Fikirtepe’de ‘Biz bitiririz’ diyen üç babayiğit kim?

Fikirtepe özel kentsel dönüşüm projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın son hamlesiyle 'Devlet projesi' haline geldi. Fikirtepe'de inşaat ve diğer işlerini devlete devretmeden kendi öz kaynaklarıyla devam ettirecek 'babayiğit' firmalar ise Yeni Fikir-Der'in açıklamasındaki detayda ortaya çıktı. İşte Fikirtepe'de kendi işini kendi bitirecek üç babayiğit firma...

Emre KULCANAY  imarpanosu.com ÖZEL HABER

Fikirtepe ‘özel’ kentsel dönüşüm proje alanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bölgeye giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un bir hafta önce (23 Kasım) Fikirtepe’de yaptığı açıklama ile ‘Devlet proje alanı’ oldu. Bakan Kurum, Yeni Fikirtepe Projesi diyerek açıkladığı süreçte tamamlanamayan inşaatların TOKİ ve Emlak Konut eliyle tamamlanacağını müjdeledi.

Fikirtepe’de işlerini devlete devretmeden kendisi tamamlayacak firmaların isimleri ise Yeni Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Gelişim Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Yeni Fikir-Der) tarafından yapılan açıklamada belli oldu. Toplantıda Dernek Başkanı Engin Akgüzel ve Başkan Yardımcısı Menderes Yavuz’un katılımıyla temsil edilen Yeni Fikir-Der’in açıklamasında Fikirtepe Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı’nın sonuçları değerlendirilirken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen’in verdiği önemli bilgiler de paylaşıldı.

Yeni Fikir-Der Başkanı Engin Akgüzel, Yeni Fikirtepe detaylarını imarpanosu.com ile paylaştı…

Türkiye’nin İmar ve Kentsel Dönüşüm Platformu imarpanosu.com‘un Genel Yayın Yönetmeni Emre Kulcanay ile ‘Yeni Fikirtepe’ oluşumuna değerlendiren Yeni Fikir-Der Başkanı Engin Akgüzel, “Yıllardır bir türlü tamamlanamayan Fikirtepe’mizin dönüşümü, ısrarla çağrı yaptığımız “Cumhurbaşkanımızın”el koyması ile, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eli ile Devlet tarafından “Devlet projesi” olarak tamamlanacaktır” dediği açıklamasına ek olarakyeni değerlemenin TOKİ iştiraki GEDAŞ firması tarafından yapılacağını belirti. Akgüzel, imarpanosu.com’a özel açıklamasında, “Sayın Bakan Murat Kurum ve Bakanlık yetkilileri, bu istişare toplantısından bir-iki gün sonra yeni bir toplantı daha yaparak, yeni değerlemelerin TOKİ iştiraki GEDAŞ Değerleme tarafından yapılacağını bildirdiler. Bakanlığın, İstanbul’dan Fikirtepe’den ayrılmaması, bölgedeki sorunların daha hızlı çözüleceğine dair umutlarımızı arttırıyor” diye konuştu.

23 Kasım’daki Fikirtepe Kentsel Dönüşüm İstişare Toplantısı’nın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen ile temasları hakkında bilgi veren Yeni Fikir-Der Başkanı Akgüzel, özel görüşmeyi derneğin Twitter hesabı @yenifikirder aracılığıyla Fikirtepe kamuoyu ile de paylaştı. İşte Yeni Fikirtepe detayları…

Yeni Fikirtepe süreci nasıl işleyecek?

– Bakanlık 40 proje adasında çalışmalar yapacak.

– İlgili kurumlarıyla önümüzdeki hafta itibarı ile Bakanlık Fikirtepe’de olacak.

– Devlet, “Artık Fikirtepe’deyiz. Bitirene kadar kararlı şekilde çalışacağız” mesajını verdi.

– Çalışmaların tümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

– Tüm işleyişin başında Emlak Konut Genel Müdürlüğü olacak.

– İnşaatların yapım süreci Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Emlak Konut tarafından yürütülecek.

– Bakanlık, bölgede satış ofisi kuran ancak projelerini yapmayan firmaların iki tanesinin ofisini Bakanlık irtibat bürosu olarak kullanacak.

– Faaliyete geçecek ofislerde vatandaşlara işleyişle ilgili bilgi verilecek.

Fikirtepe’de kira yardımını devlet mi verecek?

– Ofislerde Bakanlık tarafından verilecek kira yardımı talepleri de alınacak.

– Tahliyeler için hak sahiplerine belirli bir süre tanınacak.

Fikirtepe’de imar değişikliği olacak mı?

– İmar planı değişikliğine dair yeni düzenlemeler yapılıyor.

– Yeni imar planı sonrası yıkımlara başlanacak.

– Tüm bölgedeki çalışmalar aynı anda yürütülecek.

– En önemli amaç, projelerin doğru ilerlemesi için çalışmaların aynı anda titizlikle yürütülmesi.

– Biri yapılıyor biri yapılmıyor, bunlara bağlı olarak, altyapı çalışmaları yapılamıyor. Bu sebeple Bitmiş konutlara girilemez bir durum ortaya çıkıyor.

– Projeler tamamlanmadıkça altyapının getirdiği yük büyüyor.

Fikirtepe’nin ‘Projemizi kendimiz bitiririz’ diyen babayiğit firmaları hangileri?

Yeni Fikir-Der Başkanı Engin Akgüzel, Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Gürgen’in “Çevre Ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, Fikirtepe’de yüklenici firma temsilcileri ile yaptığı toplantıda, proje inşaatına devam edemeyeceğini belirten ve kararsız yanıtlar veren müteahhitler ile toplantıya devam etmemiştir” dediğini aktardığı açıklamasında toplantıya katılan üç (3) müteahhit firmanın işlerine devam edeceklerini beyan ettiklerini bildirdi.

İşte Fikirtepe’de kendi işini kendi bitirecek üç firma:

1-Teknik Yapı İnşaat

2-Mutlu İnşaat

3-Başarır İnşaat

Fikirtepe’de kim, nasıl çalışacak?

Dernek Başkanı Akgüzel’in paylaşımından detaylara devam edelim:

– Bakan Kurum, 1 ay içerisinde devam edecek müteahhitlere iş planlarını vermeleri, teminat yatırmaları şartını koştu. Bu program Bakanlık tarafından takip edilecek, müteahhit firmalar süreci belirtilen şartlarda yürütmez iseler o projeler de fesih edilerek bakanlık tarafından yapılacak.

Fikirtepe’de yeni paylaşım oranı ne olacak?

– Fikirtepe’de imzalanan sözleşmelerin tümü incelenecek. Alacak vereceklerine bakılacak.

– Fikirtepe’de tek tip bir sözleşme olmadığı gibi, bazı sözleşmeler yüzde 60-40 oranında imzalanmış ancak yüzde 60 oran kağıt üstünde kalmış, yapılan hesaplamalarda bu oranlar denk gelmiyor. Hesaplar sorunlu bu sebeplerle tüm sözleşmeler incelenecek.

– Daha önce imzalanmış olan sözleşmelere mümkün olduğunca sadık kalınacak.
6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un uygulama yönetmeliğinde 04.07.2019 tarihinde yapılan değişikliklerle alınan yetki ve sorumluluklar bölgedeki fesihlerin ve yükleniciliğin tüm hukuki altyapısını sağlamıştır.

– Bir müteahhit kat karşılığı anlaşmada yüzde 50 üzerinden sözleşme yapmış ise devlet devam edecek, vatandaşa karşı devlet muhatap olacak.

– Bakanlık tarafından çalışma yapılacak ada sayısı 40 olarak belirlendi. Teminat yatıran, iş programını getiren ve işini yapabilecek olan müteahhitlerin belli olmasıyla net sayı ortaya çıkacak.

– Ana yüklenici Emlak Konut olacak.

– Müteahhit firma hakkına düşen konutları satıp, firmasına nasıl finansman sağlıyorsa Emlak Konut da aynı yöntemle çalışacak. Artı bir finansmana ihtiyaç duyulur ise Bakanlık bu finansmanı kendi kaynakları ile sağlayacak.

Fikirtepe’de son durum ne?

– Toplam Yapı Adası Sayısı: 61

– Tamamlanan Yapı Adası Sayısı: 18

– Faaliyet Olmayan Yapı Adası Sayısı: 28

– İnşaası Ağır Yürüyen Yapı Adası Sayısı: 5

– Yıkımı Yapılan Yapı Adası sayısı: 10

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin