Erbek İnşaat, Kırım Büyük Cuma Camii projesinden uzaklaştırıldı

Türkiye-Rusya gerilimi Kırım’ı da etkiledi… Kırım Tatar nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Akmescit şehrinde yapımı planlanan Büyük Cuma Camii projesini hayata geçiren Erbek İnşaat’ın projeden uzaklaştırıldığı açıklandı. İşte detaylar…

Türkiye’nin hava sahasına izinsiz giren SU-24 Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından başlayan Türkiye-Rusya gerilimi, Kırım Tatar nüfusun yoğunluklu olarak yaşadığı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Akmescit’te (Simferopol) yapımı süren cami projesini de etkiledi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Kırım Tatarları’nın yapımı için uzun yıllar mücadele ettiği Büyük Cuma Camii projesini hayata geçirecek Erbek İnşaat, projeden uzaklaştırıldı.

15minut sitesinin Krıminform haber sitesine atıfta bulunarak yayımladığı habere göre; Kırım Başbakan Yardımcısı Ruslan Balbek, Akmescit Büyük Cami inşaatı projesınde baş müteahhit olması planlanan Türk Erbek İnşaat şirketinin projeden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Balbek, yaptığı açıklamada “Elbette ki, müteahhit seçimi konusu yeniden gözden geçirilecektir. Çünkü Cumhurbaşkanımızın izlediği yol bugün bizim için en önemli şeydir. Erbek İnşaat ile henüz herhangi bir kontrat imzalanmamıştı” dedi.

Balbek ayrıca Kırım yönetiminin yaklaşık 500 milyon dolar değerinde 30’a yakın Türk yatırım projesini de durdurduğunu açıkladı.

Kırım Başbakanı Aksyonov da geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Kırım’ın Türkiye ile yük gemisi hatları ile ticaret ilişkilerini durduracağını söylemişti.

Erbek İnşaat: Gelişmeleri takip ediyoruz

Bu arada telefonla ulaştığımız Erbek İnşaat’ın Türkiye ofisinden bir yetkili, imarpanosu.com’a yaptığı açıklamada “Henüz tarafımıza iletilen resmi bir bilgi yok. Biz de Kırım medyası ve sizler aracılığıyla haber akışını takip ediyoruz” dedi.

Kırım Büyük Cuma Camii projesinin özellikleri

Kırım Haber Ajansı (QHA) tarafından yayınlanan haberlerde yer alan bilgilere göre; Akmescit Yaltinskaya Sokak No: 22 adresinde gerçekleştirilmesi planlanan proje ile cami, kubbeli cami binası ve sütun sıraları ile şadırvanın bulunacağı iç avlu olmak üzere iki kısımdan oluşacaktı…

Projeye göre, 3500-4000 kişilik kapasiteye sahip Akmescit Büyük Cuma Camii’nin ana binasında 1500 erkek ve 900 kadının aynı zamanda namaz kılabilmesi hesaplanıyordu.

Kurban Bayramı’nın 2. günü 25 Eylül 2015 tarihinde Akmescit Büyük Cuma Camii’nin inşaatına başlama töreni düzenlenmişti.

Kırım Özerk Cumhuriyeti, 1954 yılından itibaren Ukrayna’ya bağlı iken 26 Şubat 2014 tarihinde başlayıp 16 Mart 2014’te referandumla sona eren işgal süreciyle Rusya Federasyonu’na bağlandı.

Lilya Kulcanay / imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin