Konutder Başkanı: Gayrimenkul fonu ile…

Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bugün açıklanan Reform Paketini ve paketin içinde konut sektörünü ilgilendiren Gayrimenkul Fonu'nu değerlendirdi. İşte o açıklama...

Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas’ın Gayrimenkul Fonu değerlendirmesi şöyle:

“Gayrimenkul sektörü olarak Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın açıkladığı reform paketini memnuniyetle karşıladık. Reel sektöre ve finans piyasalarına yönelik pek çok yenilik getiren paketin Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum.

Reform paketiyle açıklanan sermaye enjeksiyonu kamu bankalarıyla birlikte tüm sektörleri ve sektörümüzü pozitif etkileyecektir.

“Bankalar nakde dönebilecek”

Sektörde kredilerin bir kısmı kurulacak olan gayrimenkul fonu hissesi ile takas edilmesi sektörü rahatlatacak ve kredilerin fona konulmayan kısımlarının ödenebilirliğini daha da artıracaktır. Böylelikle gayrimenkul fonu hem bankalar hem de sektör firmalarının yararına bir enstrüman olacaktır. Aynı zamanda sermaye piyasalarımızın gelişimine de fayda verecektir. Bankalar isterse bu fon hisselerini piyasada satarak nakde dönebilecektir.

Sorunlu projeler için Gayrimenkul Fonu geliyor

Sonuç olarak sektör yeni paket ve önlemlerin etkisiyle daha sağlıklı bir yapıya kavuşacak. Ertelenen talep morallerin düzelmesiyle yeniden harekete geçecek. Zamanlama olarak da bahar ve yaz mevsimleri, sektörümüz açısından yeniden canlanma dönemidir. Bunun reform paketiyle desteklenmesi umut verici oldu.”

Bunları da beğenebilirsin