Bakan Sarı: Piyalepaşa İstanbul’da anahtar teslim töreni de yapacağız-FOTOGALERİ

Piyalepaşa İstanbul projesinin temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, 84 dönüm üzerinde, 25 blok halinde hayata geçirilecek bu projede, 2018 yılı içinde de anahtar teslim törenini yapacaklarını dile getirdi. İşte Piyalepaşa İstanbul temel atma töreninden karelerle fotogaleri…

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul’da Türkiye’nin özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Piyalepaşa’da temel atma törenine katıldı.

Bakan Sarı yaptığı konuşmada,”Piyalepaşa İstanbul”un temel atma töreninde, bugüne kadar hiçbir hükümetin gündeme getiremediği kentsel dönüşüm projelerini birer birer hayata geçirmeye başladıklarını söyledi.

Piyalepaşa İstanbul’da neler var?

Temelini attıkları projenin önemine değinen Bakan Sarı, 84 dönüm üzerinde, 25 blok halinde hayata geçirilecek bu projede, konut, rezidans, ofis, otel, alışveriş sokağı gibi pek çok sosyal donatı alanının bir arada olacağını belirtti.

Piyalepaşa İstanbul ne zaman teslim?

Piyalepaşa İstanbul projesinde, Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin günümüz modern mimarisiyle buluştuğu yapıları öncelediklerini dile getiren Bakan Sarı, 2018 içinde de anahtar teslim törenini yapacaklarını aktardı.

Piyalepaşa İstanbul temel atma töreni fotogaleri

Okmeydanı’na Kentsel Dönüşüm Müjdesi

Bakan Sarı, projenin, Türkiye’de özel sektör tarafından hayata geçirilen en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olduğunun altını çizerek, özel sektör ve kamu iş birliğinde yürütülen çalışmaların kendileri için çok önemli olduğunu kaydetti.

Okmeydanı’nda da kentsel dönüşümün başlayacağını açıklayan Bakan Sarı, “Bugüne kadar kontrolsüz bir gelişme gösteren Okmeydanı’nda 24 harabe halinde bina, on binlerce sağlıksız yapı bulunmaktadır. Bu projeyle bu alanlar yenilenecek, bölgenin afete karşı riskli olan dokusu düzeltilecek, vatandaşımız güvenli yaşam alanlarına kavuşacak. Devlet, belediye ve özel sektör eliyle yapılacak bu çalışmaya ilişkin detayları da yakın zamanda paylaşacağız.” diye konuştu.

“Kentsel dönüşüme 3 yılda 2 milyar liraya yakın kaynak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“3 yılda, kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında kira yardımları da dahil 2 milyar liraya yakın kaynak kullandık. 48 ilimizde 179 riskli alan ilan ettik. Bahsettiğimiz bu alanlar, 1 milyon 200 binin üzerinde insanımızı ilgilendirmektedir. 2015 sonu itibarıyla ise toplam 92 bin 833 binada riskli yapı tespiti gerçekleştirdik. Meclisimizden çıkan yeni yasayla evleri kentsel dönüşüm kapsamında kalan vatandaşlarımıza yeni bir destek daha verdik. Artık kentsel dönüşüme onay vermeleri halinde vatandaşımızın elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerini almalarını sağlıyoruz. Kentsel dönüşüm projelerimizle vatandaşımızın yaşam alanlarındaki tüm ihtiyaçlarını belirleyip, onları kullanılır hale getirdikten sonra bu mekanları hizmete açıyoruz.”

Bu çalışmaları yaparken sivil toplum kuruluşlarından üniversitelere, akademisyenlerden konunun uzmanlarına kadar pek çok farklı kesimle bir araya gelerek, onların fikirlerini aldıklarını anlatan Bakan Sarı, kentsel dönüşümün rant değil bir dönüşüm projesi olduğunu aktardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin