Sur Yapı’nın inşa ettiği Taksim Camii böyle olacak

Sur Yapı tarafından inşa edilen Taksim Camii’nin inşaatı havadan görüntülendi. Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem’in “Sur Yapı, Allah rızası için üstlendi” dediği cami projesinde kazıklar çakıldı. İşte Taksim Camii’nin açılış tarihi ve bitince nasıl olacağını gösteren o görsel…

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın 16 Şubat’taki temel atma törenindeki açıklamasına göre ‘Sur Yapı ve ortaklarınca’ yapılan Taksim Camii havadan görüntülendi. İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nda görüşülüp onaylanan cami inşaatında temel kazıklarının çakıldığı görülüyor.

Yücel Park

Hürriyet Gazetesi‘nin haberine göre; 49 yıldır devam eden yapılıp yapılmaması ile ilgili süren tartışmaların ardından 19 Ocak 2017 tarihinde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nda görüşülüp onaylanan Taksim Camisi’nin çizim aşamasında Beyoğlu’nun tarihi hassasiyeti, bölge dokusu ve en önemlisi hemen arkasında yer alan Rum Ortodoks Kilisesi ile Ermeni Katolik kiliselerinin yüksekliklerinin dikkate alındığı belirtildi.

Taksim Camisi’nin zemin üstü bina yüksekliği 20.70 metre kubbe yüksekliği 9.6 metre toplam mahya yüksekliği 30.3 metre olacak. Cami tamamlandığında aynı anda zemin katta 960 kişi ibadet edebilecek. Otopark olarak tasarlanan yeraltında bulunan üç katta toplam 165 araç park edebilecek.

Taksim Camii ne zaman hizmete açılacak?

Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, 18 Şubat 2017’de yaptığı açıklamada; Koruma Kurulu’ndan da karar çıkmasının ardından Kasım 2016’da müteahhit firma Sur Yapı ile protokol imzaladıklarını ve “Sur Yapı, kendi ifadesiyle ‘Allah rızası için’ bu işi üstlendi” dediği caminin 2018 yılının Ramazan ayında hizmete açılmasının planlandığını söylemişti.

Vakıflara ait 2 bin 482 metrekarelik araziye yapılacak Taksim Camisi’nin mimarları Y. Mimar Şefik Birkiye ve Dr. Mimar Selim Dalaman.

Taksim Camii fotogaleri

İşte Taksim Camii’nin Beyoğlu Belediyesi‘nin internet sitesinde yayınlanan proje görselleri:

Bunları da beğenebilirsin