Esenler’e dünyanın en büyük kentsel dönüşüm alanı müjdesi

Esenler’in merakla beklediği tarihi projenin müjdesini Başbakan Ahmet Davutoğlu verdi. Dörtyol Meydanı’nda on binlerce Esenlerli ile buluşan Başbakan Davutoğlu, ilçenin kuzeyinde yer alan 8,7 milyon metrekarelik askeri alanda dünyanın en büyük kentsel dönüşüm çalışması ile 2,5 milyon metrekare alana sahip dünyanın en büyük üçüncü şehir parkının Esenler’de yapılacağını söyledi.

Esenler Dörtyol Meydanı, tarihi bir buluşmaya daha ev sahipliği yaptı. İlçe halkı Esenler’in tarihini ve talihini değiştirecek dev projenin açıklanacağı alanı saatler öncesinden hınca hınç doldurdu. On binlerce Esenlerlinin coşkusu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gelişiyle doruğa ulaştı. Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’nun karşıladığı Başbakan Davutoğlu’na Esenlerliler yoğun sevgi gösterisinde bulundular. Esenlerliler, “Esenler, seninle gurur duyuyor”, “Türkiye seninle gurur duyuyor”, “Başbakan Ahmet Davutoğlu” tezahüratlarıyla Dörtyol Meydanı’nı adeta inlettiler.

DÖRTYOL MEYDANI’NDA TARİHİ BULUŞMA

Dörtyol Meydanı’nda düzenlenen Esenler Belediyesi Devir-Teslim Töreni’ne Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bokzır, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Hüseyin Bürge, Ahmet Haldun Ertürk, Ünal Kacır, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve AK Parti Esenler İlçe Başkanı Gökhan Taran ile vatandaşlar katıldı.

ESENLER’İN TARİHİ VE TALİHİ DEĞİŞECEK

Törende açılış konuşmasını Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu yaptı. “Bugün Esenler için hem tarihinin hem de talihinin değiştiği gündür” diye sözlerine başlayan Göksu daha sonra konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz 5 yılda Esenler’in mekansal olarak bir çok sorunları, İstanbul Büyükşehir Belediyemiz ve Hükümetimizin desteğiyle çözüldü. Çıkmaza girdiğimiz noktada yeni arayışların peşindeydik. Öyle bir adım atmalıydık ki, Esenler İstanbul’a yakışan bir marka olsun. İnsan aklındaki acıları bedeniyle çekermiş, şehirler de ruhundaki acıları mekanları ile çekermiş. Esenler de bu acıları çekmiş bir şehir. Bugün çektiğimiz acıların son bulduğu gündür. Hayırlı olsun Esenler. Bu proje için 33 aydır yürütülen bir çalışma var. 2012 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk olurunu verdiği projede emeği geçenlere; Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız başta olmak üzere Bakanlarımıza, milletvekillerimize, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımıza, emeği geçen herkese Esenler halkı adına teşekkür ediyorum”.

İSTANBUL YENİDEN ODAK ŞEHİR OLUYOR

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, Dörtyol Meydanı’nda tarihi bir ana daha tanıklık ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994 yılında başlattığı ve bugün dünyaya örnek olan yerel yönetim anlayışıyla şehirlerimizi medeniyet merkezleri haline getirmek için çalışıyoruz. Geçmişte yapılan ihmalleri bir bir ortadan kaldırıyoruz. Bu proje ile Esenler’de inşallah insan onuruna yakışan mekanlar ortaya çıkacak. İstanbul, eskiden olduğu gibi, yeniden odak şehir oluyor”.

ÖĞRENCİSİ OLDUĞUM HOCAM İSTANBUL’A SELAM OLSUN…

Törendeki konuşmasına “Selam olsun… Selam olsun… Öğrencisi olduğum Hocam İstanbul’a selam olsun” sözleriyle başlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Bugün İstanbul için tarihi bir gün. Şehircilik açısından dünya için tarihi bir gün. Esenler gelişirken, bu alanda çok dolaştım. Esenler’i, Bağcılar’ı, Bahçelievler’i, Bakırköy’ü adım adım biliriz. Ve İstanbul’un nasıl yanlış bir şehircilik içinde olduğunu gördük. Yeniden milli irade diyecek miyiz? Esenler’i, İstanbul’u, yeni Türkiye’yi yeniden inşa edecek miyiz?” diye sordu.

“TARİHİ MEKANLAR MUTLAKA KORUNACAK”

Başbakan Davutoğlu, projenin dört temel ayağı olduğuna dikkat çekerek, “İstanbul’un tarihi mekanları mutlaka korunacaktır. Özellikle sur içindeki yanlış yapılaşmaya hiçbir şekilde izin verilmeyecektir. Ancak İstanbul aynı zamanda da gelişiyor. Esenler gibi yerlerde yaşayan vatandaşlarımız en konforlu konutlarda yaşayacak. İlçedeki konutların yüzde 72’si sorunlu. Depreme dayanıksız. Sizin güvenliğiniz, bizim namusumuzdur. En güvenli konutlara sizi oturtmak bizim görevimizdir. İnşallah 90 bin yeni konut inşa edilecek. Bu yanlış kentleşme karşısında, gerçek bir kentsel dönüşüm yapacağız, Esenler’i yepyeni bir ilçe haline getireceğiz. İnsan doğasına aykırı şekilde yapılaşmaya karşı, yatay yapılaşma sağlayacağız. Yani topraktan uzaklaşmayan, kendi doğasından uzaklaşmayan yeni bir şehirleşme anlayışını insanımıza sunacağız. Yatay mimariyle yepyeni bir Esenler inşa edeceğiz” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK ÜÇÜNCÜ YEŞİL PARKI ESENLER’E…

Başbakan Davutoğlu, “Esenler’de, yeni bir çevre ve yeşil anlayışı içinde, dünyanın en büyük üçüncü yeşil parkını yapacağız. 7 milyon metrekarede 500 bin kişi yaşıyor. Esenler’e şimdi 8 milyon 700 bin metrekare alan daha katıyoruz. Böylece, şehircilik ve çevrecilik anlamında yeni bir paradigma inşa ediyoruz. 2,5 milyon metrekarelik bir şehir parkı inşa edeceğiz. Esenler’e hayırlı olsun. Çevreci geçinenlere de ders olsun” dedi.
Başbakan Davutoğlu, sözlerine ara verirken, platformdaki dev ekranda tarihi projenin tanıtım filmi sunuldu. Sunumun ardından konuşmasına devam eden Davutoğlu, “Dünyanın en büyük kentsel dönüşümü İstanbul’da yapılıyor. Onlar konuşur, biz vaat ettiğimiz her şeyi yaparız” dedi.

Konuşmaların ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, 8,7 milyon metrekare alana sahip askeri alanın devrine ilişkin protokolünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu’ya verdi.

İŞTE TARİHİ PROJENİN DETAYLARI

“İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı” projesi kapsamında 8,7 milyon metrekarelik Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli hazine arazisi “Huzur ve Umut Şehri” Esenler’e devredildi. Esenler’in baştan başa yenilenmesini sağlayacak olan proje kapsamında Türkiye’nin ilk planlı şehri kurulacak. Mülkiyet ve imar sorunlarına kalıcı çözüm getirecek proje kapsamında ilçe genelinde 90 bin konut yenilenecek. Tarihi proje ile Esenler’deki sosyal ve kültürel tesis alanları 5 kat, eğitim tesisi alanları 10 kat, yeşil alanlar 15 kat, sağlık tesisi alanları 35 kat artacak.

Kentsel dönüşüm kapsamında yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın en büyük parklarından biri yapılacak. Esenler’de yapılacak 2,5 milyon metrekare alana sahip şehir parkı, kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın birinci, büyüklük bakımından dünyanın üçüncü büyük yeşil alanı olacak. şehir parkında müze, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası ve pek çok donatı yer alacak.