İstanbul 41. sırada

İngiltere’nin önde gelen haber dergilerinden The Economist, ‘yaşamak için en iyi ve en kötü şehirleri’ açıkladı. Hayat pahalılığı, demokrasi, iş ortamı, gıda güvenliği gibi başlıklar altında 2015 verilerine göre oluşturulan listenin başında Kanada yer aldı.

Değerlendirmeye alınan 50 şehirlik listede İsveç, Hollanda, Amerika ve Avustralya şehirleri ilk 10’da bulunurken, İstanbul ise 41’inci oldu. Tahran, Cakarta, Riyad, Delhi gibi şehirler de son sıralarda yer aldı.

Beş kıtanın şampiyonu Viyana

Geçtiğimiz günlerde insan kaynakları ve danışmanlık firması Mercer da 5 kıtada 230 şehri kapsayan bir araştırma yayımlamıştı. 2016 yılı Yaşam Kalitesi Araştırması’na göre dünyanın yaşam kalitesi en yüksek şehri Avusturya’nın başkenti Viyana oldu. Viyana, geçen yıl da zirvedeydi. Araştırmanın ikinci sırasında İsviçre’nin en büyük kenti Zürih yer alırken, üçüncü Yeni Zelanda’nın kuzey adasında bulunan Auckland oldu. Paris’in 37’nci, New York’un 44’üncü, Washington’un 51’inci sırada bulunduğu araştırmada İstanbul ise geçen yıl olduğu gibi 122’nci sırada yer aldı. Yaşam kalitesi en düşük şehir ise Bağdat oldu.

Yeni Yüzyıl Gazetesi

Bunları da beğenebilirsin