Faiz indi, trene ilk binen kazanır VİDEO

Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını değerlendiren Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, "Elini çabuk tutup konut alma aksiyonuna girenler uygun fiyat, düşük faiz avantajını değerlendirecektir" dedi. İşte o açıklama ve video röportajımız...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 16’ya düşürdü.

İndirim kararını değerlendiren Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, “Kararı sektörümüz açısından olumlu buluyoruz. Kamu bankaları nezdinde, mortgage faizlerinin 1.40’lardan 1.30’lar civarına çekilmesini bekliyoruz. Hem mortgage, hem mevduat faizlerini düşürmesi açısından karar, gayrimenkul sektörüne olumlu yansıyacaktır. Konut almayı düşünenlerin kararını hızlandıracaktır. Ancak konut alıcılarının uygun fiyat ve düşük faizden faydalanmak için ellerini hızlı tutmalarında fayda var. Zira son dönemdeki kur atışı önce maliyete, sonra da konut fiyatlarına yansıyacaktır” dedi.

VEDAT ARSLAN’IN AÇIKLAMASINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

“Bu trene ilk binen, fırsattan yararlanacaktır”

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 200 baz puan indirerek yüzde 18’den yüzde 16’ya düşürdü.
TCMB’nin kararının gayrimenkul sektörüne olası etkilerini değerlendiren Aremas Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Arslan, “Elini çabuk tutup konut alma aksiyonuna girenler uygun fiyat, düşük faiz avantajını değerlendirecektir. Bu trene ilk binenler, bu fırsattan yararlanacaktır” dedi.

“Mortgage faizlerinin 1.30’lara çekilmesini bekliyoruz”

Yurt içi ve yurtdışındaki büyük ölçekli gayrimenkul projelerine satış-pazarlama, konsept geliştirme, ticari gayrimenkul satışı, teslim ve 2’inci el operasyonu gibi alanlarda hizmet veren ve yurt dışında da satış ofisleri bulunan Aremas’ın Yönetim Kurulu Başkanı Arslan, TCMB’nin politika faizlerinde 200 baz puan indiriminin konut sektörüne de olumlu yönde yansıyacağını söyledi.

Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun iki nedeni var: Birincisi, mevduat faizleri otomatik olarak düşecek. Bu düşüş, yatırımcıyı alternatif alanlara yönlendirecektir veya konut almak isteyen, ama nakit parasını faizden çekemeyen yatırımcıyı gayrimenkul almaya yönlendirecektir. İkincisi, öncelikle kamu bankaları nezdinde, mortgage faizlerinin 1.30’lar civarına çekilmesini bekliyoruz. Şu anda 1.40 civarında. Bu da doğal olarak, konut satın almak isteyen kitleye avantaj yaratıyor. Faizler bir miktar geri geldi. Dolayısıyla mevduat faizleri de öyle. Konut alıcılarının ellerini hızlı tutmalarında fayda var. Aslına bakarsanız bu da hem maliyet artışı hem de talep kaynaklı fiyat artışlarını beraberinde getirir. Son dönemde yaşanan kur artışı da maliyete yansıyacaktır. Fakat bu yansıma, hemen bugün olmayacaktır. Dolayısıyla, bu trene erken binen, avantajını değerlendirecektir. Kurun artması, aslında maliyetlerin de artmasına sebebiyet veriyor. Dolayısıyla bu süreç içerisinde konut alma aksiyonuna girenler, uygun fiyat, düşük faiz avantajını değerlendirecektir. Ama beklemeye devam edecek olanlar, maliyetler nedeniyle daha yüksek fiyattan konut sahibi olacaklar. Bu trene ilk binenler bu fırsattan faydalanacaktır.”

Bunları da beğenebilirsin