Arkitera Seyahat Bursu’nun kazananı belli oldu

Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2010 yılında başlatılan ve 2017’den bu yana Geberit sponsorluğunda düzenlenen Türkiye’nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu “Arkitera Seyahat Bursu”nun kazananı açıklandı.

İsviçreli sıhhi tesisat devi Geberit’in global teması “Güvenin Rahatlığını Yaşa”ya uygun olarak belirlenen “Güven İçerisinde Tasarlamak” etrafında gerçekleştirilen Arkitera Seyahat Bursu’nun 2022 bursiyeri açıklandı.

Geberit’in 2022 yılındaki global teması “Güvenin Rahatlığını Yaşa” ana başlığına uygun olarak “Güven İçerisinde Tasarlamak” temasıyla gerçekleştirilen başvurular arasında bursu almaya hak kazanan isim “Metis – Mekan” başlıklı projesiyle Tuğçe Topada oldu.

Geberit Genel Merkezi’nde Mimar Kerem Piker, Mimar Esin Tercan, 2021 Arkitera Seyahat Bursu kazananı Beyza Saral, Arkitera temsilcileri ve Geberit temsilcisinden oluşan jüri üyelerine yapılan sunumların ardından değerlendirme sonucu birinci olarak belirlenen Topada, kazandığı burs kapsamında bir mekanın birden fazla boyutta yer alması anlamına gelen “Metis – Mekan” kavramı üzerinden İspanya’nın Barselona ve Madrid şehirlerine gidecek.

Yolculuğunda topladığı anıları 3 boyutlu dijital ortamda saklayacak

Bu yıl 6. kez Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama, İç Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı ve Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümü öğrencileri ve mezunlarının gelişimine destek vermek amacıyla verilen bursu kazanan Tuğçe Topada, amacının yolculuğunda topladığı anıları 3 boyutlu dijital ortamda saklamak olduğunu belirtti.

Başvuru kapsamında katılımcıların Geberit’in 2022 global teması “Güvenin Rahatlığını Yaşa”ya uygun olarak belirlenen “Güven İçerisinde Tasarlamak” başlığı ile bu kavram üzerinden bir rota oluşturmaları beklendi. Doğaya güven, teknolojiye güven, insana güven, yeteneğe/tecrübeye güven ve kuruma güven gibi bağlamların türetilebileceği tema kapsamında katılımcıların kendi “Güven İçerisinde Tasarlamak” yollarını bulmaları amaçlandı.

2022 Arkitera Seyahat Bursu kazananının seçimi aşamasında şu kriterler göz önünde bulunduruldu.

2022 yılı temasına uygunluk,

Bursiyerin bireysel gelişimine katkı sağlaması,

Arkitera’nın konuyla ilgisi göz önüne alınarak içeriğin tüm platformlarda konunun zenginleştirilmesine sağlayacağı katkı,

Bursiyerin sunacağı bütçenin ekonomik olması ve planlanan rotanın 7 günü aşmaması.