Cumhurbaşkanı, Esenler Havalanı’ndaki dönüşümü örnek gösterdi-FOTOGALERİ

Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği Havaalanı Kentsel Dönüşüm Projesi ile Türkiye’de kentsel dönüşümün hayal olmaktan çıktığını söyledi.

Turkuvaz Medya tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’na, Esenler Belediyesi’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü ve inşaatını Emlak Konut GYO’nun üstlendiği Türkiye’nin ilk kentsel dönüşüm projesi Havaalanı Kentsel Dönüşüm Konutları damga vurdu.

ESENLER TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen kurultay kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Türkiye’de kentsel dönüşümün gelecek 20 yılının ele alındığı kurultayda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Esenler Belediyesi’nin hayata geçirdiği Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Konutları’ndan övgüyle söz etti. Türkiye’de kentsel dönüşüm hamlesinin başlatıldığı projeyi bizzat yerinde incelediğini ifade eden Bakan Sarı, “Vatandaşlarımızın heyecanına bizzat tanıklık ettim. Esenler’de 24 ay gibi kısa bir sürede hayata geçirdiğimiz bu proje, kentsel dönüşümün önemini ortaya koyan en somut örnek olmuştur” dedi.

HAYALLER ESENLER’DE GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuşmasında kentsel dönüşümün önemine değindi. Türkiye’de önceki dönemlerden kaynaklanan ciddi bir çarpık kentleşme sorunu olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “1994 yılından itibaren başta İstanbul olmak üzere kentlerimizin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Bugün İstanbul konut bakımından çok farklı bir noktaya geldi. Özellikle Esenler’de oturan kardeşlerimle bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. 5 Ekim 2012’de ilk kazmayı vurduğumuz Havaalanı Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni tamamladık. İnşallah önümüzdeki ay anahtarları teslim edeceğiz. Bu bölgede 2 bin 373 konut ve 55 iş yeri yapıldı. Böylece kentsel dönüşümü, bir proje, bir hayal olmaktan çıkartıp, fiilen gerçeğe dönüştürmüş oluyoruz. Yine Esenler’de ifade etmiştim; amacımız, yuva yıkmak değil vatandaşlarımızı huzurlu ve güvenli konutlara ulaştırmak” şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MEMLEKET MESELESİ

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, kurultay kapsamında düzenlenen Kentsel Dönüşüme Stratejik Yaklaşımlar ve Altyapı Sorunları başlıklı oturuma konuk oldu. Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz’un yönettiği oturumda konuşan Başkan Göksu, korku ve ümit arasında aceleyle kurulan şehirlerde sorunların da beraberinde geldiğini söyledi.

Dünyada kentsel dönüşümün estetik ve mimari kaygılar, Türkiye’de ise can güvenliği için yapıldığına dikkat çeken Başkan Göksu, “Deprem tehdidini fırsata çevirmeliyiz. Kentsel dönüşümü memleket meselesi olarak görüyoruz. Başarıyı yakalamak için siyasi akıl, devlet aklı ve toplumsal akıl aynı safta olmalıdır. Toplumsal akılda yer alan halk, yerel yönetimler ve medya da samimi ve istekli olmalıdır. Özellikle medyanın doğru örneklerle kentsel dönüşüme destek vermesi ve toplumsal aklı doğru yönlendirmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN İLK KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ PROJESİ

Türkiye’deki kentsel dönüşüm seferberliğinin başlatıldığı Havaalanı Kentsel Dönüşüm Konutları’nın temeli, 5 Ekim 2012 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan (Başbakanlığı döneminde) tarafından törenle atılmıştı. Esenler Belediyesi’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü ve inşaatını Emlak Konut GYO’nun üstlendiği Havaalanı Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 72 bin metrekarelik alanda, 760 milyon TL. yatırım ile toplam 2 bin 373 konut ve 55 işyeri inşa edildi. 31 Mart- 1 Nisan tarihlerinde kuraları çekilen konutların, anahtar teslimlerine ise 31 Mayıs 2016 tarihinde başlanacak.