Genç mimarlar sergisi için son çağrı

The Circle tarafından düzenlenen GEMSS - Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi için açık çağrı başvuruları için son günler... Seçki önce İstanbul'da The Circle'da sonra Londra Mimarlık Festivali kapsamında RIBA’da sergilenecek. İşte detaylar...

Türkiye’nin yaratıcı genç mimarlarının katılımı için The Circle tarafından düzenlenen GEMSS – Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi için açık çağrı başvuruları 16 Temmuz’da sona eriyor. Çağdaş mimarlık ortamında 40 yaş ve altındaki genç mimarlar tarafından üretilen yenilikçi fikir ve projeleri kayıt altına almayı ve geniş kitlelerle buluşturmayı hedefleyen seçki, The Circle’dan sonra, 1-30 Haziran 2020 tarihleri arasında Londra Mimarlık Festivali kapsamında RIBA’da sergilenecek.

GEMSS için Geri Sayım Başladı!

The Circle’ın Türkiye’nin yaratıcı genç mimarlarına yönelik olarak düzenlenen Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi için yaptığı açık çağrı başvuruları 16 Temmuz Salı günü sona eriyor. 40 yaş ve altındaki genç mimarları ön plana çıkartarak, ulusal ve uluslararası ölçekte seslerini duyurabilmelerini sağlayan bir platform olma misyonuyla yola çıkan GEMSS’in 2019 seçkisi ve sergisi Sait Ali Köknar küratörlüğünde düzenlenecek. Seçki 5 Eylül – 12 Ekim tarihleri arasında The Circle’dan sonra, 1-30 Haziran 2020 tarihleri arasında Londra Mimarlık Festivali kapsamında RIBA’da sergilenecek.

Seçici kurulda kimler var?

GEMSS – Genç Mimarlar Seçkisi & Sergisi’nin multidisipliner seçici kurulu, mimarların yanı sıra mimarlık kültürüne katkıda bulunmuş sanatçılar, akademisyenler ve sektör temsilcilerinden oluşuyor. GEMSS’in 2019 seçkisi, Hafriyat Grubu kurucularından Ressam Antonio Cosentino, CM Mimarlık Kurucusu Mimar Cem Sorguç, M+D Mimarlık Kurucu Ortağı Mimar Dürrin Süer, İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Kahvecioğlu, Tabanlıoğlu Architects Ortağı Mimar Murat Tabanlıoğlu, Hill International Başkan Yardımcısı Serdar Güçar ve İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zuhal Ulusoy’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlenecek.

Seçilen işlerdeki düşünsel ve kavramsal odak noktalarının kaydını tutarak, mimariye dair çok boyutlu bir arşiv oluşturacak olan seçki, Türkiye’nin mimarlık kültürüne hizmet eden etkinliklerden biri olmayı hedefliyor. GEMSS, seçkide yer alan genç pratiklerin projelerini ve mimari yaklaşımlarını kamuyla paylaşmak ve etkileşime açmak üzere bir sergi ile tamamlanacak. Mimari eser ve yaklaşımların küratoryal bir düzlemde sanatsal öğelerle bütünleşik olarak yer alacağı sergi, seminer, panel ve konuşmalar ile desteklenecek. Kalıcı bir arşiv oluşturmayı amaçlayan GEMSS, seçki kitabıyla da mimari literatüre katkıda bulunacak. GEMSS için son başvuru tarihi 16 Temmuz.

GEMSS’in ilk edisyonunda yer almak için www.thecircle-o.com/gemss adresini ziyaret edebilirsiniz.

Etkinlik Takvimi

Duyuru:                                                                                          20 Mayıs Pazartesi

Son başvuru tarihi:                                                                        16 Temmuz Salı

Sonuçların ilanı:                                                                            30 Temmuz Salı

Sergi (The Circle) :                                                                        5 Eylül – 12 Ekim 2019

Sergi (RIBA) :                                                                                1 Haziran – 30 Haziran 2020

The Circle nedir?