Tevfik Göksu: Çocuklarımıza tabut değil konut bırakalım

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, son altı yılda ilçe genelinde 24 binden fazla konutun yenilendiğini ve 150 bin kişinin deprem riskinden uzak güvenli ve sağlıklı konutlara kavuştuğunu söyledi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, 1999 Marmara Depremi’nin 16’ncı yıldönümünde basın mensupları ile bir araya geldi. Başkan Göksu, Esenler Havaalanı Mahallesi Bölge Parkı’nda düzenlenen kahvaltılı basın toplantısında “Esenler depreme ne kadar hazır?” sorusunun cevabını basın mensupları ile paylaştı. 500 bin nüfusuyla İstanbul’un en büyük ilçelerinden birisi olan ve yapı stokunun son derece problemli olduğu Esenler’de olası İstanbul depremine yönelik olarak yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları anlattı.

24 BİN KONUT YENİLENME SÜRECİNDE

“17 Ağustos’un sene-i devriyesinde neler yaptığımızı, nasıl hazırlıklar yaptığımızı sizlerle paylaşmak istedik” diyerek sözlerine başlayan Başkan Göksu, “1999 Marmara depremi ve 2011 Van depremi sonrasında deprem hazırlıkları sorgulanır oldu. Esenler, İstanbul’un tam ortasında 500 bin kişinin yaşadığı ve 30 bin 89 konutun deprem riski taşıdığı bir şehir. 2009’da göreve geldiğimizde yüzde 85 olan riskli yapı oranını, 6 yılda yüzde 72’ye indirdik. Bu süre içinde kentsel dönüşüm çalışmalarıyla 24 binin üzerinde konut yenilendi ya da yenilenme sürecine girdi. Böylece 150 bin kişi deprem riskinden uzaklaştırıldı. Güvenli ve sağlıklı konutlara kavuşturuldu” dedi.

70 BİN KONUTUN YENİLENMESİ GEREKİYOR

Esenler’deki yanlış yapılaşma ve mühendislik hizmeti alınmadan inşa edilen konutlara ait çarpıcı fotoğrafları basın mensupları ile paylaşan Başkan Göksu, “Normalde bir gün süren 6-7 katlı bir binanın yıkım işlemini sadece 25 dakika tamamladık. Mühendislik hizmeti almadan ve son derece yanlış inşa edilen böyle konutlar büyük risk taşıyor. Esenler’de 70 bin konutun yenilenmesi gerekiyor. Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı tarihi proje kapsamında 45 bin konutu yenileyeceğiz. Bu proje kapsamında dünyanın üçüncü, Türkiye’nin en büyük şehir parkını da inşa edeceğiz. Arzu ettiğimiz şey; olası bir deprem öncesinde hazırlıklı, tedbirli olmak. Ancak tedbir almak sadece kamu ile yeterli değil. Vatandaş da tedbirlerini almalı. Zor bir süreç olan kentsel dönüşümde vatandaşın ciddi emek vermesi gerekiyor” diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZA TABUT DEĞİL KONUT BIRAKALIM

Konuşmasında siyasilere de çağrıda bulunan Başkan Göksu, şunları söyledi: “Siyasi akıl, kentsel dönüşümü kendi çıkarlarına kurban etmemeli, vatandaşın geleceği ile oynamamalı. Biz her zaman şunu söylüyoruz: Çocuklarımıza tabut değil konut bırakalım. 17 Ağustos sonrası üzerimize düşen sorumluluğun farkındayız. Bu konudaki çalışmaları hızlandırmak için başta medya ve vatandaş olmak üzere tüm kesimlerin desteğini bekliyoruz”.

BAŞKAN GÖKSU AFAD ARACINI TANITTI

Başkan Göksu, konuşmasının ardından son teknoloji ürünü her türlü arama kurtarma malzemesine sahip özel donanımlı AFAD (Afet ve Acil Durum) aracını tanıttı. Göksu, Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi’nin hizmetine verilen araç hakkında basın mensuplarına detaylı bilgi verildi. Program, Esenler Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi (ESKAT)’ın senaryo gereği depremde araç içinde mahsur kalan yaralıyı kurtardığı tatbikat ile son buldu.