Çin, Esenler’deki kentsel dönüşümü mercek altına altı

Esenler’deki kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın’dan bilgi alan Çin’in Xueixang Özerk Bölgesi İdari Birim Yöneticileri Heyeti, “Çin’de kentsel dönüşüm şehrin estetiğini geliştirmek amacıyla, Türkiye’de ise depremden korunmak için yapılıyor” diye konuştular.

Çin’in Xueixang Özerk Bölgesi İdari Birim Yöneticileri Heyeti, Esenler’de yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın’dan bilgi aldı. Aydın, Çinli heyeti makamında ağırladı. Sohbet havasında geçen ziyarette heyet üyeleri, önce Esenler’deki kentsel dönüşüm çalışmalarını anlatan videoyu seyrettiler.

ÇİN’DE ESTETİK TÜRKİYE’DE GÜVENLİK

Türkiye’de Esenler’den başlayan kentsel dönüşümün incelenmeye değer, başarılı bir süreç olduğunu söyleyen Çin’in Xueixang Özerk Bölgesi Genel Sekreteri Vang, ” Xueixang İstanbul kadar tarihi geçmişi olan bir yer değil. Son 30 yılda gelişme göstermiş bir bölge. Bizde kentsel dönüşüm, şehrin estetiğini geliştirmek amacıyla yapılıyor. Türkiye’de ise kentsel dönüşüm, depremden korunmak için yapılıyor. Yani güvenli şehirler inşa ediyorsunuz” diye konuştu.

HAYAT KURTARMA PROJESİ

500 bin nüfuslu Esenler’de 100 bin konuttan 23 bin 829’unun dönüştüğünü belirten Esenler Belediye Başkan Yardımcısı Faruk Aydın da, “10 yıl içinde bu 100 bin konutun yarısından fazlasının dönüştürülmesini hedefliyoruz. Çünkü kentsel dönüşüm, sizin de söylediğiniz gibi yurtdışında estetik, bizde ise daha çok hayat kurtarmak amacıyla yapılıyor” dedi.