2015’te 1 milyon 289 bin kişi ev aldı, gayrimenkul her dönemde en karlı yatırım aracı

Yatırım aracı olarak altın ya da mevduat, piyasalardaki değişen koşullara göre karlılığı artan ya da azalan bir ivme gösterirken, her türlü piyasa koşulunda neredeyse her zaman artan bir karlılık getiren tek yatırım gayrimenkul.

Geçtiğimiz yıl gayrimenkul sahibi olanlara 1 milyon 289 bin kişi daha eklenirken en fazla emlak alınan kent ise İstanbul oldu. Sektörün hız kesmeden büyümeye devam ettiğini belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı D. Gökhan Taş, ‘’Gayrimenkulde bu yıl 1.5 milyon satış adedine ulaşacağını öngörüyoruz’’ dedi.

Zarar ettirmeyen ve zaman geçtikçe değerine değer katan gayrimenkul, en istikrarlı yatırım aracı olmaya devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2015 yılında 1 milyon 289 bin kişi gayrimenkul satın aldı. Seçimler öncesinde yaşanan kısa süreli durgunluğa rağmen geçen yılı büyümeyle kapatan gayrimenkul sektöründe bu yıl 1.5 milyon satış adedine ulaşılması bekleniyor.

FAİZ İNDİRİMİ SEKTÖRDE BÜYÜMEYİ HIZLANDIRIR

Sektör geçen yılı yüzde 10 büyüme ve yüzde 20 fiyat artışıyla kapatmıştı. Geçen yıl elde edilen bu büyümenin faiz oranları 1.20 seviyelerinde olmasına rağmen gerçekleştiğinin altını çizen Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, şunları söyledi:
‘’Faizler 0.75-85 bandına düşürülürse bunun sektöre çok olumlu etkisi olacaktır. Nakitle dönen piyasanın bu şekilde krediyle dönmeye başlaması, hem satış adetlerine ciddi artış getirecek, hem de gayrimenkulü daha da cazip bir yatırım aracı yapacaktır. Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksine göre Konut Fiyat Endeksi verilerine göre, bir önceki yıla göre yüzde 17.5 artış gösterdi. Gayrimenkul, en önemli yatırım, kazanç, getiri aracı olmaya devam ediyor. Ben 2016 sonu itibariyla 1 milyon 500 bine yakın bir gayrimenkul satışının olacağını tahmin ediyorum.’’

İSTANBUL’DA HANGİ SEMTLER DAHA KARLI?

Köprülere yakın ya da sahil şeridindeki yerler, merkezi semtler daha yüksek kira getirisi sağlıyor. Nitelikli konut projelerinin yer aldığı Esenyurt ve Beylikdüzü gibi ilçeler, orta ve dar gelirlilerin konut sahibi olma imkanı bulduğu yerler olarak öne çıkıyor. Markalı projeler ise şehrin çeperlerinde yer alan semtlere prestij kazandırıyor ve konut almak isteyenler için çekim merkezi haline getiriyor.

KÜÇÜK DAİRE ALAN KAZANIYOR

Gayrimenkul sektörünün kalbi İstanbul olmasına rağmen, gelecek yıllarda Balıkesir ve Bursa’nın da çok fazla değer kazanacağını belirten Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Dr. Gökhan Taş, yatırım amaçlı gayrimenkul almak isteyenlerin, metrekaresi düşük, herkesin alabileceği daireleri tercih etmesi gerektiğine, bu tür dairelerin çok daha kolay satılabileceğine dikkat çekiyor. Gökhan Taş: ‘’ 1 milyon TL’lik daire almak yerine, bu parayla 4 tane küçük daire almak daha avantajlı olacaktır. Ara kat tercih etmeliler. Site içinde, sosyal yaşamın olduğu yerlerde satış daha kolay olur. Dükkan, ofis gibi ticari gayrimenkul yatırımlarının daha fazla kira getirisi olur’’ diye konuşuyor.

Bunları da beğenebilirsin