Müteahhitler, 2018 karnesini aldı! Ne dediler?

TÜİK, Aralık ayı ile birlikte 2018 yılına ait konut verilerini açıkladı... Gayrimenkul sektörünün 2018 konut satış karnesi niteliğindeki veriler için müteahhitler ne dediler? İşte markalı konut üreticilerinin Aralık 2018 konut satış istatistikleri hakkında yorumları...

TÜİK, Aralık 2018 konut satış verilerini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları 2018 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 oranında artarak 136 bin 845 olarak gerçekleşti. TÜİK verilerine göre; İstanbul 26 bin 541 konut satışıyla listede ilk sırada yer alırken İstanbul’u, 12 bin 095’lik satışla Ankara, 6 bin 960’lık satışla İzmir izledi. Konut satış sayısının düşük olduğu iller sırasıyla 13 konut ile Ardahan, 32 konut ile Hakkari ve 48 konut ile Bayburt oldu.

2018 ve Aralık ayı konut satışı verileri açıklandı

Peki konut üreticileri, Aralık ayı ve 2018 yılı konut satış istatistikleri için hangi yorumu yaptı? İşte markalı konut üreticisi müteahhitler ve gayrimenkul profesyonellerinin görüşleri:

Mar Yapı Genel Müdürü Robert Varon…

“Yabancılara konut satışları her yıl artarak devam ediyor”

Robert Varon (Mar Yapı Genel Müdürü):

“Türkiye genelinde 2018 yılında 1 milyon 375 bin 398 konutun satışı gerçekleşti. Geçen yıl gerçekleşen 1 milyon 409 bin konut satışına baktığımızda bu yıl satışların yüzde 2,4 oranında azaldığını görüyoruz.
Döviz kurundaki yukarı yönlü ivme ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle bu yılı sektörümüz durgun geçirdi. Genel olarak yıl içerisindeki ipotekli konut satışlarına baktığımızda ise genel satış rakamları oranında düşük paya sahip olduğunu gözlemliyoruz. Bu da yükselen konut kredisi faizleri nedeniyle kredili konut satışlarına olan talebin azaldığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Yabancılara yapılan konut satış rakamlarına baktığımızda ise her geçen yıl giderek artan bir grafik var. Ekonomi yönetimimiz tarafından yapılan düzenlemelerle, ülkemizden 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı yapanlara vatandaşlık hakkı tanınmasıyla birlikte yabancılara konut satışları artarak devam ediyor. 2018 yılında yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında artış göstermiş durumda. 2019 yılında ekonomideki normalleşme ile birlikte inşaat sektörünün büyümeye devam etmesini i ve konut satışlarının da faizlerin yüzde 1’in altında sabitlenmesi ile artabileceğini düşünüyoruz. Konut talebinin devam etmesi ve sektörün canlılığını koruması için verilen teşviklerin sürekli olması gerekiyor.”

Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu…

“2019 sektör için hareketli bir yıl olacak”

Haluk Hasanoğlu (Hasanoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı):

“Aralık ayında yaşanan bu artışın 2019 boyunca artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı 2019 yıllık programı kapsamında kamulaştırma ve imar uygulamalarının daha etkin bir biçimde hayata geçirilmesini bekliyoruz. Emlak piyasasının daha sağlıklı işlemesini sağlayacak gayrimenkul değerleme sistemine ilişkin maddeyle birlikte sektörümüzün bu yıl daha da hareketleneceğine inanıyoruz. 2018’in genel rakamlarına baktığımızda konut satışları, 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 2,4 azalış gösterdi. Buna karşın yabancıya konut satışları 2018’de bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında arttı. Hükümetimiz tarafından yabancı yatırımcılara yönelik hayata geçirilen, konut alımlarındaki vatandaşlık hakkının 250 bin dolara çekilmesi vb. gibi politikalar yabancıya konut satışlarında büyük oranda artırdı. Hayata geçirilen bu politikalarla yabancı yatırımcı ülkemize yatırım yapmak için uygun ortam ve koşullara kavuştu. O yüzden yabancıya konut satışında böyle bir ivme yakalanması bizler için şaşırtıcı olmadı. 2019’da yabancıya konut satışında, İstanbul genelinde bölgesel bazda yaşanan yoğunluğu, Avrupa Yakası’na doğru dağıtmamızın faydalı olacağını düşünüyoruz.”

Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş…

Türkiye yabancı yatırımcının yakın markajında

Abdülkadir Akkuş (Akkuş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı):

“2018 sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için zor bir dönem oldu. Ülke olarak hükümetimizin uyguladığı ekonomik programlar ve aldığı önlemler sayesinde zor dönemi geride bıraktık. 2019 ise fırsat yılı olacak. Yerel seçimlerin ardından düzenlenecek yeni kampanyalar ve düzenlemelerle sektörümüz 2018 Aralık ayındaki yükseliş grafiğini 2019’da da sürdürecektir.  Konut satış verilerinden de anlaşılacağı gibi ülkemiz konut yatırımı konusunda yabancı yatırımcının yakın markajında yer alıyor. Bu yükseliş trendi 2019’da da artarak devam edecek, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yeni rekorlar getirecektir.

Tüfekçioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Tüfekçioğlu…

“2019 yılında kredi faizlerindeki düşüş devam ederse, konutta büyüme hızlanır”

Yücel Tüfekçioğlu (Tüfekçioğlu Grup Yönetim Kurulu Başkanı):

“Konut satışlarında ise en yüksek paya İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler sahip. Genel olarak yıl içerisindeki ipotekli konut satışlarına baktığımızda zaman zaman genel satış rakamları oranında düşük paya sahip olduğunu gördük. Bu da yükselen konut kredisi faizleri nedeniyle kredili konut satışlarına olan talebin azaldığının bir göstergesi. Öncelikle 2018 yılını değerlendirecek olursak döviz kurundaki dalgalanmalar ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle bu yıl sektörümüz için durgun geçti. 2018 yılında kimsenin tahmin bile edemeyeceği planlanmış bir ekonomik saldırıyla karşı karşıya kaldık. Hükümetimiz tarafından alınan acil önlemler neticesinde iş dünyasına sağlanan SGK, KDV ve tapu harç indirimi ile normalleşme sürecine girildi. İnşaat firmaları da üzerine düşeni yerine getirdi ve karlarından fedakarlık ederek maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmak yerine çeşitli kampanyalar geliştirdi. Sunulan indirim kampanyalarının yanı sıra peşinat oranlarının düşürülmesi ve vadelerin uzatılması, son olarak bankaların konut kredi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına çekmesiyle sektörde hareketlilik sağlamış oldu. 2019 yılındaki yerel seçimlerin yapılması ve ikinci çeyrek ile birlikte ekonomide bir iyileşme bekliyoruz. Ayrıca faizlerin yüzde 1’in altındaki seyrin devam edeceği kanaatindeyiz. Ekonominin lokomotifi inşaat sektörünün desteklenmeye devam edilmesi gerekiyor. Konut talebinin devam etmesi ve sektörün canlılığını koruması için verilen teşviklerin dönemsel olarak değil süreklilik sağlaması açısından beklentilerimiz mevcut”.

MİNT Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Altıoğlu…

“İnşaatta sürdürülebilir büyüme için ihtiyaca yönelik konutlar üretilmeli”

Sefer Altıoğlu (MİNT Yönetim Kurulu Başkanı):

“Yıllık organik konut ihtiyacının 1 milyon adet civarında olması dikkate alındığında, düşen enflasyon ve faiz oranları ile birlikte ertelenen talebin yeniden piyasaya dönmesini bekliyoruz. Ekonomi yönetimimiz tarafından yapılan düzenlemelerle, ülkemizden 250 bin dolarlık gayrimenkul alımı yapanlara vatandaşlık hakkı tanınmasıyla yabancılara konut satışları artarak devam ediyor. Artan inşaat ve arsa maliyetlerinin konutlara yansıtılmadığı bir yıl olan 2018 yılında konut alanlar büyük bir avantaj elde etmiş oldu diyebiliriz. Bu yıl ise maliyetlerin konut satış fiyatına yansıdığı bir yıl olacak. Yüksek faiz oranlarına bağlı olarak ipotekli konut satışları azaldı ancak diğer satışlar devam ediyor. Canlı bir piyasa var. Faiz oranlarının düşmesi ile ipotekli konut satışları yeniden artacaktır. İnşaat sektörünün her yıl artan bir grafikte büyümesi sektör temsilcileri olarak bizim için sevindirici olsa da önemli olan konut sektöründe talebe uygun üretim yapılarak sürdürülebilir bir büyüme yakalamak. Türkiye’de son 3 yılda ihtiyaçlar göz önünde bulundurulmadan üretilen konutlar ortalama yıllık 15 milyar dolar kayba yol açtı. Ağırlıklı olarak plansız üretimden kaynaklı konut stoğu oluştu ancak yıllık 1 milyon adet civarında konut ihtiyacı dikkate alındığında sık sık gündeme gelen konut balonu gibi bir durum söz konusu değil. Demografik gelişimin doğal sonucu olarak, genç nüfusumuz her geçen gün artıyor. TÜİK’in açıkladığı verilere baktığımızda bir hanede yaşayan insan sayısının her geçen yıl azaldığını görüyoruz. Bir kişi ya da iki kişi yaşayan hane sayısı toplam hanelerin üçte birinden fazla. Bu değişim bize nasıl bir konuta ihtiyaç duyulduğunu bütün açıklığıyla gösteriyor. Yine TÜİK’in tahminlerine göre 2040 yılına kadar nüfusumuzun 100 milyonu aşması bekleniyor. Bu verilerden de yola çıkarak diyebiliriz ki, 2040 yılına kadar ilave 20 milyon konuta ihtiyacımız olacak. Başka bir ifadeyle önümüzdeki 20 yılda 20 milyon yeni konut üretmemiz gerekecek. Burada önemli olan nokta ne tip ve büyüklükte konut üretilmesi gerektiğidir. Stratejik düşünerek ihtiyaç boyutunda, enerji tasarruflu binaların yapılması gerekiyor. Bugünkü anlayışla ihtiyaç üstü 110 metrekare net ortalama büyüklükte konut üretilirse bu süreçte 400 milyar dolarlık israf yapılacağını hesaplıyoruz. Başka bir deyişle ihtiyaca ve demografik yapıdaki gelişmelere uygun net 60 ila 70 metrekare arası konut üretilmesi halinde 2040 yılına kadar 400 milyar dolarlık israf önlenecektir”.

Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi Çağrı Bozay…

“İlk yarıda yabancı talebi etkili olacak”

Çağrı Bozay (Hürriyet Emlak Projeland Yönetim Kurulu Üyesi):

“Türkiye genelinde 2018 yılında gerçekleşen konut satış rakamlarına baktığımızda bir önceki yıla göre yüzde 2,4 oranında azalış göstererek 1 milyon 375 bin 398 konutun satışının gerçekleştiğini görüyoruz. Yıl içerisinde döviz kurundaki dalgalanmalar ve ekonomideki belirsizlikler nedeniyle konut alıcıları uzun zaman beklemeye geçti. Ayrıca konut kredi faiz oranlarının yükselişi konut talebinin ertelenmesine neden oldu. Hükümet tarafından sağlanan tapu harcı ve KDV indirimi, inşaat firmalarının karlarından fedakarlık ederek maliyetlerdeki artışı fiyatlara yansıtmak yerine çeşitli kampanyalar geliştirerek sunmuş oldukları indirim ile sektörde yıl boyunca hareketlilik sağlanmaya çalışıldı. Son olarak bankaların konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olarak ifade ettiğimiz yüzde 1’in altına çekmesiyle birlikte kredili konut satışında bir hareketlilik yaşandı. Aralık ayındaki ilk defa satılan konut sayısına baktığımızda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,8 artarak 69 bin 861 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satış payının yüzde 51 olduğunu görüyoruz. Yine yabancılara yapılan konut satışlarına baktığımızda da 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 78,4 oranında bir artış yakalandı. 2019 yılında ise ilk yarıda özellikle yerel seçimlerden dolayı yerli konut talebinde bir miktar duraklamalar görülse bile, yabancılardan gelen talebin devam edeceğini öngörüyoruz. Tahminimiz; gelecek dönemde de yabancı talebi sektör büyümesinde etkili olacaktır.”

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi…

“Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma yöntemleri zorunlu hale geldi”

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi:

“Son dönemlerdeki konut alımında faizlerin yüksek seviyelere çıkmasıyla birlikte faizsiz ev alma sektörü gayrimenkul piyasasında ciddi hareketlilik sağladı. Son iki yılda kredili ev satışlarının yüzde 37’den yüzde 5’e düştü. Durum, uygulamış olduğumuz tasarrufa dayalı faizsiz ev alma yöntemlerini zorunlu hale getirdi. Bu yöntemlerle ev sahibi olanların oranı her geçen gün büyük artış gösteriyor”…

Bunları da beğenebilirsin