İhsan Çulhalık: 17 Ağustos depremiyle toplumsal bilinçlenme yaşadık

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık’ın 17 Ağustos depreminin 18’inci yıl dönümünde yaptığı değerlendirme şöyle…

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, 17 Ağustos depremi ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“17 Ağustos depremiyle toplumsal bilinçlenme yaşadık”

Çok büyük can ve mal kaybına sebep olan 17 Ağustos depremini, 18’inci yılında da derin bir acıyla anıyoruz. 18 yıl önce yaşanan deprem felaketiyle doğal afetlere karşı ne ölçüde hazırlıksız olduğumuz gözler önüne seren 17 Ağustos depremi, toplumsal bilinçlenmenin de önünü açtı. Böylelikle çıkan yasalar ve düzenlemelerle kentsel dönüşüm yasası çıkarılmış oldu.

Kentsel dönüşüm çalışmalarına baktığımız zaman, yatırımcının önünde artık engelin kalmadığını görülüyor. Artık tek tek binalarla uğraşılmayacak, her bir binadan ayrı karot (beton kalitesini ölçen numune alımı) olmayacak. Bakanlar Kurulu devreye girerek, belli bir bölgeyi ‘Riskli alan’ ilan edebilecek. Böylece müteahhitlerin tasarlanan büyüklükte alanlar için proje geliştirmeleri kolaylaşacak. Bir bölgenin yüzde 65’i riskli ise 100’ü kapsama alınmış olacak. Bu sayede tek tek bina sahiplerinin itirazının önüne geçilecek. Böylelikle projelerin yapımı hızlanacak. Bu durum hem arsa sahibi hem de müteahhit açısından büyük bir avantaj. Dolayısıyla kimse haklarından mahrum edilmeyecek.

“İki bölgede kentsel dönüşüm çalışmalarımız sürüyor”

Son yıllarda kentsel dönüşüm çalışmaların hız veren İstanbul, Fikirtepe’den sonra en büyük kentsel dönüşüm çalışmasını Ataşehir’de sürdürüyor. Ataşehir’in 17 mahallesinden biri olan Yenisahra, kentsel dönüşüm açısından önemli bir bölge. Biz de İnsay Yapı olarak kentsel dönüşüm çalışmalarımıza Yenisahra’da başlayacağız. Hak sahipleriyle şu an için görüşmelerimiz sürüyor. Gerekli çalışmaların tamamlanmasıyla kentsel dönüşüm projesine başlayacağız. Şu ana kadar üç bölgede 30 bin metrekarelik alan üzerinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yenisahra’da üç yıldır irtibat ofislerimizle bölge insanıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Aynı şekilde Beykoz Soğuksu’da kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Beykoz Soğuksu’da yaklaşık 15 bin metrekarelik bir alan üzerinde çalışmayı planlıyoruz.

İnsay Yapı iletişim

Web: www.insayyapi.com

Bunları da beğenebilirsin