Ali Akman kimdir?

Ali Akman kimdir? Akman Holding'in sahibi Ali Akman kimdir? Ersu meyve suyu markasının sahibi Ali Akman kimdir? Akman Holding Kanada'da hangi yatırımları gerçekleştiriyor? Ali Akman ve Akman Holding hangi yatırımları hayata geçirdi? İşte Ali Akman kimdir sorusunun cevabı, Ali Akman özgeçmişi, Ali Akman biyografisi...

Ali Akman kimdir? Ali Akman nereden mezun? Ali Akman, Akman Holding’i ne zaman kurdu? Akman Holding markaları neler? Ali Akman hangi yatırımları gerçekleştirdi? Ali Akman Kanada yatırımlarına ne zaman başladı? Ali Akman ve SAMM Holding Kanada yatırımları neler? İşte Ali Akman kimdir sorusunun cevabı Ali Akman özgeçmişi…

Ali Akman kimdir?

1981 yılında kurulan Akman Holding’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ali Akman yürütüyor. Akman, Robert Kolej’i bitirdikten sonra üniversite eğitimini İngiltere ve Almanya’da yaptı. Türkiye’ye 1981 yılında dönen Akman, özel bir şirkette iş hayatına adım attı. İlk işi çalıştığı şirket adına şirket adına 24 tane panzer ithalatı yapmak oldu.

Sonra kendi işini kuran Akman, meyve suyu ticaretine başladı. Türkiye’nin ilk meyve suyu ihracatını 1982 yılında Amerika’ya gerçekleştirdi.

Ali Akman, Ersu’yu ne zaman satın aldı?

1984 yılında Konya’da Ersu’yu satın alan Akman, 1989 yılında Amerikalı bir şirketle Antalya’da Golden Meyve Suyu’nu kurdu. 1992 yılında Afyon Sultandağı’nda Morello meyve sularını kuran Akman, 1994’te de Niğde’de Aksu’yu hayata geçirdi. Holding meyve suyunda Ersu Golden markaları ile Türkiye’de 5 tesiste üretim ve ihracat yapıyor. Bu beş tesis yılda 150-160 bin ton yılda meyve işliyor. Üretimin hemen hemen yüzde 75’i ağırlıklı AB ülkeleri olmak üzere 50’nin üzerinde ülkeye ihraç ediliyor.

Ali Akman, SAMM Holding ile hangi yatırımları gerçekleştirdi?

Bugün Akman Holding (Türkiye) ve SAMM Holding (Kanada) sanayicilik (meyve suyu, plastik, su), otelcilik, gayrimenkul, otomotiv, inşaat, filmcilik gibi değişik alanlarda 17 firmayla faaliyet gösteriyor. Şirketler Akman Holding ve SAMM Holding bünyesi altında bulunuyor.
Otelcilik alanında Ankara’da SAMM Hotel ve Capital Plaza otelleri ile toplam bin 600 yatak sayısına sahip 6 oteli bünyesinde bulunduruyor.

İnşaatta ise Türkiye’nin ilk condominium projesini 1997 yılında Ankara’ da inşa etti. Bu proje aynı zamanda yapıldığı sırada Türkiye’nin ikinci en yüksek yüksek binası unvanını taşıyordu. Ayrıca alışveriş merkezi hastane, fabrika binaları gibi çok çeşitli inşaat işlerine imza attı. Gökdelenler, alışveriş merkezi, hastane, ticari binalar inşaatlarını tamamlayan Grup bugüne kadar Arjantin, İtalya, İran, Hindistan, Çin’de birçok tesis kurdu. En son 1994-2011 yılları arasında Çin’de 3 meyve suyu tesisi hayata geçirdi ve işletti.

Regal Plaza: Kanada’da Türk projesi! Temeli atılıyor!

Kanada’da Türk imzası

Akman Holding istihdam durumu nedir?

Halen grup bünyesinde 750 kişi doğrudan istihdam ediliyor. Ayrıca 1000’in üzerinde sözleşmeli personel bulunuyor.