Barış Dumankaya: Enflasyondaki eksi seyri sürdürülebilir kılmalıyız

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Şubat’ta yüzde 0.02, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0.2 düştü. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8.78, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 4.47 oldu.

Konu ile ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya, “Beklentilerin tersine, enflasyonun sekiz ay aradan sonra eksi yönde seyretmesi hayli önemli bir gelişme. Bu yönde seyir, enflasyonun yıl sonunda çift haneli sayıların altında kalması için iyi bir gösterge. Enflasyon, beklentilerin üzerinde çıktığında nasıl bir değerlendirme yapıyorsak eksi yöndeki seyrinde de almamız gereken dersleri almalı ve bu seyri sürdürülebilir hale getirmeliyiz.” dedi.

Dumankaya sözlerine şu şekilde devam etti: “Küresel piyasalardaki kırılganlıklara rağmen enflasyonun bu performansını başarı olarak nitelendirebiliriz. Bugün için yıllık enflasyon 8.78 olarak açıklandı. Fakat önümüzdeki dönem için konuşursak ben enflasyonun öncelikle yüzde 7’lere gerileyeceğini, ikinci çeyrekte ise yüzde 6–7 aralığına gerileyeceğini düşünüyorum.”

Dumankaya İnşaat

1963 yılında ‘’Kente kimlik katan yaşam alanları kazandırmak’’ misyonuyla yola çıkan Dumankaya Grubu bugün başta inşaat sektörü olmak üzere otomotiv, rent a car, sigorta ve PVC kapı pencere üretimi alanında hizmet veren bir şirketler topluluğuna dönüşmüştür. Yarım asırlık tecrübesiyle güçlü işbirlikleri, nitelikli insan kaynağı ve yenilikçi yaklaşımıyla olağanüstü projelere imza atan Dumankaya İnşaat, Türkiye’nin en çok tercih edilen 5 yaşam alanı geliştirici şirketinden birisi olma özelliğinin sorumluluğu ve “sektörde, bir adım önde giden, en itibarlı marka olmak” vizyonuyla kalitesinden asla ödün vermeden faaliyetlerini sürdürüyor.

Bunları da beğenebilirsin