Lüks konut vergisi ödeyecek konutlar hangi illerde?

Lüks konut vergisi mi geliyor? Lüks konut vergisi kimler ödeyecek? Lüks konut vergisi kaç TL'den sonra ödenecek? Lüks konut vergisi ödeyecek konutlar hangi illerde? Lüks konut vergisi, Değerli Konut Vergisi nedir? Değerli Konut Vergisi ödeyecek konutlar hangi illerde? İşte 30 büyükşehirde sahiplerinin Değerli Konut Vergisi, lüks konut vergisi ödeyecek konut sayısı...

Lüks konut vergisi hangi durumlarda ödenecek? Değerli konut vergisi hangi konutlar için ödenecek? Lüks konut vergisi için gayrimenkulün değeri kaç TL üzerinde olması gerekiyor? Lüks konut vergisini kimler ödeyecek? Değerli konut vergisini kimler ödeyecek? İşte detaylar…

Değeri 5 milyon TL’nin üzerinde olan mülklerden ‘Değerli Konut Vergisi’ alınması tasarısı Meclis’e sunuluyor. Uzmanlar bu karar yasalaşırsa lüks konut satışlarının daha da yavaşlayacağını belirtiyor. Peki Türkiye’de 30 büyükşehirde 5 milyon TL üzeri kaç adet satılık lüks konut var? İnternetten konut satımı yapan bir sitenin sozcu.com.tr ile paylaştığı verilere göre; bugün itibari ile 6 bin 781 konut 5 milyon TL üzeri rakam ile satışta… İşte 30 ildeki en pahalı evler ve sahiplerinin ödeyeceği vergiler…

30 büyükşehirde Değerli Konut Vergisi ödeyecek kaç konut var?

Yeni vergi reformu paketinden lüks kotunu olan vatandaşları üzecek haber çıktı. Yasa tasarısında pakette bir değişiklik olmaması halinde 5 milyon liradan daha değerli konutlar için emlak vergisinin yanında ek olarak Değerli Konut Vergisi alınacak. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un verdiği bilgilere göre Değerli Konut Vergisi’nde vergi dilimi üçe ayrıldı. Buna göre konutunun değeri 5 milyon TL ila 7.5 milyon TL arasında olan vatandaşlar yılda yüzde 0.3, konutunun değeri 7.5 milyon TL ile 10 milyon TL arasında olan vatandaşlar yüzde 0.6, değeri 10 milyon TL üzerinde konutu olan vatandaşlar ise yılda yüzde 1 konut vergisi ödeyecek.

Uzmanlar bu uygulamanın yürürlüğe geçmesi halinde lüks konut satışlarının azalacağını söylüyor. Peki Türkiye’deki 30 büyükşehir bölgesinde kaç adet 5 milyon TL ve üzeri konut satışta? Hangi şehirde en pahalı ev ne kadar?

İŞTE 30 İLDEKİ 5 MİLYON TL VE ÜZERİNDE SATILIK LÜKS KONUT SAYISI

İSTANBUL

Hürriyet Emlak’ın sozcu.com.tr ile paylaştığı verilere göre; İstanbul’da 5.736 adet fiyatı 5 milyon TL ve üzeri konut sahibini bekliyor. Fiyatı en yüksek olan ise 550 milyon TL ile Tophane Müşiri Zeki Paşa Yalısı… Bu yalının lüks konut vergisi 5.5 milyon TL. Yani bu yalının sahibi her yıl devlete 5.5 milyon TL ödeyecek.

MUĞLA

Muğla’da 512 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı Bodrum Yalıkavak’ta bulunan panoramik manzaralı villa. Değeri ise 40 milyon TL tutarında. Ödenecek olası ek vergisi yıllık 400 bin TL kadar.

İZMİR

İzmir’de ise 318 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut bulunuyor. Bunlar arasında en pahalı olanı 37 milyon TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi 370 bin TL civarında.

ANKARA

Ankara’da fiyatı 5 milyon TL üzerinde olan satılık konut sayısı 126. Bunlar arasında en pahalı olanı 35 milyon TL değerinde Gölbaşı’nda bulunuyor. Ödenecek olası ek vergisi ise 350 bin TL civarında.

ANTALYA

Antalya’da 82 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı ise 24 milyon TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi tutarı 240 bin TL civarında.

BALIKESİR

Balıkesir’de ise 29 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı 56 milyon 890 bin TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi tutarı ise 568 bin 900 TL civarında.

SAKARYA

Sakarya’da ise 20 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı 13 milyon TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi tutarı ise 130 bin TL civarında.

KOCAELİ

Kocaeli’nde 18 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı ise 18 milyon TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi tutarı 180 bin TL civarında.

AYDIN

Aydın’da 13 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı 12 milyon TL değerinde. Ödenecek olası ek vergi tutarı ise 120 bin TL civarında.

ADANA

Adana’da ise 4 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı 6 milyon 600 bin TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi tutarı ise 19 bin 800 TL civarında.

KONYA

Konya’da 3 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı 10 milyon 500 bin TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi tutarı 105 bin TL civarında.

MERSİN

Mersin’de 3 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı ise 6 milyon TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi tutarı 18 bin TL civarında.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de ise 2 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı 19 milyon 250 bin TL değerinde. Ödenecek olası ek vergisi tutarı 192 bin 500 TL civarında.

MANİSA

Manisa’da 2 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Bunlar arasında en pahalı olanı 7 milyon 500 bin TL değerinde. Ödenecek olası yıllık ek vergisi tutarı 22 bin 500 TL civarında.

HATAY

Hatay’da 1 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Değeri 5 milyon 987 bin 500 TL. Ödenecek olası yıllık ek vergisi tutarı 17 bin 962 TL civarında.

KAYSERİ

Kayseri’de 1 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Değeri ise 10 milyon TL. Ödenecek olası yıllık ek vergisi tutarı 100 bin TL civarında.

TRABZON

Trabzon’da 1 adet 5 milyon TL üzerinde satılık konut mevcut. Değeri ise 5 milyon 470 bin TL. Ödenecek olası yıllık ek vergisi tutarı 16 bin 410 TL civarında.

10 BÜYÜKŞEHİR BÖLGESİNDE 5 MİLYON TL DEĞERİNDE KONUT YOK

Hürriyet Emlak verilerine göre; diğer büyükşehirlerde ise (Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Ordu, Samsum) 5 milyon TL ve üzerinde satılık konut bulunmuyor.

sozcu.com.tr / hurriyetemlak.com 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin