Emlak Konut Ispartakule Evleri ve beton santralleri

Emlak Konut Ispartakule Evleri 1. ve 2. Etap çalışmalarında son durum ne? Ispartakule beton santralleri sorunundan kurtuluyor mu? ISDER, bölgede en son hangi çalışmaları gerçekleştirdi? ISDER Başkanı Özcan Özdemir, Türkiye’nin imar ve kentsel dönüşüm platformu imarpanosu.com’da yazıyor…

ozcanozdemirisder
Özcan Özdemir (ISDER Başkanı) yazıyor…

 Ispartakule’ de komşularımızı ilgilendiren mahallemiz ile ilgili gelişmeler Isder ıspartakule Derneği olarak takip edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu yazımda bu konulardan kısaca bahsederek, Ispartakule de yaşayan insanların İstanbul içinde nasıl bir örnek komşuluk sergilediklerini ve Derneğimizin de bölgenin en önemli sivil toplum kuruluşu olma nasıl yolunda ilerlediğini anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz ay içinde aşağıdaki konularda mahallemizde gelişmeler olmuştur:

 Emlak Konut Ispartakule Evleri 1. ve 2. Etap’ta son durum ne?

ip2 

1- 2015 Yılı içerisinde Emlak Konut tarafından ihalesi yapılarak müteahhitlere verilen ve kura ile daire sahipleri belirlenen, Emlak Konutları Ispartakule Evleri 1. ve 2. Etap projeleri yer teslimi müteahhitlere yapılmış, şantiyeler kurulmak üzere.

ip3

Proje kapsamında 1 adet ilköğretim okulu ve mevcut Tem den çıkıştan başlayıp Şükriye Yoluç okul ışıklarına kadar gelen 30 metre gidiş gelişli yol yukarı mahalleye Müsiad evlerinin oraya kadar devam ettirilecek. Mahallemiz için özellikle ilköğretim okulu önemli bir ihtiyacı giderecek.

ip1

Ispartakule Bulvarının devam ettirilerek mahalledeki en uzak yere yapılan Emlak Konut evlerine kadar ulaşması yol üstündeki ve yakındaki sitelerin bozuk ve aydınlatması yetersiz mevcut yolundan bıkan komşularımız için güzel olacak. İett’ de bu noktada yolun yapımı ve evlerin tesliminde otobüs seferlerinin başlangıç noktası olarak burayı seçmesi uygun olacaktır. Bu projelerden ev alan İstanbul ve şehir dışından tüm yeni komşularımıza hayırlı olsun ve mahallemize hoş geldiniz diyoruz.

Ispartakule beton santrallerinden kurtuluyor mu?

ip4

2- 2013 Yılından beri mevcut park alanlarımız üzerini işgal eden ve Avcılar Belediyesinin de ecrimisil alarak izin verdiği kaçak beton santrallerinden Nuh Betondan sonra Miltaş betonu da mahalle halkımın desteği ile kaldırtmıştık. Miltaş Beton park alanımızdaki işgale son vermek zorunda kaldığı andan itibaren neredeyse 5 ay geçmesine rağmen, alandaki baraka, beton yığını ve pisliklerini almamıştı.

ip5

18 Ekim tarihinde Avcılar Belediyesine bu konu hakkında şikayet başvurumuzun ardından, birkaç gün içinde arazide bir çalışma olmuş ama sonra yine durmuştu. 28 Ekim tarihinde belediye ye bu konu hakkında gerekli çalışmalara başlanması gerektiği tekrar aranarak hatırlattık ve alanın temizlik çalışmaları tekrar başladı. Belediye ye ve beton firmalarına karşı park alanımızı kurtarma ve park yaptırma mücadelemiz sürecektir. İlk kaldırttığımız park alanımızdaki alanın temizliğinden sonra arazide nihayet otlar çıkmaya başladı.

ip6

Bu park yerinin aslına uygun olarak Ispartakule’ nin ilk parkı olarak yapılması için , 30 Nisan tarihli bir dilekçe ile Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Hanımefendiyi ISDER ISPARTAKULE DERNEĞİ olarak ziyaretimizde başvuru yapmış olmamıza rağmen tarafımıza yanıt verilmemiş, park alanı da atıl şekilde kalmaya devam etmektedir.

Ispartakule’de şerh konulan arsalar…

ip7

3- Eylül ayından beri mahallemizdeki bazı arsalar için şerh konulması konusu gündemdedir. Konu hakkında Isder Ispartakule Derneğimizde 6 Ekim 2015 tarihinde ilgili sitelerden katılan avukat ve daire sahipleri ile toplantı yaptık. Toplantıda taslağını konuştuğumuz sonrası detayını Avukat Büşra Altunay Kızıldağ Hanımefendinin yazdığı dilekçe örneğini yayınlayarak mağdur olan komşularımızın bu dilekçe ile haksız şekilde karar veren mahkemeye başvuru yapmasını sağladık. Konuya muhatap inşaat firmaları da davaya müdahil oldular, ayrıca her sitede ciddi sayıda komşumuz yine avukatlar üzerinden davanın yanlışlarını hukuki olarak anlatan dilekçelerle başvuru yaptılar. Sadece Koza 1 ve Koza 2 sitelerinde 100 ün üzerinde komşumuz avukat vasıtası ile başvuru yaptı. Konunun çok gündeme gelmesinin davacı tarafa çıkar sağladığı için çok fazla gündeme gelmesini istemiyoruz şimdilik. Kasım ayı sonu yada aralık ayı başındaki duruşmada hatalı verilen şerh kararının düzeltileceğini bekliyoruz.

ip8

Ispartakule Salih Şükriye Yoluç İlköğretim Okulu’ndaki faaliyetler

4- Isder Ispartakule Derneği olarak bölgemizdeki Salih Şükriye Yoluç İlköğretim Okulu resim atölyesinin yeniden düzenlenmesi işini üstlenmiştik haziran ayında.

ip10

Çalışmalarımız ekim ayı içinde tamamlandı ve 22 Ekim tarafında okul yönetiminin organizasyonunda açılışımız yapıldı. Isder olarak sadece mahallemizde sorunlar için çözüm üretmek değil gayemiz, imkanlarımız ölçüsünde bu projede olduğu gibi geleceğimiz olan çocuklarımızın hayatına bir renk katmak bizler için gurur vesilesi olmuştur.

ip11

Dernek olarak çok farklı alanlarda çalışmalarımız tüm komşularımızın desteği ile sürmeye devam edecektir.

ip12

Yeni ayda yeni konular ile görüşmek üzere…

Aşağıdaki linki kopyalayarak web sayfanızın adres satırına yapıştırın ve enter’a basın…

https://www.facebook.com/groups/ispartakulebahcesehir/?fref=ts

ÖZCAN ÖZDEMİR’İN ÖNCEKİ YAZISINI OKUMAK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

Bunları da beğenebilirsin