Konut profesyonelleri Nisan verileri için ne diyor?

TÜİK tarafından bugün açıklanan Konut Satış İstatistikleri Nisan 2019 verileri için Özyurtlar Holding, Bahaş Holding, Kar Yapı, İnsay Yapı, Hasanoğlu Şirketler Grubu, Boss4 Gayrimenkul ve Hürriyet Emlak Projeland yöneticilerinin değerlendirmeleri haberde...

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,1 oranında azalarak 84 403 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 15 bin 481 konut satışı ve yüzde 18,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 7 bin 519 konut satışı ve yüzde 8,9 pay ile Ankara, 4 bin 797 konut satışı ve yüzde 5,7 pay ile İzmir izledi.

Konut sektöründe son durum ne? Nisan verileri açıklandı!

TÜİK tarafından bugün açıklanan Nisan 2019 Konut Satış İstatistikleri için Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu, Boss4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Eş Başkanı Abdülkadir Akkuş ve Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay’ın yorumları şöyle…

“Bu yıl yabancıya satışta 50 bini geçeriz”

Özyurtlar Holding Başkanı Tamer Özyurt…

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt: 

“TÜİK 2019 Nisan ayı verilerine baktığımızda yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82,1 arttığını görüyoruz. Bu rakamlar Irak, İran, Suudi Arabistan, Kuveyt başta olmak üzere Körfez ülkelerinden yatırımcılara Türkiye’yi çok iyi tanıtma gayretimizin bir sonucu olarak yansıyor. Bu sonuçlar için hepimiz uzun zamandır yabancı pazarlarda yoğun çalıştık. Çalışmalarımızda çok uzun zamandır yabancı markajında ilerliyoruz. Bu konjonktürde yabancıya satış konusunda yaptığımız tanıtım yatırımları sonuçları itibariyle gayet başarılı. Yabancıya gayrimenkul satışının ihracat kalemi gibi görülmesi ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamına alınması konusunu her zaman dile getirdik. Bu yıl yabancıya satışta 50 bin adeti geçeceğimizi öngörüyorum.”

On markalı konuttan biri yabancıya

“Yabancı talebi sektörün büyümesinde etkili olacak”

Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır’ın açıklaması haberde…

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır:

“TÜİK verilerine baktığımızda, yabancıya satış rakamlarına baktığımızda yeni rekorlara doğru gittiğini söyleyebiliriz. Yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82,1 artarak 3 bin 720 olması çok sevindirici bir rakam. Verilere baktığımızda yabancılardan gelen talebin devam edeceğini öngörüyoruz. Tahminimiz; gelecek dönemde de yabancı talebi sektör büyümesinde etkili olacaktır. Türkiye genelinde ise, konut satışlarının nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,1 azalarak 84 bin 403 adete gerilediğini görüyoruz. Konut satışlarının ocakta yüzde 24,8, şubatta yüzde 18,2, martta yüzde 5,3 gerilediğini düşündüğümüzde yeni rakamın ortalamalarda seyrettiğini söyleyebiliriz. Bu rakamlar yüzde 2 civarı seyreden konut kredi faizlerinin düşmesiyle beraber hızla artacaktır, çünkü iç piyasada faizlerin düşmesini bekleyen bir alıcı potansiyeli hazır bekliyor.”

“Yabancıya satış gurbetçilerin etkisiyle rekora gidecek”

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü’nün açıklaması haberde…

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü:

“İç piyasa satışlarının düşük gelmesini bu sezon için normal olarak kabul etmek lazım. Bunu nedenini; mevcut dönemin ölü sezon olması’ olarak açıklayabiliriz. Ancak yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82,1 artarak 3 bin 720 olduğunu görüyoruz. Bu rakam şubattaki yüzde 92,1 oranındaki rekor artışa yakın bir veri. Buradan yola çıkarak yabancıya satışta yıl sonunda hedeflenen rakamların üzerine çıkılacağını söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönem ziyaret amacıyla ülkesine gelecek olan konut alıcısı potansiyel gurbetçileri de unutmamak lazım. Onların da etkisiyle satış rakamları yukarı doğru ivme gösterecektir. Yabancıya satış gurbetçilerin etkisiyle rekora gidecek diyebiliriz. Gayrimenkul yatırımı açısından cazip fırsatların bulunduğu ülkemizde, yabancı yatırımcılara satışların önümüzdeki aylarda daha fazla artmaya devam edeceğine inanıyoruz.”

“Yabancıya satış, yukarı yönlü eğilimini sürdürecek”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık…

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık :

TÜİK rakamlarına baktığımızda, nisan ayında gerçekleşen yabancı ilgisi yine dikkatimizi çeken en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Verilere göre; yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82,1 artarak 3 bin 720 olduğunu görüyoruz. Bu rakam martta yüzde 71,3 artışla 3 bin 129 olarak açıklanmıştı. Yabancıya satış rakamları, şubatta ise yüzde 92,1 artış ve 3 bin 321 adetlik bir rekorla gelmişti. Yeni rakamın da bu rekora yaklaştığını görüyoruz. Yabancı yatırımcı ve gurbetçiler birikimlerini değerlendirmek amacıyla dövizlerini bozdurarak gayrimenkule yatırıyorlar. Bu da gayrimenkul sektörünün vazgeçilmez ve öncelikli yatırım aracı olduğunu bize gösteriyor. Yabancıya satış rakamları önümüzdeki günlerde yukarı eğilimini sürdürecektir. Konut kredi oranlarının düşmesiyle beraber iç piyasada da benzer tablonun oluşacağından şüphemiz yok.

Yabancıya konut satışında yüzde 82,1 oranında artış yaşandı

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu…

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu:

“Nisan ayı konut satış verilerine baktığımızda yabancıya konut satışın artışını sürdürdüğünü görüyoruz. TÜİK’in Nisan ayı verilerine baktığımızda yabancılara konut satışının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 82,1 artarak 3 bin 720 olduğunu görüyoruz. Türkiye yabancı yatırımcılar için gözde bir ülke olmaya devam ediyor. Yabancılar hem oturmak hem de yatırım için ülkemizden ev almaya devam ediyor. 23 Haziran’da tekrarlanacak seçimlerin neticelenmesiyle birlikte konut sektörünün daha da canlanmasını ve satış ivmesinin yukarıya artışını bekliyoruz.”

“Yabancıya satışlar önümüzdeki günlerde daha da artacak”

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş…

Boss4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Eş Başkanı Abdülkadir Akkuş

“Seçimlerin ardından önümüzdeki aylar itibariyle konut satışlarında yeniden bir yükselişin başlayacağını söyleyebiliriz. Yabancılara yönelik konut satışlarına baktığımızda ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 82,1 oranında bir artış yaşandığını görüyoruz. 2019 Nisan ayında yabancılara 3 bin 720 adet konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışlarında, ilk sırayı bin 839 konut satışı ile İstanbul aldı. İstanbul’u sırasıyla Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izledi. Yabancıya konut satışlarının 2019’un ikinci yarısında da artarak süreceğini söyleyebiliriz. Özellikle Körfez ülkelerinde katıldığımız fuarlar sayesinde ülkemizin tanıtımını en iyi şekilde gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bu durum Körfez ülkelerindeki yatırımcının dikkatini çekiyor ve her geçen gün daha fazla yatırımcının ülkemize gelmesini sağlıyor.”

“Yabancı satışlarında 2019 yılında da rekor kıracağız”

Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay…

Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay:

“Konut satışlarının Nisan’da %18,1 azaldığını ve 84 bin 403 adet konut satıldığını görüyoruz. TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı konut satış rakamlarının kırılımlarını incelediğimizde yabancı satışlarındaki artış dikkatleri üzerine çekiyor. Bu rakamlar bize, ihtiyaç sahibi dışında kalan yatırımcının alım için beklediğini yabancı yatırımcının ise alım için düşük fiyat fırsatını çok iyi değerlendirdiğini söylüyor. Türkiye’den konut almanın yabancı yatırımcılar için hala cazibesini koruduğunu ve her geçen gün bu rakamın artığını gözlemliyoruz. Nisan ayında yabancı satışlarında da yüzde 82’lik artışla 3 bin 720 konut satıldığını görüyoruz. Bu artışı, yükselen döviz kurunun etkisinin yanı sıra gayrimenkul geliştiricilerinin yabancı yatırımcılara odaklanmasına bağlamalıyız. Ayrıca vatandaşlık düzenlemesinin konut alımlarına katkılarının devam ettiğini unutmamamız gerekiyor. Yapılan düzenlemelerle birlikte geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da yabancı satışlarında rekor kıracağımızı düşünüyorum.”

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin