Bodrum Aspat Koyu’na rezidans-otele tepki çığ gibi! 3 yıl önce yanmıştı!

Bodrum’da, adına Çökertme Türküsü’nün yazıldığı ünlü Aspat Koyu’na Ant Yapı tarafından yapılacak rezidans projesi çevrecilerin tepkisini çekiyor. İşte o tepkiler!..

Türkiye’de başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde yaşanan yapılaşma çılgınlığı tatil merkezlerine de sıçradı. Bodrum’un cennet koylarından Aspat’a yapılmak istenen rezidans ve otel inşaatı çevrecileri ayağa kaldırdı.

Sosyal medyadaki tepkiler Cem Seymen’in tweet’iyle başladı. Seymen sosyal medyadan paylaştığı mesajında ‘Bodrum Belediyesi’ne sesleniyorum. Bu dünyanın en güzel koylarından biri olan ve adına türküler yazılmış, vatan toprağımızın en güzel hazinelerinden Aspat Koyu’na rezidans inşaatı izni verdiğiniz doğru mu’ diye sordu.

MEHMET OKAY: EN GÜZEL YERİ BULDUK

Aspat Koyu’na rezidans projesi Ant Yapı tarafından yürütülüyor. Denize sıfır konumdaki projenin bu yıl içinde satışa çıkması planlanıyor. Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay EQ dergisine verdiği ropörtajda projeyi ‘Yıllardır talep ediyordunuz, hatta sitem ediyordunuz. ‘Bodrum’da bir proje yapmadınız’ diyordunuz. Nihayet en güzel yeri bulduk, en güzel projeyi yapacağız’ dedi.

PROJEDE RADISSON GROUP DA VAR

Ant Yapı proje kapsamında Radisson Group’la anlaştı. Şirketin Bodrum’da yapacağı proje kapsamında inşa edilecek otel de Radisson Hotel Group’un Türkiye’deki ilk premium oteli olacak. Otelin 2021’de hizmete girmesi planlanıyor. Radisson Group’un Kopenhag Belgrad, Edinburg, Roma, Kuveyt, Stockholm, Umman, Gürcistan Kakheti, Riyad ve Londra’da otelleri bulunuyor.

YANAN ALANA PROJE

3 yıl önce Bodrum’da çıkan yangın Aspat’a kadar ulaşmış, 220 hektarlık alan kül olmuştu. Yanan bölge yeniden rehabilite edilmemiş, inşaat projesine onay verilmişti.

ÇÖKERTME TÜRKÜSÜ BURAYI ANLATIYOR

Cem Seymen’in sosyal medya mesajında hatırlattığı Aspat Koyu’nun adı Bodrum’un ünlü halk türküsü olan Çökertme’de de geçiyor. Aspat ismi, toprağı verimsiz olduğundan antik dönemde ‘saban sürmek için uygun değil’ anlamındaki Aspandas kelimesinden kısaltılarak söylenmiştir. Aspat Dağı üzerinde Çiftlik Kalesi bulunuyor. Dağın doruğuna da dar bir patikanın ardından gelen eski uygarlıklara ait tarihsel kalıntıların arasındaki merdivenlerden geçilerek çıkılıyor. Bodrum’un ünlü halk türküsü Çökertme’de Aspat Koyu ile ilgili bölüm şöyle:

Çökertme’den çıktım da Halil’im / Aman başım selamet,

Bitez de Yalısına varmadan Halil’im / Aman koptu kıyamet.

Arkadaşım İbram Çavuş / Allah’ıma emanet,

Burası da Aspat değil Halil’im / Aman Bitez Yalısı,

Ciğerime ateş saldı, Telli kurşun yarası.

Tepkiler çığ gibi…

Anthaven, çevrecileri ayağa kaldırdı!

sadecehaber.com , ensonhaber.com

Bunları da beğenebilirsin