Yıldız Sarayı, Tayyip Erdoğan’ın ofisi olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’daki Yıldız Sarayı’nı başbakanlığı döneminde temaslarını gerçekleştirdiği Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ne benzer şeklinde kullanmaya hazırlanıyor.

Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilmesinin ardından kapsamlı bir restorasyondan geçirileceği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gelecek yıldan itibaren Yıldız Sarayı’nı yurtiçi ve yurtdışı görüşmeler için resmi olarak kullanabileceği belirtiliyor. Erdoğan, İstanbul’da resmi kabuller için Yıldız Sarayı’ndaki Mabeyn Köşkü ve Tarabya’daki Huber Köşkü’nü kullanıyor. Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le koltukları tartışılan görüşmesini Yıldız Sarayı’nda yapmıştı.

Yıldız Sarayı, Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi olacak

Cumhurbaşkanlığı’nın kullanımı için düzenlenen İstanbul Anadolu Yakası’ndaki Vahdettin Köşkü’nün ardından Avrupa Yakası’ndaki Yıldız Sarayı için de aynı amaçla hazırlık yapıldığı öğrenildi. 2. Abdülhamid zamanında devletin idare merkezi olan Yıldız Sarayı, Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilecek ve restorasyonun ardından “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi” olacak.

Habertürk Gazetesi yazarı Murat Bardakçı, dünkü (8 Kasım 2015, Pazar) yazısında Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilerek ‘Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi’ olacağını yazdı. Bardakçı’nın yazısı şöyle:

“Sadece şu kadarını söyleyeyim: Sultan Abdülhamid’in imparatorluğu otuz küsur sene boyunca idare ettiği Yıldız’daki ilk ciddî restorasyon “Büyük Mabeyn” isimli köşkte yapıldı, kısa bir müddet önce tamamlandı ve köşk Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edildi…

Hani, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’in geçenlerde oturdukları ve “hilâlleri sonradan konmuş” zannedilen 19. Asır Fransız malı “ampir” koltukların bulunduğu bina var ya, işte orası…

Şimdi, Yıldız’ın tamamı Cumhurbaşkanlığı’na tahsis edilecek, başka yerlere tahsisli binalar boşaltılıp ciddî bir restorasyondan geçirilecek ve Sultan Abdülhamid’in Yıldız’ı, bir asırdan daha fazla zaman sonra ayağa kaldırılıp “Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi” yapılacak…

DOLMABAHÇE OLMADI

Ben, cumhurbaşkanlarının 1960’a kadar kullandıkları Dolmabahçe Sarayı’nın yeniden Cumhurbaşkanlığı’nın İstanbul Ofisi olmasını isterdim ama bu iş bazı teknik sebepler yüzünden yapılamadı ve Yıldız’ın canlandırılması tercih edildi.

Daha önce defalarca yazmıştım, şimdi de tekrar edeyim: Türkiye’nin imparatorluk günlerinde idare merkezi olan şatafatlı sarayların bugün de kullanılması geçmişimizin asırlar öncesine uzandığını ve imparatorluğun vârisi olduğumuzu cihana gösterecek mükemmel bir vasıtadır!

VAHDETTİN KÖŞKÜ DÜZENLENMİŞTİ

Yıldız Sarayı, Sultan 3. Selim’in annesi Mihrişah Sultan için yaptırılmıştı. Saray, 2. Abdülhamid döneminde Osmanlı’nın ana sarayı olarak kullanılmıştı. Saray, Sultan Abdülhamid’in 1909 yılında 31 Mart Vakası’ndan sonra tahttan indirilmesinden sonra yağmalanmıştı. Saray yerleşkesinde 2. Abdülhamid döneminde yaptırılan Yıldız Cami de yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı’nın kullanımı için İstanbul Anadolu yakası’nda bulunan Vahdettin Köşkü restore edilmişti. Çalışmalar kapsamında Padişah Vahdettin’in tahta çıkmadan önce yaşadığı Vahdettin Köşkü’nün de içinde bulunduğu 65 dönümlük alandaki eski Köçeoğlu Köşkü, Kadın Efendi Köşkü ve Ağalar Dairesi aynı hizaya çekilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da çalışmalarla yakından ilgilenmişti.

Bunları da beğenebilirsin