3. Köprü bayrama kadar ücretsiz mi?

3. Köprü bayrama kadar ücretsiz olacak mı? Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılışından bayram tatili sonuna kadar ücretsiz olacak mı? 3. Köprü de İzmit Körfez Köprüsü gibi açılışından bayrama kadar ücretsiz mi? Yavuz Sultan Selim Köprüsü ücretsiz geçiş olacak mı?

3. Köprü bayrama kadar ücretsiz mi?.. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 26 Ağustos’ta açılacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden bayramda geçişlerin ücretsiz olup olmayacağıyla ilgili olarak, “26’sından bayrama kadar ücretsiz olsun dersek 26 gün yapmamız lazım. Sayın Cumhurbaşkanımız, milletten yana sürpriz yapmayı sever” dedi.

İstanbul Boğazı’nın ‘üçüncü gerdanlığı’ olacak Yavuz Sultan Selim Köprüsü 26 Ağustos’ta törenle hizmete başlayacak. Köprünün bağlantı otoyolları da tamamlandı ve köprü ile aynı anda trafiğe açılacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde incelemelerde bulunarak, açılışa hazır hale getirilen köprünün Avrupa Yakası’ndaki ayağı Garipçe’de basın toplantısı düzenledi. Bakan Arslan, köprü ile birlikte ana aks olarak bitirilen 95 kilometrelik bağlantı otoyolları ve 235 kilometreye tamamlanan bağlantı yollarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın katılımıyla düzenlenecek bir törenle açılacağını belirtti.

3. KÖPRÜ GEÇİŞİ ÜCRETSİZ OLACAK MI?

Arslan, Kurban Bayramı’nda Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişlerin ücretsiz olup olmayacağı sorulunca, “Eğer 26’sından bayrama kadar ücretsiz olsun dersek 26 gün yapmamız lazım ki bu sürdürülebilir bir durum değil. Ancak biz biliyoruz ki sayın Cumhurbaşka-nımız her zaman vatandaştan, milletten yana sürprizler yapmayı sever. O gün bir talimatları olursa talimatları çerçevesinde hareket ederiz. Biz de sizin gibi 26 Ağustos’ta sayın Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkacak ifadeyle öğrenmiş olacağız” diye yanıt verdi.

TRAFİK RAHATLAYACAK

Bakan Arslan, şunları söyledi: “İstanbul’un ağır vasıta kaynaklı yükünü alarak, bırakın çevreyi zararı tam tersine çevreci bir projeyle emisyonu azaltacağız. Orman ve Su İşleri Bakanlığımız ile süreci başından itibaren titiz bir şekilde takip ederek yaklaşık 300 bin ağaç başka yerlere aktarılmıştır. Buna karşılık bu projede şu an 2 buçuk milyon ağaç dikmiş durumdayız. Ancak günde 10 bin ağaç daha dikiyoruz, ki bununla birlikte bu projede 5 milyon 100 bin ağaç dikeceğiz.”

AĞIR VASITALAR SADECE BU KÖPRÜDEN GEÇECEK

Ahmet Arslan, “Büyükşehir Belediyemizle çalışmalarını yapıyoruz, UKOME kararını alıyor. Ağır vasıtalar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanmak zorundadır. Her ne kadar mesafe biraz uzuyor gibi gözükse de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde yaşanan trafik sıkışıklığını, oradaki zaman kaybını ve yakıt sarfiyatını düşündüğünüz zaman burası onlar için büyük bir avantaj olacaktır. Ancak en büyük avantajları, malumunuz sabah 4 akşam 4 olmak üzere köprüyü kullanamadıkları bir süre var. Köprüden geçemedikleri gibi o sürede bir yerlerde beklemek zorunlulukları var. Orada da oluşan bir trafik ve keşmekeş var. Asıl bunları da engellemiş olacağız. 7/24 bütün ağır vasıtalar bu köprüyü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) hiçbir kısıtlama olmadan kullanacaklardır.”

BÜYÜK PROJELERE ALIŞTIK

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye’nin büyük projeleri yapmaya alıştığına vurgu yaparak, “Anadolu coğrafyası harita üzerinde Asya ile Avrupa arasında köprü konumundadır. Bölünmüş yollarla, köprülerle demiryolları ve havalimanlarıyla köprü olmanın hakkını verip bunu ekonomi ve ticaret olarak insanımızın hizmetine refahına sunuyoruz. Bu coğrafyada 3 saatlik uçuşlu yaklaşık 1 buçuk milyar insana erişebiliyoruz. Bu insanların yılda oluşturduğu ticaret hacmi 31 trilyon dolar. Bu ticaret pastasından payımızı almalıyız” ifadesini kullandı.

59 METRE GENİŞLİK

Projede 4 şerit geliş ve 4 şerit gidiş bulunuyor. 1 şerit geliş ve bir şerit gidiş raylı sistem de yer alıyor. Köprünün toplam genişliği 59 metre. Kule yükseklikleri ise 322 metre. 1408 metrelik ayak açıklığıyla da öne çıkıyor.

HANGİ ARAÇ KAÇ TL ÖDEYECEK

Sözleşmeye göre otomobillerin geçişi 3 dolar+KDV yani 9 lira 90 kuruş olacak. Yıl sonuna kadar ücretlerde değişiklik olmayacak. 4 akslı kamyonlar için ücret 21 lira 29 kuruş olacak.

Hürriyet

Bunları da beğenebilirsin