Davutoğlu önümüzdeki 3 ayda yapılacakları açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hükumetin önümüzdeki 3 ayda yapacaklarını açıkladı. En önemlileri; Türkiye Uzay Ajansı kurulacak, AB ülkelerine vizesiz seyahat için tüm düzenlemeler tamamlanacak, iş davaları için ara bulucuk müessesesi gelecek, yüksek öğretim reformu yapılacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 1 Kazım 2015 Genel Seçimlerinden önce verdikleri sözlerle ilgili ‘2016 Yılı Eylem Planı Toplantısı’nı İstanbul’da yaptı. 64’üncü hükumet olarak 4.5 aylık icraat süresini tamamladıklarını hatırlatan Davutoğlu, 20 Aralık’ta sözleri gerçekleştirmeye yönelik yol haritalarını açıkladıklarını, şimdi de ilk 3 aylık sonuçları milletle paylaşma zamanının geldiğini söyledi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

MAZERET ÜRETMİYORUZ

“Seçim meydanlarında verdiğimiz vaatlerimizin tamamını, 3 aylık reform sözümüzün yüzde 70’ini, 6 aylık reform sözümüzün de yüzde 30’unu gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Üç aylık reformların yüzde 30’unun yapılamamasının nedeni ise Avrupa Birliği ile vize muafiyetine dönük acil düzenlemeleri öne almamızdır. Söz verip gereğini yapmak, icra etmek bize düşer, tahrip etmek, yıkmak onlara (muhalefet) düşer. Güney sınırımızda kanlı çatışmalar yaşanıyor. Canını kurtarmak için ülkemize sığınan milyonlarca kardeşimize kapımızı, soframızı en önemlisi de gönlümüzü açmış, imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. 7 Haziran’dan bu yana ülkemize eş zamanlı saldırılar başlatan terör örgütlerine karşı yoğun mücadele yürütüyoruz. Bütün bunlar herhangi bir hükumetin hedeflerinden geri adım atmak için kullanacağı mazeretler olabilirdi. Ancak biz, hiçbir zaman mazeretlerin arkasına sığınacak bir hükumet olmadık, olmayacağız. İcraatlarımıza, ekonomide istikrar ve büyüme sağlayacak faaliyetlerimize devam ediyoruz.”

TÜRKİYE’Yİ DURDURAMAZLAR

Başbakan Davutoğlu, ekonominin yanı sıra demokratik gelişme istikametinde reformların da devam ettiğini, Avrupa Birliği hedeflerine emin adımlarla yüründüğünü anlattı. Davutoğlu, “Türkiye’nin yürüyüşünü kimsenin ve hiçbir gücün durdurmasına izin vermedik, vermeyiz Allah’ın izniyle. Türkiye, bütün negatif çabalara rağmen büyüme, kalkınma hedeflerinden, demokrasi ve hukuk devleti hedeflerinden geriye doğru tek bir adım atmayacak” diye konuştu ve şöyle devam etti: “Ekonomik göstergelerdeki olumlu görünüm, 2016 yılının ilk aylarında da devam etti. Mevsimsellikten arındırılmış sanayi üretimi 2016 yılı Ocak ayında yıllık yüzde 5.6 oranında arttı. İmalat sanayi kapasite kullanım oranı mart ayında geçen yılın aynı dönemine göre, 1.9 puan artarak yüzde 74,3 puan seviyesine yükseldi. 2016 yılı Şubat ve Mart aylarında ihracat yeniden artış eylemine girdi.”

KAOS VE KRİZ BEKLEYENLER…

Mali disiplinden taviz vermediklerini vurgulayan Davutoğlu, “Çok şüphe beyan edenler oldu, ‘Bu vaatler gerçekleşirken bütçe yükü ne olacak, bütçe açığı artacak mı? Nereye gidiyoruz. Acaba bunların hesabı mı yapıldı?’ diye soru soranlar oldu. Bilsinler biz hesap etmeden yola çıkmayız, söz verdiğimizde yaparız” diye konuştu. Davutoğlu, şöyle devam etti: “Merkezi yönetim bütçesinde ocak- şubat döneminde 6.6 milyar lira fazla faiz dışı dengede ise 16.4 milyar lira fazla verdik. Mali disiplinden hiç taviz vermeyeceğiz. Mart ayı enflasyon oranı piyasa beklentilerinin de altına geldi. Biz inanıyoruz ki 2016 yılı daha da bereketli bir yıl olacak. Kaos ve kriz bekleyenler hayal kırıklığına uğrayacak. Türkiye’nin ilerlemesini sabote etmek isteyenler amaçlarına asla ulaşamayacak. Türkiye’de refahı daha da artırmanın ve ülkemizi yüksek gelir gurubuna taşımanın vakti geldi.”

‘YENİ ANAYASA’ HIZLANACAK

Başbakan Davutoğlu, millete verdikleri en önemli sözün yeni bir anayasa olduğunu da hatırlatarak, bu konudaki çalışmaların hızlanacağını anlattı. Davutoğlu, “Meclisin kendi işleyişi içinde gerçekleştirmemiz gereken müzakereleri düşünerek, anayasa için bir yıllık bir takvim ön görmüştük. Ancak CHP’nin olumsuz tutumu yüzünden sonuç alınamadı ve akamete uğradı. Bu nedenle, anayasa vaadimizin takvimini öne aldık. Tüm kesimlerin, ‘işte benim anayasam bu’ diyeceği sivil, milli bir anayasayı hazırlayacağız. Her hafta akademisyenlerle, siyasi devlet tecrübesine sahip arkadaşlarımızla sürekli toplantılar halindeyiz. AK Parti bünyesinde oluşturduğumuz anayasa komisyonu bir yandan yazım sürecini yürütürken, bir yandan da kamuoyuna yönelik çalışmalarını sürdürecektir. İnşallah kısa sürede yazım çalışmalarını tamamlayacağız” dedi.

Hürriyet

Bunları da beğenebilirsin