Ağaoğlu: ‘Milyar dolar borcuyla konkordato ilan eden şerefsizdir’

Ali Ağaoğlu, sosyal medyadaki "Ağaoğlu iflas etti", "Ağaoğlu battı, batıyor" dedikodularına sert tepki göstererek bilançosunu açıkladı. Ağaoğlu, "Milyar dolar borcuyla konkordato ilan eden şerefsizdir, bunu diyen de şerefsizdir" dedi. İşte Ali Ağaoğlu'ndan önemli açıklamalar...

Emre KULCANAY imarpanosu.com ÖZEL HABER

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, sosyal medyada dönen “Ağaoğlu iflas etti”, “Ağaoğlu battı”, “Ali Ağaoğlu batıyor” şeklindeki dedikodulara dün düzenlediği basın toplantısıyla cevap verdi.

Beyaz yakalı ve çalışanlardan oluşan B Grubu’na yönelik olduğunu söylediği Bodrum projesinin ön tanıtım toplantısında konuşan Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, projenin ilk detaylarını paylaştığı toplantıda Dolar ve Euro’nun yükselmesinin inşaat sektörüne etkilerine, hakkında çıkan “Ağaoğlu batıyor” şeklindeki dedikodulara da değindi.

Dünyanın bir değişim içinde olduğunu söyleyen Ali Ağaoğlu, bu değişim içinde ‘Aman, yandık bittik’ demediklerine dikkat çekerek, 2009 krizinde söylediği cümleyi hatırlattı. “2009’da dere her zaman kütük getirmez, herşeyi devletten beklemek mümkün değil’ dediğini belirten Ağaoğlu, “Seçimlerden sonra belirsizlik kalktı. Herşeyin güllük gülistanlık olmadığını hepimiz biliyoruz. Ekonomi çarklarının dönmesi lazım. Gerekirse bazı varlıklarımızı satıp işimizi devam ettirmeye çalışırız” dedi.

“Faizden gelen parayı harcamayın, ben geliyorum… O paranın bir kısmı benim”

Ağaoğlu, bankalarda günlük ve aylık faizlerin yüksekliğine dikkat çektiği konuşmasında 2019’un ilk yarısında satışa çıkaracağı Bodrum projesini hatırlatarak, esprili üslubuyla “Şu anda faizler yüksek. Parası olanlar o paraları harcamasın ben geliyorum; onları Bodrum’da ev sahibi yapacağım. Cazip görünen faiz oranı enflasyonla eriyor, o aldığı faiz ev almaya yeterli gelmeyecek. Kolay kazanıyorlar, kolay harcamasınlar o paranın bir kısmı benim” diye konuştu.

“İtibar endeksinde öndeyiz”

“Yıldız Teknik Üniversitesi’nin itibar endeksinde yedi yıldır açık ara öndeyiz” diyen Ali Ağaoğlu, sektördeki tüm oyuncuların Ağaoğlu markası kadar bilinirliğe sahip olmadığını belirtti. Sektörde inşaat deyince yüzde 86 oranıyla akla kendilerinin geldiğini ifade eden Ağaoğlu, “Bu sorumluluğu hep hissettik. Sektördeki tüm oyuncuların toplamının Ağaoğlu kadar tanınırlıkları yok. Bu belki benim Karadenizliliğimin verdiği rahatlıktan geliyordur” dedi.

“Fiyatını bulunca ceketimi, gömleğimi bile satarım”

Özellikle sosyal medyada, aleyhinde dönen dedikodulara cevap veren Ali Ağaoğlu, tüm mal varlığının Türkiye’de bulunduğunu açıkladı. Bilançoları için bankaların, ‘sektörde hiçbir firmada yok’ dediğine dikkat çeken Ağaoğlu şöyle konuştu: “Yatırım yapan her firma dönem dönem sıkıntı yaşayabilir. Benim tüm varlığım Türkiye’de… Bu saatten sonra bir kaç milyar varlığım daha olsa ne olacak?.. Paraya ihtiyacımız olursa, malıyla vedalaşmasını bilen insanım. Fiyatını buldum mu ceketim dahil satarım. Gömleğimi bile… Benim duygusal bağım sadece ailemle var”

Kahin Roubini, Ağaoğlu’na ne söyledi?

Ağaoğlu’ndan konkordato ve bilanço açıklaması

Ali Ağaoğlu, 2016 yılı itibariyle 1 TL bile borcu olmadığının altını çizerek yaptığı konuşmasında bilançosunu da açıkladı. İstanbul Finans Merkezi projesinin en büyük yüklenicisi olarak 400 milyon TL borç kapattıklarını ifade eden Ağaoğlu, hakkında çıkan ‘Konkordato (bir borçlunun ticari durumunun sarsılmış olmasıyla alacaklıların, alacaklarını belli bir plana göre almaları konusunda kendi aralarında vardıkları ve mahkemece onaylanan anlaşma) ilan etti’ şeklindeki söylentilere sert cevap verdi: “Bilanço büyüklüğü olarak 17 milyarlık mamul / yarı mamul ürünümüz ve 18 enerji şirketimiz var. Milyar dolarlık borcuyla konkordato ilan eden şerefsizdir, bunu diyen de şerefsizdir!.. Toplam borç, mal varlığımın yüzde 10’u bile değil.”

Ağaoğlu inşaat yatırımlarına ortak alacak mı? 

Basın toplantısında imarpanosu.com Genel Yayın Yönetmeni Emre Kulcanay’ın “İnşaat yatırımlarına ortak alacak mısınız? Örneğin Bodrum projenizi Çinli ortakla yapacağınızı biliyoruz. Yeni projelerde ortaklar olacak mı?” şeklindeki sorusunu da cevaplayan Ağaoğlu, “Biz işimize devam ediyoruz. Trene İstanbul’dan binmek isteyen de olabilir, Eskişehir’den de… Bu tren Ankara’ya doğru hareket ediyor” diye konuştu. İşte Ağaoğlu’nun Emre Kulcanay’ın sorusuna verdiği cevabın video kaydı:

Emre Kulcanay / imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin