Emlak vergisi artışına nasıl itiraz edilir?

Emlak vergisi artışı için itiraz nasıl yapılır? Emlak vergisine itiraz nasıl olacak? Emlak vergisi oranlarındaki artışa nasıl itiraz edilebilir? MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş, merak edilenleri cevapladı…

Emlak Vergisi Kanunu uyarınca dört yılda bir hesaplanan emlak vergisi oranlarında 2018 yılı için öngörülen bedellerin eskiye oranla dört, hatta beş katına çıkması üzerine MGC Legal Hukuk Bürosu açıklamalarda bulundu.

Yücel Park

Artan Emlak Vergilerine İtiraz İçin Son Hafta

Gayrimenkul alanındaki uzmanlığı ve kazandığı ödüllerle adını duyuran MGC Legal Hukuk Bürosu avukatları son günlerde kamuoyu gündeminde yer alan emlak vergilerindeki yüksek değer artışına ilişkin açıklamalarda bulundu:

MGC Legal Hukuk Bürosu Yönetici Ortağı Av. Mustafa Güneş gündemdeki emlak vergisi artışlarına ilişkin şunları belirtti: “213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre Türkiye’de bulunan tüm binalar, araziler ve arsalar emlak vergisine tabidir. Emlak vergisi oranları, Emlak Vergisi Kanununun 11. maddesine göre tespit edilmektedir. Tespit işlemi Emlak Vergisi Kanununun 29. maddesinde gösterilen usule göre hesaplanan vergi değeri esas alınarak yıllık olarak yapılmaktadır. Vergi değeri ise Takdir Komisyonlarınca dört yılda bir kez hesaplanmaktadır. 2018 yılında yeni belirlenen vergi değerleri yürürlüğe girecek ve 4 yıl süre ile geçerli olacaktır.”

“Kanun gereğince, yeni emlak vergisi değerlerinin yürürlüğe girmeden 4 ay önce kamuya duyurulması zorunlu olduğundan, Takdir Komisyonlarınca ilgili yerlere bildirimler yapılmaya başlanmıştır. Bildirimlerin başlamasıyla bedellerin eskiye oranla dört, hatta beş katına kadar çıktığı mahaller olduğu kamuoyuna yansımaktadır.”

Emlak vergisi oranlarına nasıl itiraz edilir?

Kimi mahallerdeki bu denli yüksek artışın gayrimenkul sahiplerini zor durumda bırakabileceğini belirten Av. Mustafa Güneş : “Takdir Komisyonları arsalara ve araziye ait asgari ölçüde birim değer tespitini dört yılda bir yapmakla yükümlüdür. Yani emlak sahipleri yeni açıklanan bedel üzerinden 4 yıl boyunca emlak vergisi ödemesi yapacaklar. Takdir Komisyonlarınca binaların vergi değeri belirlenirken kullanılış tarzı, inşaatın nevi ve sınıfına göre; arsaların vergi değeri metrekare; arazi vergi değerinin takdiri, arazinin cinsi, sınıfı ve kullanma durumu da değerlendirildiğinden, her gayrimenkulün tabii olacağı vergi değeri birbirinden farklılık gösterebilmektedir.” dedi.

Vatandaşların yeni emlak vergisi oranlarını gayrimenkullerinin bağlı bulunduğu muhtarlıklardan bir an evvel öğrenmeleri gerektiğini belirten Av. Mustafa Güneş, bu konuda dikkat edilmesi gereken bir noktayı da ekleyerek; İç Genelgeye göre Takdir Komisyonu kararları aleyhine itiraz hakkı bulunduğunu, dolayısıyla vatandaşların bu haklarını kullanabileceklerini belirtti.

Av. Mustafa Güneş, “Verilen süre içinde herhangi bir vergi mahkemesi nezdinde dava açılmamış ise takdir edilen vergi değeri kesinleşecektir. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için, gayrimenkul sahipleri önce vergi değerlerini muhtarlıklardan öğrenmeliler. Eğer haksız bir değerleme ile karşılaştıklarını düşünüyorlarsa, 31 Temmuz’a kadar hukuki itirazlarını yapabilirler.” dedi.

Av. Mustafa Güneş kimdir?

Av. Mustafa Güneş, Ankara Fen Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamıştır. Çalışma hayatına kurumsal şirketlerde ve hukuk bürolarında avukat ve hukuk danışmanı olarak başlayan Güneş, 2013 yılından itibaren kurucu ve yönetici ortağı olduğu MGC Legal bünyesinde kurumsal danışmanlık, alternatif uyuşmazlık çözümü, uluslararası sözleşmeler ve proje finansmanı, birleşme ve devralmalar, şirket birleşmesi sonrası entegrasyon, biçimlendirme ve kısmi yeniden yapılandırma, tedarikçi yönetimi ve endüstriyel ilişkiler, dış kaynak kullanımlı projeler alanlarında danışmanlık vermektedir. Uzmanlık konularının başında gayrimenkul, inşaat, imar, iş hukuku ve alacak tahsili yönetimi yer almaktadır. Aynı zamanda AYD Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nin münhasır hukuk müşavirliğini yürütmektedir.

Bunları da beğenebilirsin