CHP’li Gürsel Tekin: Öğrencinin barınma sorunu 15 günde çözülür! VİDEO

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, imarpanosu.com Genel Yayın Yönetmeni Emre Kulcanay'a yaptığı video röportajda öğrencilerin barınma sorununun 15-20 gün içinde çözülebileceğini söyledi, 'Nasıl'ını anlattı. İşte o video ve açıklaması...

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, imarpanosu.com Genel Yayın Yönetmeni Emre Kulcanay’ın Fikirtepe, kentsel dönüşüm, ev kiraları ve öğrencinin barınma sorununa dair sorularını cevapladı. İşte CHP’li Gürsel Tekin’in “Öğrencinin barınma sorunu 15 günde çözülür” dediği o açıklamanın videosu haberde…

Halkın Otobüsü ile Türkiye’yi il il, ilçe ilçe dolaşan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul’da imarpanosu.com Genel Yayın Yönetmeni Emre Kulcanay’ın sorularını cevaplandırdı. CHP’li Gürsel Tekin, Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinde uyarılarına rağmen yapılan yanlışları, Esenyurt ve Gaziosmanpaşa sorunlarını dile getirdi. Tekin, “Beton lobisi ve imar çetesinden hesap sormazsak bu millet öbür dünyada yakamıza yapışır” dedi.

Tekin: “Öğrenci sorunu 15-20 günde çözülür”

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, öğrencilerin barınma sorunun da 15-20 günde çözülebileceğini öne sürerek şunları söyledi:

“Gazetelerin ilanlarına bakın, 40 sayfanın 20’si ilan. Milli Emlak, TOKİ sürekli satış yapıyor. Daire satışları, bina satışları… E kardeşim bunlar tadilatla hemen öğrencilere açılsın. 15-20 gün içinde halledilebilir bir mesele bu!”… İşte imarpanosu.com farkıyla Gürsel Tekin’in o video-röportajı…

İşte Gürsel Tekin’in açıklamalarından notlar…

“FİKİRTEPE’YE İTİRAZ ETTİK, ‘BU MANTIKLA OLMAZ’ DEDİK!”

“Ben Fikirtepeli’yim, Fikirtepe’yi çok iyi bilen bir insanım, uzun süre orada yaşadım. Önce şunu söyleyeyim, ne yazık ki İstanbul ve İstanbul gibi büyükşehirlerin tamamını iki çete esir aldı.

Bir, beton lobisi; iki, imar çetesi. Bu ülkede inşallah bir gün iktidar olduğumuzda bu beton ve imar çetelerinden hesap sormazsak bu millet öbür dünyada yakamıza yapışır.

Fikirtepe başladığında da itiraz ettik. Dedik ki, “Bak kardeşim, bu iş bu mantıkla olmaz!”… Ve bugüne kadar kentsel dönüşüm dedikleri, 2008 yılında Sultan Mahallesi’nden başladı. Sultan Mahallesi’ne gidip orada gariban, neredeyse 600 yıl önce İstanbul’a göç etmiş Roman kardeşlerimizi sürgüne tabi tuttular. Bugün gidin o kentsel dönüşüm denen o rezaletin olduğu yere bir tane kardeşimiz kalmadı. Üç-dört tane ana bölgeden biri de Esenyurt… Esenyurt’ta zaten nefes alamıyorsunuz. Sadece Esenyurt’ta 70 bin insan mağdur. İyi kötü, üç beş kuruş para biriktirmiş; annesinden babasından almış, kendilerinin edindiği mülkler de ellerinden gitti.

Bir çok insan intihar etti!.. Yine Gaziosmanpaşa… En acısı Fikirtepe…

Fikirtepe’den her geçtiğimde… Orada başka bir dram yaşandı. Ve şunu bir gönül rahatlığıyla da söyleyebilirim; İstanbul İl Başkanı’yken o toplantıda Ahmet Muhtar’a gittim, “O kafayla olmaz!” dedim. Eğer burada bir kentsel dönüşüm yapacaksanız, kentsel dönüşümü rahatlatabilmeniz için burada devletin iki önemli parseli var. Biri Çocuk Esirgeme Kurumu, iki Devlet Malzeme Ofisi. Buraları harmanlayalım ve bir nefes alınsın. Ne yaptılar biliyor musun? İlk önce Çocuk Esirgeme Kurumu’nun arsasını sattılar Araplar’a… İki, Devlet Malzeme Ofisi arsasını peşkeş çektiler. Hazine’nin yerini başka birisine peşkeş çektiler. Ve garibim, Fikirtepe Eğitim Mahallesi’ndeki insanları sıkıştırdılar.

Yani bunların kafasıyla bugüne kadar kentsel dönüşüm adı altında herhangi bir dönüşüm yapmış değiller, kentsel dönüşüm öğrenmek istiyorlarsa bir Berlin’e gidecekler. Doğu Berlin ve Batı Berlin birleşirken ben kendim gittim oraya. Ne yapıyorlar bunlar dedim.

Öncelikle satışları yasakladılar. Kimse alım satım yapamaz dediler.

Çünkü burada bir dönüşüm olacak, bu dönüşümle rant elde edilecek, rantın sahibi buradaki vatandaşın ta kendisi!..

Ve öyle bir dönüşüm yaptılar ki, gittiğinizde hayranlıkla izleyebilirsiniz.

İkincisi Eskişehir’e bakacaklar… Yılmaz Büyükerşen’e… Onun dışında Türkiye’de kentsel dönüşüm değil kentsel yıkım devam ediyor.

İSTANBUL’DA EV KİRALARI NEDEN UÇTU?  ÇÖZÜM NE?

İstanbul’da yapılan organize işlerdir. Delinin biri kuyuya bir taş attı, kırk akıllı çıkarmaya çalışıyor. Bu haberi kim yaptı? AK Parti’nin kendi gazetesi yaptı. Allah Allah, bir düşünmez misiniz kardeşim? Bayram değil seyran değil halam beni niye öptü? Bugüne kadar İstanbul’da 400 bin hane göç etmiş. Tarihimizde dünyanın en eski şehirlerinden bir tanesi İstanbul, İstanbul’dan geri göç bu kadar yoğun. Buna rağmen neden konut sorunu yaşıyorsunuz? İstanbul’un çeperlerinde yaşıyorsunuz. İstanbul’un merkezlerine bakın her yer kiralık. İstanbul’un çeperlerinde niçin yaşıyorsunuz? İki milyonun üstünde göçmen var. Bu göçmenlerin de barınmaya ihtiyacı var. Üç; İstanbul’da en az 300-400 bin konut bankaların haczinden dolayı satılamıyor! Sadece üç kamu bankasının elinde 1 milyon dükkan, konut, arsa var…

İstanbul’da 6 milyon konut var, bunun 2-2,5 milyonu ipoteklidir. yarısı da hacizlidir. Üç, Esenyurt dışında birçok yerlerde şu anda FETO’culuktan bir türlü çözülememiş en az 100 bin konut da öylece bekliyor.

“KİRALAR UÇMADI, PARAMIZ PUL OLDU PUL!”

Kiralar uçmadı, nerden çıkıyor bu yahu? Ben 41 yıldır Kadıköy’deyim. Kadıköy’de ilk geldiğimde semt semt baktığınızda 1500 Dolar’dan aşağı ev bulmanız mümkün değildi. Ya şimdi 150 dolara ev kiralıyorsunuz kardeşim yahu… (Gülüyor) niye buraya bakmıyorsunuz? Sonra kira pahalı diyorsunuz yahu… Benim kiracım falan yok bunun altını çizeyim. Derler bunun kiracıları var, ev sahiplerini savunuyor… Hayır kardeşim, paranız pul olmuş yahu! Paranızın pul olduğunu tartışmıyorsunuz, “Kiralar yükselmiş!”… E, kaça yükselmiş? 150 dolara… 150 dolara siz eski İstanbul’da ev bulabiliyor muydunuz? Benim bölgemde, Kadıköy’de, 3000-5000 dolara kiralık evler vardı. Şimdi 1000 dolara Kadıköy’de en kral evi kiralayabilirsiniz.
Para pul oldu para!

Öğrencilerin yurt sorunu

Bir ülkenin yapabileceği en iyi şey, dünyanın her yerinde sosyal devlet olarak, sınırın ötesine geçtiğinizde en sefil ülke bile iki şeyi çözmüş: Bir, öğrencisinin barınma sorunu; iki, okuma sorununu çözmüş.
Bu bir devletin olmazsa olmaz temel görevidir.

Ne demek yahu para getir, pul getir, ev yok… Böyle bir şey olamaz!

Niçin bunları yapmadılar? İki buçuk yıl içerisinde köprü yapan bir iktidarın devasa gücü varken Türkiye Cumhuriyeti’nin coğrafyasında sadece TOKİ’ye talimat verseniz 6 ayda bunu yapabilirsiniz. Çünkü kendinizin beslediği bazı cemaatlerin yurtlarını yaşatmak için bilerek, bilinçli bir şekilde bunu yapmadılar. İnşallah CHP iktidarında, Sayın Genel Başkanımız 1 yıl dedi ama vallahi 5 ayda çözeriz bu sorunu. Tak tak tak tak! Beton! Bitireceksin bu işi!

Yurt sorunu için çözümünüz var mı?

Var! Gazetelerin ilanlarına bakın, 40 sayfanın 20’si ilan. Milli Emlak, TOKİ sürekli satış yapıyor. Daire satışları, bina satışları… E kardeşim bunlar tadilatla hemen öğrencilere açılsın. 15-20 gün içinde halledilmesi gereken bir meseleyi

KİPTAŞ bir çözüm olabilir mi?

Olabilir, şöyle… KİPTAŞ sonuç itibariyle -Milli Eğitim Bakanlığı’nın devletin izin vermesi lazım- Sayın Başkan Ekrem İmamoğlu çok ciddi bir çaba gösteriyor.

Geçen gün bir AK Parti Grup Başkanvekilini şaşkınlıkla izledim, dedi ki “İstanbul’da deprem toplanma alanı imara açılmadı”… Sayın başkan yani ne diyeceğimi ben de şaşırdım. Sayın Erdoğan dönemindeki plana bakın ve sayın Topbaş dönemindeki plana bakın, kaç tane yeşil alanın kamu alanının, deprem alanının imara açıldığını görebilirsiniz.

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin