Katarlı, Türkiye’den kaç konut aldı?

Expo Turkey by Qatar, Türkiye-Katar Fuarı bugün Katar'ın başkenti Doha'da başladı.. Expo Turkey by Qatar bu yıl üçüncü kez düzenlenirken, Türkiye'den Katar vatandaşlarına konut satışı ne durumda? Katar sermayesi, Türkiye'den kaç konut satın aldı? İşte cevabı...

Expo Turkey by Qatar, Türkiye Katar Fuarı’nın başladığı gün konut satışının 2018 yılı karnesi yayınlandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Aralık 2018 konut satış istatistikleri arasında ‘Yabancıya konut satışı’ verileri de yer aldı. Peki TÜİK’in yabancıya konut satışı verilerinde Katar sermayesi kaçıncı sırada yer aldı? Katar vatandaşları, Türkiye’den 2018 yılında kaç konut satın aldı?..

Türk gayrimenkul firmaları Katar’da

Expo Turkey by Qatar Fuarı, bugün (16 Ocak 2019, Çarşamba) Katar’ın başkenti Doha’da başladı. Türkiye’den gayrimenkul ve inşaat sektörlerini de dahil olduğu toplam sekiz (8) sektörün temsilcisi firmaların stand açarak ürünlerini Katarlı görücüye sunduğu fuar bu yıl üçüncü kez düzenleniyor.

Peki Katarlılar Türkiye’den ne kadar gayrimenkul aldılar? Türkiye’den konut satın alan yabancılar arasında Katar vatandaşlarının yeri ne? Yabancıya konut satışı, Katarlılar’a ne kadar gerçekleşti?

imarpanosu.com’un TÜİK verilerinden derlediği bilgiye göre; Aralık 2017’de Katarlılar’a sadece 37 adet konut satışı gerçekleşti. Aralık 2018’de ise bu sayı 81’e çıktı. 2017’nin Ocak ayından Aralık ayına kadar yıl boyunca Katarlılar’a toplam 305 konut satışı gerçekleşti. 2018 yılında ise Katarlılar’a yapılan konut satışı 764 olarak kaydedildi.

Katarlılar, Türkiye’den konut alan yabancı sıralamasında kaçıncı?

Peki Katar vatandaşları, Türkiye’den konut satın alan yabancı ülke vatandaşları arasında kaçıncı sırada? Yine imarpanosu.com’un TÜİK verilerinden elde ettiği bilgiye göre; Katar vatandaşları, Türkiye’den konut alan yabancılar listesinde 14’üncü sırada

Türkiye’den konut satın alan ülke vatandaşları sıralamasında Aralık 2018 itibariyle birinci sırada 8 bin 205 konut satışıyla Irak, ikinci sırada 3 bin 652 konut satışıyla İran ve 2 bin 718 konut satışıyla Suudi Arabistan vatandaşları yer aldı.

Katar, Türkiye’den konut alan yabancı ülkeler listesinde ilk üçteki Irak, İran ve Suudi Arabistan’dan sonra gelen Rusya, Afganistan, Almanya, Kuveyt, Ürdün, Azerbaycan, Yemen, İngiltere, Filistin ve Mısır’ın gerisinde…

İşte Türkiye’den konut satın alan yabancılar 2018 karnesi…

Konut alan yabancı hangi ülkeden?

imarpanosu.com

 

Bunları da beğenebilirsin