Yalnız Şehir… Oblomov’dan 6 Şubat’ta yitirdiklerimizin anısına şarkı!

Oblomov, kaderine terk edilen Antakya'dan yola çıkarak tüm deprem illerinin unutulmuşluğuna dikkat çekmek için "Yalnız Şehir" şarkı ve klibini tüm dijital platformlarda dinleyici ve izleyicilerle buluşturdu.

Yolları pandemi sürecinde kesişen üç müzisyenin kurduğu Oblomov, 6 Şubat deprem felaketinin birinci yılına yaklaştığımız şu günlerde, yaşanan bu büyük acıyı ve kaderine terk edilen kadim şehir Antakya ile diğer deprem illerinin yaralarını unutturmamak adına “Yalnız Şehir” şarkısı ve klibini hazırladı. Dijital platformlara yayınlanmaya başlayan şarkı ve klibin tüm gelirleri, depremzede çocukların rehabilitasyonu ile ilgili çalışmalara bağışlanacak.

Depremin yıktığı şehirleri unutturmayan şarkı: Yalnız Şehir

6 Şubat 2023’te, bundan yaklaşık bir yıl önce bu coğrafya tarihinin en büyük acılarından birini yaşadı. Yaşanan deprem felaketi ve sonrasında yaşanmaya devam eden acıların daha birinci yılı dolmadan yüz tutmaya başladığının altını çizmek isteyen müzik grubu Oblomov, kaderine terk edilen Antakya’dan yola çıkarak tüm deprem illerinin unutulmuşluğuna dikkat çekmek için “Yalnız Şehir” şarkı ve klibini tüm dijital platformlarda dinleyici ve izleyicilerle buluşturdu.

Oblomov müzik grubu, vokalde Ümit Olgun, elektro gitarda Buğra Karaçay ve bass gitarda Recep Demir’den oluşuyor.

Ümit Olgun (vokal), Buğra Karaçay (elektro gitar) ve Recep Demir’den (bass gitar) oluşan Oblomov, Yalnız Şehir‘i, 6 Şubat sabahında bahhura ve reyhana tutunmuş bir kent olan Antakya’yı, o kentin güzel insanlarını ve o kentle aynı yıkımı yaşamış diğer kentleri unutturmamak adına hayata geçirdiler.

Dolayısıyla şarkının ve klibin ana teması unutturmamak. Antakya’nın ve diğer şehirlerin kaderlerine terk edilişlerini unutturmamak, kefensiz defin edilenleri unutturmamak, kar hırsıyla vicdanını kaybeden müteahhitleri unutturmamak ve en önemlisi Antakya’nın daha önce defalarca yıkılıp yeniden hayatı var eden bir kent olduğunu ve hayatı yine yeniden var edecek tarihsel bir derinliğe sahip olduğunu unutturmamak… “Çünkü hatırladığımız kadar güçlü, unuttuğumuz kadar suçluyuz” diyor, Oblomov…

YouTube, Spotyfy, Apple Music, Deezer, Fizy, Amazon Music, SoundCloud, Tidal, Napster ve Muud gibi dijital platformlarda dinleyici ve izleyicilerle buluşan şarkı ve klibin tüm gelirleri, depremzede çocukların rehabilitasyonu ile ilgili çalışmalar yürüten bir kuruluşa bağışlanacak. O yüzden Oblomov, “Her dinleme ve izleme, depremzede çocuklarımızın rehabilitasyonuna katkı sağlayacaktır. Dolayısıyla ‘Yalnız Şehir’ Antakya’yı ve ‘Yalnız Şehir’ şarkımızı, yalnız bırakmayın” diyor.

“ÇOCUKLUĞUMUZ ENKAZ ALTINDA KALDI”

Grubun Antakya doğumlu solisti Ümit Olgun, “Canlarımızla beraber çocukluğumuz, hatıralarımız, yaşanmışlıklarımız, her şeyimiz enkazın altına kaldı. Büyük yıkımın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorunlar, 6 Şubat sabahındaki gibi tüm çıplaklığıyla duruyor. Ülkede yaşayan her vicdan sahibi insanda olduğu gibi deprem bizde de duygusal olarak onarılması imkansız bir yıkıma sebep oldu. Dünyanın kültür başkenti ve insan uygarlığının yüz akı Antakya’da hiçbir şeyin 6 Şubat öncesindeki gibi olmayacağını bilmek bizim için büyük bir acı. Bu yüzden ‘Yalnız Şehir’ ile unutturmamayı amaçladık ve deprem bölgesindeki çocuklara bir bir yardımımız olsun istedik” diye konuşuyor.

YALNIZ ŞEHİR YAYINDA!

Şarkıya ve klibe tüm dijital platformlarda “Oblomov Music Offical” hesabından ve kanalından ulaşılabilir…

İşte o klip

‘YALNIZ ŞEHİR’ KLİBİNİ YOUTUBE ÜZERİNDE İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

‘YALNIZ ŞEHİR’İ SPOTIFY’DA DİNLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Oblomov

Zamanın ruhuna denk düşen melodileri, demiri oya gibi işleyen bir işçinin titizliği ile sözcüklere zerk etme uğraşındaki üç müzisyenden (vokalde Ümit Olgun, elektro gitarda Buğra Karaçay ve bass gitarda Recep Demir) müteşekkil müzikli nümayişin izdüşümü Oblomov…
Pandemi dönemindeki kapanmadan sonra “atıl olma“ yahut “işe yaramama” diye adlandırabileceğimiz bir ruh halinin şekillendirdiği hayatlarına, müzikle yeni bir soluk katmak isteğiyle başlamış yolculukları. Yol kazaları engelini aştıktan sonra, şimdi sahalardalar…
Farklı müzikal disiplinlerden beslenen bu üç müzisyen, bugüne kadarki edinimlerini bir araya getirip nevi şahısına münhasır soundlarla içlerinden geleni söylemek amacındalar. Yeri geldiğinde hayata ve zamana sövme de buna dahil, tembel bir rüzgar uğultusunun verdiği mutluluğun sevincini paylaşmak da…

“Yalnız Şehir” Şarkı Sözleri:

Köklerimden de derin bir yerde kalsa gözlerim

Feyruz’un nağmeleriyle yeniden filizlenirim

İsyandır hüznüm benim

Bundandır esmerliğim

Asidir sesizliğim

Bundandır esmerliğim

“Arzuhal eylesem deftere sığmaz

Kefensiz kalacak ölümüz bizim”(*)

Duy beni duy ey dünya

Bu feryatlarımı duy

Gör beni gör

Yüreğin olmasın kör

Şarkının Künyesi:

Söz-Müzik: Ümit Olgun
(*)Ara Şiir: Serdari

Düzenleme: Oblomov

Vokal: Ümit Olgun

Elektrik Gitar: Buğra Karaçay

Bas Gitar: Recep Demir

Keman: Ali Çelik

Vokal: Azra Evren

Kayıt: Recep Demir

Mix: Buğra Karaçay

Mastering: Barış Büyük

Kayıt Asistanı: Berkin Berberoğlu

Stüdyo: BK Müzik

Kapak Tasarım: Hayalcan Deniz

Klip Yönetmeni: Yunus Emre Eroğlu

Yapımcı: Serkan Fidan/Ellipsis