Esenler kentsel dönüşümde yüzde 50 indirimli kredi

Esenler kentsel dönüşüm konusunda tam bir laboratuvar konumumda. Devlet eliyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarının yanında vatandaşlar tarafından da ciddi manada kentsel dönüşümler yapılıyor.

Dönüşümcüler, devlet destekli kredili dönüşümü sevdi. Model ile birlikte kentsel dönüşüm ivme kazandı.

Kentsel dönüşümü teşvik amacıyla devletin, kullanılan kredinin yüzde 4’ünü karşılaması Esenler’deki kentsel dönüşümcü ve vatandaşlar tarafından büyük kabul gördü. Esenler’de yerinde dönüşümle vatandaşların binalarını yenileyen ve 4 bin metrekare alan üzerinde Cevizli Bahçe Kentsel Dönüşüm Projesi’ni gerçekleştiren ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, devletin teşvikinin dönüşümde yeni bir model meydana getirdiğini söyledi.

YÜZDE 50 İNDİRİMLİ KREDİ

Bugüne kadar Türkiye’de ya kat karşılığı ya da boş arsaya bina yapma şeklinde iki ayrı imar modelinin olduğunu hatırlatan Özkan Ercan, “Oysa biz üçüncü bir modeli Türkiye’ye kazandırdık. Bu da vatandaşın parası yoksa dairesine kredi kullanması. Vatandaşın binasını bu krediyle yeniliyoruz. Denizbank ile biz bu kredi anlaşmasını yaptıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kredinin yüzde 4’ünü karşılayarak büyük bir destekte bulundu. Bunu da ilave ettiğimizde yüzde 50 indirimli konut kredisi kullandırıyoruz. Model, kentsel dönüşümü büyük bir ivme kazandırdı. Bundan önce bitmiş binalarda konut kredisi kullanabiliyordunuz. Bunu biz depreme dayanıklı olmayan konutların yenilenmesi için konut kredisi olarak kullanmaya başladık. Böylece kentsel dönüşüm için çok önemli bir finansman kaynağı oluşturmuş olduk” şeklinde konuştu.

ZORA TALİP OLDUK

Yerinde dönüşümün, boş arsaya binalar yapmaktan çok daha zor olduğunu belirten ESİNDER Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Ercan, “Kentsel dönüşümle ilgili en zor süreç, hak sahipleriyle anlaşmaktır. Bizler zora talip olduk. Bizler boş arsaya bina yapmaktansa, Esenler halkının daha güvenli binalarda, depreme dayanıklı, yerinde dönüşümle yeni evlerinde yaşamlarını sürdürmesini istiyoruz. Esenler’in dönüşümüne katkıda bulunmak istiyoruz ”dedi.