Yeni ev alırken dikkat!

Bursa çıkışlı yeni nesil emlak sitesi www.cokiyifiyata.com yeni ev almak isteyenlere çeşitli önerilerde bulundu.

Cokiyifiyata.com sahipleri Cüneyt ve Yusuf İnce önceliğin konuma verilmesini önerirken ev sahibi olmak isteyenleri şu noktalara dikkat etmeleri konusunda uyardılar;

1. Evinizin konumu çok önemlidir. Öncelikle işinize, çocuğunuzun okuluna yakın olup olmadığına dikkat edin. Arabanız yoksa ulaşım araçlarının bulunduğu mesafe de önemli olacaktır.

2. Ev civarında önemli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz hastane, poliklinik, market, eczane gibi yerlerin varlığı da önem taşıyabilir.

3. Evin depreme uygun olup olmadığını öğrenin. Zemin etüt raporunu görmeyi talep edin.

4. Evin yapı ruhsatına ve yapı kullanma iznine sahip olup olmadığını sorun

5. Evin bulunduğu lokasyonun kentsel dönüşüm kapsamında olup olmaması büyük önem taşır. Evi aldıktan sonra yıkılma ihtimali ile karşılaşabilirsiniz, bu yüzden bu konuyu iyi araştırın.

6. Satın almaya karar verdiyseniz evin tapusunu görün ve tapu kaydını kontrol edin.

7. Almayı düşündüğünüz evin net ve brüt metrekarelerini tam olarak öğrenin. Kimi zaman brüt metrekare kafa karışıklığı oluşturabilmektedir.

8. Binanın yalıtımıyla ilgili bilgi edinin. Yalıtımlı binalarda daha az yakıt gideri ödendiğini unutmayın.

9. Sıfır bir ev alıyorsanız kat planlarını görün.

10. İkinci el bir ev alıyorsanız sahiplerinin size söylemeyeceği çeşitli sorunlar olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Evi göz alıcı bir şekilde inceleyin ve merak ettiğiniz her soruyu sorun.

11. Evin bulunduğu kat önemlidir. Zemin ve en üst katların çeşitli ısınma, soğuma problemleri olabilir.

12. Evin değerinden tam olarak emin olamıyorsanız araştırın ve gayrimenkul danışmanlarından yardım alın.

13. Gerekiyorsa bir ekspertiz ile görüşerek evin değerini tespit ettirin.

14. Evde problem bulunuyorsa buna göre bir indirim yaptırmayı talep edebilirsiniz.

15. Her belgeyi dikkatlice incelediğinizden ve hepsinin gerçek ve onaylı olduğuna emin olduktan sonra el sıkışın.

16. Son olarak, asla gözlerinizle görmeden bir ev satın almayın. cokiyifiyata.com sahipleri Cüneyt ve Yusuf İnce aynı zamanda kadınlara sağladığı iş olanaklarıyla da dikkat çekiyor. Site; her yaştan kadının, çevresindeki satılık emlak ilanlarını siteye eklemesini ve bu şekilde bir iş sahibi olmalarını destekliyor.

Kadınlar ilan veriyor, komisyonunu alıyor

Kadınlar kendi mahallelerinde, çevrelerinde bulunan veyahut yakınlarına, arkadaşlarına ait satılık mülklerin fotoğraflarını çekip bilgilerini alarak cokiyifiyata.com’a ulaşıyorlar.İlanlar siteye yüklendikten sonra kadınlar satılan her gayrimenkulden gelir elde ediyor; böylelikle her kadın kendi mahallesinin emlakçısı oluyor.

Bursa emlak ve konut sektöründeki deneyimlerini internet ortamına taşıyan www.cokiyifiyata.com portalı aynı zamanda mülk alım satın işlemlerinde alıcıdan herhangi bir komisyon almamasıyla da dikkat çekiyor.