Ataşehir İmar İskan Blokları böyle olacak!

Ataşehir İmar İskan Blokları muvafakatname polemiği bitti... Yıllardır kimin yapacağı belli olmayan, Ataşehir Belediyesi ve Emlak Konut GYO'nun topu birbirine attığı Ataşehir İmar İskan Blokları'nı TOKİ yapacak, böyle yapacak... İşte imarpanosu.com farkıyla detaylar...

Emre KULCANAY imarpanosu.com ÖZEL HABER

Ataşehir İmar İskan Blokları’nın yıllardır sonuçlanamayan kentsel dönüşüm hikayesi mutlu sona yaklaştı. Ataşehir Belediyesi’nin ‘yerinde dönüşüm örneği’ olacak dediği… Emlak Konut GYO’nun bir dönem el attığı… Kat malikleri arasında muvafakat polemiği hatta kavgalarının yaşandığı… O günler geride kaldı. Şimdi Ataşehir İmar İskan Blokları hak sahipleri, yeni evlerinin özelliklerini konuşuyor… Detaylar, imarpanosu.com farkıyla şöyle…

TOKİ konsept tasarımı tamamladı

T.C. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) çalıştığı konsept tasarım genel itibarıyla netleşti. Detaylar değişiklik olabileceği gibi Ataşehir İmar İskan Blokları için yapılan hesaplama ile projenin ana hatları şöyle…

Ataşehir İmar İskan Blokları’nda kat maliklerine ne kadar, TOKİ’ye ne kadar konut çıkacak?

Yapılan hesaplama ile Ataşehir İmar İskan Blokları’nda kat maliklerine 154 bin metrekare konut alanı, TOKİ’ye de 45 bin metrekare konut, 20 bin metrekare ofis ve (kendi alanı da dahil) 15 bin metrekare ticari alan kalacak.

Sığınak, otopark (her konut için 1 kapalı otopark), teknik hacim vb. 102 bin metrekarelik (ortak) alan beraber kullanılacak.

Yeni Ataşehir İmar İskan Blokları kaça mal olacak?

Ataşehir İmar İskan Blokları’nın kentsel dönüşüm proje maliyeti bugün itibarıyla, tahminen 700 milyon TL olarak hesaplandı.

Sosyal konut yok

Yeni Ataşehir İmar İskan Blokları’nda sosyal konuta yer verilmeyecek. En az 4 metrekare balkona sahip olacak 3+1 daire tipindeki konut brüt 140 metrekare büyüklüğünde, nitelikli konut imal edileceğinden, yaklaşık birim maliyet, tahminen 2 bin 200 TL/metrekare olacak.

Ataşehir İmar İskan Blokları’nın maliyeti nasıl karşılanacak?

Yeni Ataşehir İmar İskan Blokları kentsel dönüşüm proje finansmanının, sadece TOKİ’ye ait alanların satışıyla karşılanması öngörülmekte.

“Hiçbir müteahhitle anlaşma imkanı yok”

Ataşehir İmar İskan Blokları hak sahiplerinin oluşturduğu ve projenin resmi temsilcisi olan Ataşehir Yenişehir Mahallesi Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Devlet güvencesi en başta gelen teminattır” denildi. Açıklama, Türkiye’nin imar ve kentsel dönüüm platformu imarpanosu.com farkıyla şöyle:

“İnşaat sektörünün krizde olduğu bu dönemde, hiçbir müteahhit firma ile bu koşullarda anlaşma yapma imkanı olmadığını, aklıselim her kişi biliyordur.

Ayrıca Fikirtepe kentsel dönüşümde, mağduriyet yaşıyan ve mahkeme kapılarında haklarını arayan insanlar göz önünde bulundurulduğunda, devlet güvencesi en başta gelen teminattır.

2013 yılında, dönemin Emlak Konut GYO Genel Müdürü, bu an Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’ un, bölgemiz için hazırlattığı projenin hayata geçirilmesine engel olanlar ve Emlak Konut projesi gerçekleşmeyince; 2014 yılında kat maliklerinin yoğun katılımlı seçimi ile belirlenen firma ile projelerinin gerçekleşmesine engel olanlar vebal altındalar.

Ataşehir İmar İskan Blokları, kentsel dönüşümü bekliyor…

Yaşamda hiçbir zaman maalesef yüzde yüz oranında hakkaniyet sağlanamıyor.

1070 kat malikinin her talebinin karşılanması ve birlikteliğin sağlanmasının ne kadar zor olduğunu, (derneğimizin kurulduğu 2011 yılını referans alırsak) geçmiş sekiz yıl bizlere gösterdi.

2018 yıl sonuna göre, 810 dernek üyesi kat malikleriyle, her süreçte iletişim halinde ve çoğunluk kararına göre hareket ederek bu günlere gelindi.

Bu süreçte her ne sebeple olursa olsun, birliktelik bozulmadan ve hızla çalışmaları süren, söz konusu projenin hayata geçmesi için; muvafakatname ve ek evraklarının, en kısa sürede üçte iki çoğunlukla tamamlanması gerekmektedir.”

imarpanosu.com

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin