Yeni konut kredi kampanyası sektörü sevindirdi

Yeni konut kredi kampanyası için konut üreticileri ne dedi? Gayrimenkul sektörü, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yeni konut kredi kampanyası müjdesine nasıl cevap verdi? İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım yeni konut kredi kampanyası için ne dedi? Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık'ın yeni konut kredi kampanyası görüşleri şöyle...

Kamu bankalarının açıkladığı destek paketleri içinde birinci el/sıfır veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ve aylık yüzde 0.64 faiz oranı ile finansman imkanı sunulmasına yönelik konut üreticilerinin değerlendirmeleri şöyle…

Yeni konut kredisi kampanyası! Oran 0.64!

“Bu tarihi fırsatı bir daha bulamayabiliriz”

İNDER ve Teknik Yapı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’ın açıklaması şöyle…

Nazmi Durbakayım (İNDER Başkanı):

“Devletin önderliğinde başlayan normalleşme sürecinde böyle bir can suyu, tüm sektörleri tetikleyecektir. Söz konusu konut kredi faizi, taksitleri ve veda bugüne kadar sunulan en iyi avantajları bir arada barındırıyor. Özellikle inşaat maliyeti daha uygun olan projeler için kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünüyoruz.

İnşaat sektöründeki faaliyetlerin devamı için gerekli olan finansmanın doğru adrese yönlendirilmesini sağlayacak 1. El konutlarındaki ekstra faiz avantajının olması da artı bir değer olarak görüyoruz. İnşaatların yoğun olduğu şehirlere göre verilecek kredi miktarının ayarlanması, bankaların açıkladığı kredi paketi her yönüyle düşünüldüğünü gösteriyor. KDV ve harç gibi dolaylı teşvikler de bu tarihi fırsatı taçlandırabilir.

Ancak Türkiye ekonomisinin tekrar eski gücüne kavuşması ve çarkların dönmesi için kamu bankaları vasıtasıyla devletin yaktığı kıvılcımı, aleve dönüştürmek için özel bankalar ve firmaların da destek vereceğini düşünüyoruz. Özel bankalar taşın altına elini soktuğunda ve inşaat firmaları özel katkılar sağlayarak finans sektöründeki faiz oranlarını daha da aşağıya indirebilir. Talebi canlandırmak için fiyat indirim veya taksit ödemelerine daha özel avantajlar sağlanabilir.
Atılan bu adımla birlikte konut satışlarında kaybettiğimiz ilk 5 aylık kaybın telafi edileceğini öngörüyor ve yılsonunu büyüyen bir Pazar olarak tamamlamayı umuyoruz. Diğer taraftan iç pazardaki hareketlenmenin yurtdışı satışlara da hareket getireceğini söyleyebiliriz.

“Paket, orta gelirli kitleye hitap eden yatırımlar için açılım başlatacak”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt’un yorumu haberde…

Tamer Özyurt (Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı):

“İlk çeyreği yüzde 50’leri aşan satış oranıyla kapatan sektörümüz için yılın 2’nci çeyreği, koronovirüs nedeniyle zorlu bir sürece girmişti. Yatırımcıların bu zorlu dönemde yatırımlarını ötelemeyi tercih etmesi, olağan bir durum haline gelmişti. Haziran itibariyle normalleşme yönünde atılan adımların kısa sürede karşılığını alacağımıza inancımız tam. Bu süreçte hükümetimizin açıkladığı son destek paketi ile biz gayrimenkul ve inşaat sektörü temsilcileriyle yatırımcıları çok önemli bir fırsat sunulmuş oldu. İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, hükümetimizden bir destek beklentisi içerisindeydik. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan paket, sunduğu 0,64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile avantajıyla satışlarda hareketlilik yaratacak. Sektörümüzde yine benzeri görülmemiş imkânlarla karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu sayede haziran itibariyle bir toparlanma dönemi başlayacak. Paket, sektörümüzde orta gelirli bir kitleyi hedef alan projelerin geliştirilmesi yönünde önemli bir açılım başlatacak. Bu sürecin yansımaları, yılın 3’üncü çeyreğinde hissedilecek. Öte yandan destek paketini, gayrimenkul ve inşaat sektöründe de satışın yanı sıra yeni yatırımların habercisi olarak görmeliyiz. Koronovirüs sürecinin ardından yeni konut yatırımlarında; geniş, balkonlu, bahçeli, yoğun yeşil alanlı yapıların ağırlığını hissedeceğiz. Daha çok üst gelir grubunu hedef alan bu tür yatırımlar, yeni dönemde orta gelir grubuna da hitap eden bir nitelik kazanacak.”

“Paket sadece iyileştirme değil, yapısal değişim yaratacak”

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır’ın açıklaması haberde…

Abdüssamet Bahadır (Bahaş Holding CEO’su):

“Koronavirüs nedeniyle hız kaybeden satışların yeniden artışa geçmesi için sektör oyuncuları olarak olağanüstü bir çaba içerisindeydik. Çabalarımızın karşılığını alma noktasında hükümetimizin sunduğu destek paketini büyük bir mutlulukla karşıladık. Bu güne kadar her dönemde sunulan destek paketleri, satışların artırılmasında çok büyük bir rol oynadı.

Koronavirüsün yarattığı sancılı dönemin ortadan kaldırılması yönünde atılan bu adım, sadece bir iyileştirme yaratmayacak aynı zamanda sektörümüzde yapısal bir değişim yaratacak. Orta gelirli yatırımcıları ev sahibi yapmayı amaçlayan 0.64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme kolaylığı sunan paket ile birlikte konut geliştiriciler de planlanan yatırımlarını bu ölçekte yeniden değerlendirecekler.

Yeni yatırımların çıkış noktası, pandemi nedeniyle oluşan yeni ihtiyaçlar, müstakil yaşam dalgası olacak. Konut geliştiricileri, daha çok yeşil alana sahip, izole yaşam sunan projeler geliştirme yolunda ilerleyecekler. Destek paketiyle birlikte değerlendirdiğimizde, yeni konut yatırımlarında orta gelirli yatırımcılar ana hedef kitle olacak. Paketin etkilerini yakın vadede bir toparlanma ve satışlarda hareketlilik, uzun vadede ise orta gelirli yatırımcıyı hedef alan yeni projeler olarak göreceğiz. Konuta erişim ve satın alma eğilimi kolaylaştıkça sektörümüzdeki yapısal değişim daha da belirginleşecek.”

“İzole dönem, yerini hareketli döneme bırakacak”

Akkuş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş’un açıklaması haberde…

Abdülkadir Akkuş (Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı):

“Koronavirüsün nedeniyle yaşamımız gibi sektörümüzde izole bir dönem içine girmişti. Bu durum, konut geliştiriciler ve yatırımcılar açısından planlanan yatırımları ötelemeyi zorunlu kılmıştı. Hükümetimizin gayrimenkul ve inşaat sektörüne kazandırdığı yeni destek paketi ile bu izole dönem, yerini satışların hız kazandığı, planlanan yatırımların masaya yatırıldığı hareketli bir döneme bırakacak. Yılın 2’inci çeyreğinde yaşanan belirsizlik ortamı karşısında bekleme pozisyonuna geçen yatırımcılar, alım yönlü harekete geçecek.

Hükümetimizin orta gelir grubunu hedef alan destek paketi, koronovirüs nedeniyle satışlarda yaşanan gerilemeler karşısında bir panzehir etkisi yaratacak. Öte yandan sektörümüzde son dönemde yapılan projelerde üst gelir grubunu hedef alan yatırımlar ağırlık kazanmaya başlamıştı. Paketin sunduğu 0.64 faiz oranı, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme fırsatıyla konut geliştiriciler açısından yeni bir yatırım atağı başlatacak. Yeni projelerde daha çok orta gelir grubunu hedef alan yatırımlar boy gösterecek. Dolayısıyla paket sadece bu sürecin en az hasarla atlatılmasına değil yeni yatırımların beklentiyle örtüşen bir şekilde yeniden tanımlanmasına vesile olacak. Önümüzdeki dönemde normalleşmeye dönük adımlar hız kazandıkça, paketin kazanımları da artacak.”

“Paket, sektörümüzde yeni bir yatırım iklimi yaratacak”

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık…

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:

“Gayrimenkul ve inşaat sektörü, koronavirüsten en son etkilenen sektörlerden biri olarak zorlu bir döneme girmişti. Türkiye’nin dünyadaki vitrinine değer katan ve sadece yerli değil yabancı yatırımcılar açısından en güvenilir yatırım araçlarından biri olarak görülen sektörümüzün bu süreci en az hasarla atlatabilmesi için bir destek paketi beklentisi içerisindeydik. Hükümetimizin açıkladığı yatırımcının alım gücünü kolaylaştıran, düşük faizli bu destek paketiyle hızlı bir toparlanma dönemine gireceğimizi düşünüyoruz.

Paket, normalleşmeye dönük atılan adımlarla paralel olarak sektörümüzde yeni bir yatırım iklimi yaratacak. Orta gelirli yatırımcıları hedef alan, yüzde 0,64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla varan vade ile ödeme fırsatı sunan paketle, yatırımcılar ötelenen yatırımlarını hayata geçirecekler. Bu kapsamda 100 bin TL kredi çeken bir yatırımcı, bunun geri ödemesini, 15 yılda yaklaşık 170 bin TL olarak yapacak. Yatırım yapmak isteyen ancak ödeme konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünen bir kitleyi de harekete geçirecek. Bugüne kadar her koşulda, ödeme kolaylığı sağlayan, düşük faizli destekler satışlarda önemli hareketlilik sağladı. Sektörümüzde zor günlerin ilacı oldu. Konut geliştiriciler açısından da yeni yatırımların habercisi oldu. Paketle birlikte oluşacak bu yatırım ikliminde hem yatırımcılar hem de konut geliştiriciler kazançlı çıkacak. Bu sürecin karşılığını önümüzdeki ay satışlarda hissedilir biçimde alacağız.”

Share and Enjoy !

0Shares
0 0 0
Bunları da beğenebilirsin