçinde ve yurtdışında kurumsal kimlik kazanmasında ve yurt çapında birçok tarihi eserin ayağa kaldırılmasında büyük rol oynadı.

Özhaseki, 10 Şubat 2015 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etti ve AK Parti’den milletvekili adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Kayseri Milletvekili olarak seçildi.

12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı.

1 Kasım 2015 tarihinde yinelen genel seçimlerde tekrar seçilerek 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.

Evli ve 4 çocuk babası olan Mehmet Özhaseki, İngilizce ve Arapça biliyor.

Mehmet Özhaseki twitter

mehmetozhasekitwitter

Eski Kayseri Büyükşehir Belediyesi Bşkanı, yeni Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Mayıs 2012’den beri Twitter hesabnı kullanıyor. Bakan Özhaseki’nin Twitter hesabı şöyle: (takip etmek için hesabın üzerine tıklayın)

@mehmetozhaseki

Özhaseki’nin bugün itibariyle Twitter hesabında şu bilgiler yer aldı: T.C Çevre ve Şehircilik Bakanı – Kayseri Milletvekili / T.C Minister of Environment and Urban Planning – Parliamentarian From Kayseri

Mehmet Özhaseki facebook

Mehmet Özhaseki’nin Facebook hesabı da şöyle (takip etmek için hesabın üzerine tıklayın)

facebook.com/mehmetozhaseki

Mehmet Özhaseki iletişim

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Adres: Mustafa Kemal Mahallesi Eskişehir Devlet Yolu (Dumlupınar Bulvarı) 9. km. No: 278 Çankaya / Ankara

Telefon : 0 (312) 410 10 00

Web: www.csb.gov.tr

Bunları da beğenebilirsin