DKY Akel hak sahipleri diri diri mezara girdi!

DKY Akel projesinin kentsel dönüşüm olarak hayata geçirilmesi için yıkılan Akel Sitesi'nin 450 ev sahibi, DKY İnşaat'ı protesto için inşaat arsasına mezar kazıp içine girdi! İşte detaylar...

Kartal’da 450 ev sahibi, kendilerini mağdur ettiği gerekçesiyle DKY İnşaat’ı protesto etti. Protestocular, inşaat arsasına mezar kazıp içine girerek tepkilerini gösterdi. Kartal Esentepe Mahallesi’nde 450 ev sahibi, DKY İnşaat firmasının kendilerini mağdur ettiği gerekçesiyle kefenli ve mezarlı eylem yaptı.

450 protestocu, DKY İnşaat’ın kendilerini mağdur ettiğini dile getirmek için, önce arsalarının yanındaki firmanın ofisinin önünde toplanıp, ellerinde pankartlarla arsanın içine yürüyerek sloganlar attı. Ardından protestoculardan birisi, kefen giyerek, arsalarına kazdıkları mezarın içine girerek protesto etti. Daha sonra kooperatif başkanı İbrahim Karslıoğlu, basın açıklaması yaparak şunları aktardı:

“Mezara sadece bedenimizi değil…”

“Burada kazmış olduğumuz bu mezara bizler sadece vücutlarımızı değil, 2015 te geleceğe dair yeşeren umutlarımızı, 35 yıllık bir arada yaşanmış olan komşuluklarımızı, çocukluğumuzu ve insanlığa dair güvenimizi gömüyoruz. Yüklenici firmanın bizlerin kendisine olan güvenini kullanarak ve yüzde seksen emekli olan AKEL sakinlerinin safiyane duygularıyla 2015 yılında imzalatmış olduğu bu sözleşme, bugün burada bizlerin 24 aydan beri kiralarımızı alamama ve uzun yıllar sürecek mahkeme koridorlarına mahkûm etmiştir. Evet, bu mezar, üyelerimizin ellerinde kalan son umutları son toprak parçasıdır. Birçok üyemiz vefat etmiş ve geride kalanlarda artık yüksek sesle ‘arsamız mezarımız oldu’ demektedirler. Bizler bugün burada yetkililerin sesimizi duyacağı güne kadar çadırlarımızı kurarak, nöbetlerimizi tutarak ve kazdığımız bu mezarda yatarak eylemimizi başlatmış bulunuyoruz”.

DKY İnşaat Onursal Başkanı İbrahim Dumankaya ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, Kartal Belediye Başkanı Dr. Altınok Öz’ün de katıldığı kentsel dönüşüm töreniyle Akel Sitesi’nin yıkımını Şubat 2016’da gerçekleştirmişti…

DKY Akel hak sahipleri isyanda: Mağdur edildik, sözleşmeyi bitiriyoruz!

Hürriyet

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin