Yazlıkçıların yüreği ağzında! Orman yangınları, konut sigortası talebini artırdı

İklim değişikliğinin neden olduğu aşırı sıcaklar, son yıllarda ülkemizin Ege ve Akdeniz başta olmak üzere birçok bölgesinde orman yangınlarına yol açıyor. Bu durum bölgede yaşayan halk ve yazlık sahiplerini tedirgin ederken, konut sigortasına olan talebi ise ciddi oranda artırdı. Falcons Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Onuş, sigortanın doğru bilgilerle yaptırılması gerektiğini, aksi takdirde ciddi mağduriyetler yaşanabileceğini belirtti.

İklim değişikliği ve aşırı sıcaklar nedeniyle dünyanın birçok noktasında olduğu gibi Türkiye’de de orman yangınlarında artış görülüyor. Küresel ısınmanın etkisiyle söndürülmesi daha güç hale gelen yangınlar, bölge sakinleri ve yazlık sahiplerini tedirgin ediyor.

Konut sigortasına talep yüzde 40 arttı

Falcons Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Onuş, Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen depremlerin sigortanın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu, artan sıcaklıklara bağlı orman yangınları sonrasında ise konut sigortalarında yüzde 40’a yakın bir talep artışı olduğunu vurguladı. Onuş, “Afetler sigorta bilincini ve risk algısını da değiştirdi. Poliçe primleri, önceleri angarya bir maliyet olarak görülerek, ‘bir şey olmaz’ düşüncesiyle görmezden geliniyordu. Artık birçok ev sahibi yatırımlarını garanti altına almak adına sigortaya yöneliyor” dedi.

Önemli detaylar eksiksiz belirtilmeli

Falcons Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Onuş’un açıklaması şöyle…

Onuş, 90 günden fazla boş kalan yazlık evlerde poliçe primlerinin, sürekli ikamet edilen konutlara oranla daha yüksek çıktığına da dikkati çekti.

Sigortanın doğru bilgilerle yaptırılmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Onuş, “Orman yangınlarının sık görüldüğü bölgelerde evleri veya yazlıkları olanların, sigorta yaptırırken konutun ne kadar süreyle boş kalacağını, içinde hangi eşyaların kapsam altına alınacağını belirtmesi gerekiyor. Eğer boş kalan süre doğru beyan edilmez ise hasar halinde tazminatı da eksik ödenecektir. Cam balkon olup olmamasından tutun, teknolojik cihazlara hatta kapı önü paspasına kadar tüm detayların eksiksiz kapsam altına alınması gerekiyor. Aksi takdirde ciddi mağduriyetler söz konusu olabilir. Ucuz diye yaptırdığınız sigorta size daha pahalıya patlayabilir” diye konuştu.

Sigortacının iyisi hasar anında belli olur

Sigorta şirketlerinin poliçe sahiplerine aynı zamanda danışmanlık hizmeti vermesi gerektiğinin altını çizen Onuş, “Daha uygun maliyetli olacağı için bazı hasar risklerini görmezden gelmek, sigortalıya pahalıya mal olabiliyor. Biz, poliçelerimizde hiçbir teminatı çıkarmayarak mağduriyetlerin önüne geçiyoruz. Çünkü sigortacının iyisi, hasar anında belli olur” bilgilerini de paylaştı.