İkinci Katar çıkarmasından 60 milyon dolar geliyor

Expo Turkey by Qatar, Türkiye – Katar Fuarı bu yıl ikinci kez Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirildi. Fuar, Bakanlar ve iş örgütleri düzeyinde açılışla başlarken, 112 Türk firmasının katıldığı fuarda 60 milyon doları aşan anlaşmalara imza atıldı…

Türkiye ve Katar ilişkilerinde yeni iş kapıları açan Expo Turkey By Qatar / Türkiye – Katar Fuarı, 17-19 Ocak tarihleri arasında Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirildi. Bu sene ilk kez Bakanlıklar düzeyinde katılımla düzenlenen fuarın açılış kurdelasını Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, mevkidaşı Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı H.E. Sheikh Ahmed Bin Jassim Al Thani ile birlikte keserken; Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da açılıştaki yerini aldı.

İMARPANOSU.COM DA KATAR’DAYDI… EMRE KULCANAY’IN İZLENİMLERİ İÇİN TIKLAYIN!

Türk firmalarının çıkarma yaptığı Expo Turkey By Qatar’a Emlak Konut, Tekfen, Artaş İnşaat, Teknik Yapı, Sinpaş, Türksat, Katmerciler, Çilek Mobilya ve Çaykur gibi sektörlerinin öncüsü şirketlerle birlikte 7 ana sektörden yaklaşık 112 Türk firması katıldı. Fuarın ilk gününde 1600’ün üzerinde ikili iş görüşmesi yapılırken iki ülke firmaları arasında 60 milyon doları aşan ihracat anlaşmalarına imza atıldı. İki ülke arasındaki 5 milyar dolarlık ihracat hedefine daha da yaklaşıldı…

‘Öncelik Türk şirketlere’

Açılışta konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Katar’a Türk şirketleri adeta çıkarma yaptı. Katar’da Türk mallarına ve şirketlerine karşı büyük bir ilgi var. Katar’da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası öncesi Katarlı mevkidaşlarımız Türk şirketlere öncelik tanıyacaklarını bizzat ifade ettiler” dedi. Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı H.E. Sheikh Ahmed Bin Jassim Al Thani ise yaptığı açıklamada “Katar’ın kapısı Türk şirketlerine her zaman açık. Türk yatırımcıları Katar’a bekliyoruz. Türk şirketlerine ayrıcalık tanıyoruz ve bundan sonraki süreçte yeni ayrıcalıklar için değerlendirmeler yapıyoruz” şeklinde konuştu.

MÜSİAD: ‘Fırsatları değerlendirelim’

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da Türk ve Katarlı iş adamlarına yatırımları artırmaları çağrısında bulunarak şunları söyledi: “Türkiye ile Katar arasındaki ticaret hacminin, son 10 yıl içinde 408 milyon dolardan, 710 milyon dolara yükseldiğini görüyoruz. Katar, kişi başına düşen milli geliri göz önünde bulundurulduğunda, dünyanın en zengin ülkesi. Bunun yanında iş dünyasına sunduğu güven ve istikrar ortamı, Katar’ın önemli ve değerli bir ticari ortak olarak görülmesinde de büyük bir rol oynuyor. Yarım asırlık mazisine rağmen bugün 100’den fazla ülkeye, yaklaşık 335 milyar dolar yatırım gerçekleştiren, kaynaklarını en iyi şekilde kullanmayı başaran ve eğitime en fazla yatırımı yapan ülkelerden biri olan Katar’dan söz ediyoruz. Bu müthiş bir başarı. Türkiye Katar arası ticari ilişkilere baktığımızda da yine memnun edici bir tabloyla karşılaşıyoruz”.

Bunları da beğenebilirsin