Katar’ın gökdelen silüetli şehri Doha! FOTO-GALERİ

Katar'ın başkenti Doha gelişerek değişti. Gündüzleri şehir manzarasını özgün kılan ve geceleri şehir silüetini aydınlatan çeşitli muhteşem yapılar karşısında ziyaretçiler, şaşkınlıklarını ve hayranlıklarını saklamıyor. İşte Doha'nın en ikonik gökdelenleri...

Katar Turizm (Qatar Tourism), ülkenin başkenti Doha’da yer alan mimari ve mühendislik harikası olarak tanımlanan gökdelenleriyle 3 Eylül Dünya Gökdelen Günü’nü kutluyor.

Katar Turizm, Gökdelen Günü’nü kutlamak için meraklılarını Doha’daki 40 kattan uzun ve en özgün binaları keşfetmeye çağırıyor.

Katar Turizm Operasyon Direktörü Berthold Trenkel, “Katar’ın eşsiz kültürel ve tarihi mirası, başkenti oluşturan geleneksel kulelerden geleceğe dönük gökdelenlere kadar tüm binalar içinde yaşıyor. Yerel kültür, gelenekler ve coğrafya unsurları buradaki gökdelenlerin tasarımını onlarca yıldır büyük ölçüde etkiliyor ve bu etkenleri bugün inşa edilen yeni yapılarda hâlâ görüyoruz. Gelenek ve modernitenin bu karışımı, tartışılmaz bir şekilde Katar’a özgü ve özünde Doha’ya bağlı bir silüet yaratıyor.”

Katar’ın başkenti Doha’nın en ikonik gökdelenleri

İşte Doha’da görülebilecek en ilginç 10 gökdelen:

Raffles Doha and Fairmont Doha

Birbirine bitişik iki kulede yer alan Raffles Doha and Fairmont Doha, 2022’nin en sabırsızlıkla beklenen otel açılışlarına ev sahipliği yapacak….

Bu simgesel bina, Katar’ın ulusal ambleminde tasvir edildiği gibi birer pala kılıcı şeklinde ve iç içe tasarlanmış 40 katlı iki kuleye sahip. Kulelerin altında bir şahin yuvasından esinlenilmiş bahçeler bulunuyor. Raffles Doha and Fairmont Doha, ziyaretçileri mutlaka görülmesi gereken bir yerde kalmaya, yemek yemeye ve kendilerini şımartmaya davet ediyor.

The Torch Doha

Aspire Kulesi olarak da bilinen 300 metre uzunluğundaki bu gökdelen, Katar’ın en yüksek binasıdır.

51 katlı kule devasa bir meşaleyi temsil edecek şekilde tasarlanmış ve kulenin zirvesinde, 2006 yılında Asya Oyunları’nda yakılan ateşi tutan taç yaprağı şeklinde bir ok yer alıyor. Torch Doha şu anda beş yıldızlı bir otel ve 47. katında ise bulunduğu yerde dönerek Doha silüetinin panoramik bir manzarasını sunan Three-Sixty restoranı bulunuyor. Otelin eşsiz silueti, geceleri kilometrelerce öteden görülebilen bir ışık gösterisi sunuyor.

Rosewood Doha

2023’te açılacak Rosewood Doha, ilhamını denizin altında buluyor…

Bitişik iki kulenin etrafına delikli, mercan benzeri beyaz cepheler sarılarak binalardaki ısı erişiminin sınırlandırılmasına yardımcı oluyor. Katarlı ünlü mimar İbrahim M. Jaidah tarafından tasarlanan Rosewood Doha‘da tasarım yaklaşımının odak noktası çevredeki doğal alana saygı duymak olarak tanımlanıyor.

Doha Kulesi

Burj Doha olarak da bilinen Doha Kulesi, şehrin silüetindeki en belirgin yapılardan biridir…

Doha Kulesi gündüzleri parıldayan gümüş bir kubbedir ve geceleri altın bir ışık sarmalıyla canlanır. Bina, Katar Ulusal Müzesi’nin simgesel tasarımının da arkasında yer alan ünlü Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlandı. 46 katın tamamı, binayı renkli şehir silüetinde öne çıkaran 3.625 adet özel yapım LED armatürle bezeli.

Al Mana Tower

Gökyüzüne uzanan delici bir ucu ve kendine özgü kenarları olan Al Mana Kulesi, yer çekimine meydan okuyor gibi görünüyor…

Batı Körfezi’nin kenarında yer alan 57 katlı bu çarpıcı gökdelen, Al Mana Tower devrilecekmiş izlenimi veriyor.

Palm Towers

Palm Towers, bölgeye özgü olan palmiye ağacı barış ve refahı sembolize ediyor…

Palmiye ağacını bina tasarımına dahil ederek Arap kültürüne ve geleneğine gönderme yapan Palm Towers, bir palmiye ağacının gövdesini taklit eden çıkıntılı açılar ve altıgen yapılara sahip.

Qatar Navigation Tower

53 katlı Qatar Navigation Tower binası, çalışan bir güneş saati olarak işlev görmesi bakımından sıra dışıdır…

Navigation Tower binasındaki iki dar panel, güneşin doğuşu ve batışına paralel olarak doğuya ve batıya, iki büyük kavisli panel ise kuzeye ve güneye bakar ve bir seyir pusulası oluşturmak için birleşir.

Tornado Tower

Tornado Tower, adından da anlaşılacağı gibi bu kule, çölde bir kasırgayı temsil etmek üzere tasarlanmıştır…

Kasırganın dönme kuvveti Tornado Tower binasının dış tarafında, ünlü Alman ışık sanatçısı Thomas Emde’nin tasarladığı kinetik bir ışık heykeliyle betimleniyor. Programlanabilir aydınlatma sistemi, geceleri çarpıcı görsel efektler oluşturmak için 35 binden fazla aydınlatma deseni varyasyonu üretebilir.

World Trade Center Doha

Doha silüetinin merkezinde yer alan bu 51 katlı World Trade Center Doha binasının tabanında bir küre ve tepesine yakın ayrı bir dairesel disk bulunmaktadır…

Diskte bulunan ve belirli bir düzene sahip LED ışıkları, geceleri dönen bir zemin ya da birçok şehirlinin benzettiği şekilde, World Trade Center Doha bir uzay gemisi görünümüne sahip.

Al Bidda Tower

Bir hortumdan ilham alan bir diğer yapı olan 43 katlı Al Bidda Tower, aynalı dış panellerden oluşan bükümlü bir cephe ile süslenmiştir…

Çapraz dış paneller, Katar’ın sürekli gelişen kültürünü ve ekonomisini temsil etmeyi amaçlayan tasarımla, Al Bidda Tower binasının tepesine ulaştıkça yavaş yavaş genişliyor. Kule, belirli bir açıya sahip panellerinden gün boyunca güneş ışığını yansıtır ve geceleri özel olarak tasarlanmış bir dış aydınlatma sistemine sahiptir.

6 saatte, vizesiz Katar

Dünya nüfusunun yüzde 80’inin altı saatlik bir uçuşla ulaşabildiği Katar; Ortadoğu’nun kalbinde bulunan, Basra Körfezinin çevrelediği bir yarımadadır. 2022 yılında Numbeo tarafından dünyanın en güvenli ülkesi seçilen Katar, tüm gezginleri içtenlikle karşılıyor; 95’ten fazla ülkeden ziyaretçiler Katar’a vizesiz giriş yapabilir.

Katar, kolayca erişilebilen ve inanılmaz bir çeşitliliğe sahip turistik mekanlara sahiptir. Ancak bunlarla sınırlı değil; Katar, Balina Köpek Balığı ve görkemli bir ulusal hayvan olan Arap Antilobu da dâhil olmak üzere çok sayıda fauna ve floraya ev sahipliği yapıyor. Katar’da yaşanan birçok deneyim, kültürel özgünlük ve modernitenin benzersiz bir mozaiğini oluşturuyor. Katar, ikonik müzelerden gökdelen restoranlarına; heyecan verici çöl maceralarından, FIFA 2022 Katar Dünya Kupası™ gibi dünyaca ünlü birçok etkinliğe kadar, her gezgine ve her bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Katar’ı transit geçecek olan gezginler, Qatar Airways ve Discover Qatar tarafından sunulan, Qatar Tourism tarafından desteklenen en iyi fiyatlara sahip kısa süreli konaklama paketleri ile bir taşla iki kuş vurabilir ve tatil sayılarını ikiye çıkarabilirler.