Fikirtepe’de Pana Yapı isyanı!

Fikirtepe’ye beş adaya birden girerek dikkatleri üzerine çeken Pana Yapı, sahada etkin isimlerden oluşan ekiple ayrıldıktan ve Denge Holding hisseleriyle borsaya girdikten sonra bölgedeki kentsel dönüşüm çalışmalarına son verdi. Fikirtepe merkez ofisini kapatan Pana Yapı; Brooklyn Dream, Brooklyn Life ve Brooklyn Street adalarındaki hak sahiplerini ve müşterilerini mağdur etti!..

Emre KULCANAY yazıyor…

Kurtlar Vadisi dizisinden sonra Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisiyle bir yandan televizyon dizi yapımcılığına devam eden ve Raci Şaşmaz’ın sahibi Pana Holding, Pana Yapı firmasıyla Fikirtepe özel kentsel dönüşüm pilot bölgesine 5 adada 5 projeyle birlikte girdi.

Bunlardan Brooklyn Park projesini CEO ve ortağı Kürşat Ufuk yönetimindeki saha ekibiyle başarıyla bitirerek sahiplerine teslim etti ancak… Bir süre önce Raci Şaşmaz; ortağı ve CEO’su Kürşat Ufuk ile yolları ayırma kararı aldı. Peşinden de Denge Holding’i satın alarak borsaya girdi. Borsa İstanbul’da yüzde 700’lere varan değer artışı gören Denge hisselerinin hareketliliği Pana Holding’te de yeni şirket hamlelerine sebep oldu.

Raci Şaşmaz, Denge Holding’in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Toma Finans şirketini de satın alarak Borsa İstanbul Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda da (KAP) yayınladıkları üzere KKTC’deki bu şirketin sermaye artışını sağladı.

Şaşmaz’ın hesabı Fikirtepe’de şaştı!

Pana Holding şirketi Pana Yapı, Brooklyn City projesinde ortak olduğu Katarlı Al-Bawakir Grupla hareket etmeyi sürdürdü. Hatta Fikirtepe Mandıra Caddesi üzerindeki Brooklyn City projesini Al-Bawakir Konut A.Ş’ye devretti. Bu esnada aynı cadde üzerindeki satış-yönetim ofisini kapatan Pana Yapı, Brooklyn Dream, Brooklyn Life ve Brooklyn Street proje adalarındaki faaliyetlerini de sona erdirdi.

Dolayısıyla Fikirtepe’de çok büyük bir mağdur kitlesi ortaya çıktı. Sadece hak sahipleri değil müşterileri de mağdur oldu… Çünkü inşaatlar durdu ve ne zaman devam edeceği bilinmiyor… Şirketten de henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Not: imarpanosu.com, dürüst habercilik ilkesi gereği; şirketin açıklamasını da bu sitede yayınlamayı taahhüt eder!..

Fikirtepe’de düş kırıklığı!

İngilizce’de rüya/düş anlamına gelen Dream kelimesini projesine isim yapan Raci Şaşmaz ve Pana Yapı, Brooklyn Dream projesini hayata geçireceği alandaki toprak sahiplerini ve markalı konut sahibi olma hayali kuran müşterilerini kelimenin tam anlamıyla düş kırıklığına uğrattı…

Şikayet üstüne şikayet!

Önceki gün Fikirtepe’de biraraya gelerek firmayı İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikayet etme kararı alan Pana Yapı mağduru Brooklyn Dream hak sahipleri, bugün müdürlüğe şikayette bulundular.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü’ne şikayetlerini kabul ettiği için teşekkür eden ada temsilcisi Engin Akgüzel, Türkiye’nin imar ve kentsel dönüşüm platformu imarpanosu.com’a yaptığı açıklamada “Pana Yapı’nın Dream adası hak sahiplerine 4 milyon TL kira borcu var. Başta sayısı 332 iken ölüm ve verasetle 400’e çıkan hak sahipleri önümüzdeki haftadan itibaren dava açmaya başlıyor” dedi.

Pana Yapı’nın mağdur ettiği Brooklyn Dream adası hak sahipleri adına konuşan Engin Akgüzel, ada sakinlerinin sözleşmenin iptali, tapunun eski haline döndürülmesi ve 30 milyon TL’lik haciz bulunduğu öne sürülen temlik edilmiş arsa için ihtiyati tedbir kararı isteyeceklerini söyledi.

Akgüzel, imarpanosu.com’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bölgemizde herkes avukatlarıyla konuşup vekaletlerini veriyor, önümüzdeki hafta davalar açılıyor. Öncelikle sözleşmenin iptali  ve
tapunun eski haline döndürülmesi davası açacağız. İhtiyati tedbir kararı isteyeceğiz çünkü temlik yapılan bir alan var, oranın üstünde de 30 milyonluk haciz var. bunun dururulup satışa gitmemesi için mahkemeye başvuracağız. Pana Yapı, 4 milyon TL’lik kira borcu ile 330’unun evi yıkılmış 400’e yakın hak sahibini mağdur etti.

Çok daha zor durumda olanlar var… Bunlar da arsa payı karşılığı daire satan 172 kişi mağdur oldu… Yarın dava açılacak bizler tapularımızı alacağız ama onların alabileceği daire yok. Müteahhittin elinde bir şey kaldıysa davalaşıp duracaklar.

Bu projeden 550 milyon TL ciro yaptılar ısrarla para yok diyorlar. Ve Raci Şaşmaz şirketlerin hepsini devretti. Brooklyn Life adasında da durum aynı: Burada da kat irtifakı kurulmuş, evler daire tapusu olarak satılmış.”

PANA YAPI’NIN BORSA VE FİKİRTEPE MACERASI, YAZI DİZİSİ HALİNDE İMARPANOSU.COM’DA OLACAK!… BİZİ İZLEMEYE DEVAM EDİN…

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin