Akkuyu Nükleer Santrali işçileri işten çıkarıldı! Gerekçesi çok acı!

Akkuyu Nükleer Santrali işçileri, deprem bölgesine gönüllü olarak gitmişlerdi. Dönüşte, "İşe gelmedin" gerekçesiyle işten çıkarıldılar!

Akkuyu Nükleer Santrali işçileri, deprem bölgesine gönüllü gitmişleri. Dönüşte “İşe gelmedin” gerekçesiyle işten çıkarıldıklarını öğrendiler. İşten çıkarılan 30 işçi, santral önünde eylem başlattı.

İnşaat-İş Sendikası’nın Twitter hesabından paylaşılan bilgiye göre; deprem bölgesine gönüllü olarak giden otuz (30) Akkuyu Nükleer Santral işçisi işten atıldı.

İşten çıkarılan işçiler, santral önünde eyleme geçti. Birçok işçi de işten çıkarılan işçilerle dayanışmak amacıyla iş bıraktı.

Evrensel Gazetesi‘nden Volkan Pekal o işçilerle konuştu.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) inşaatında Rusya sermayeli taşeron İntens İnşaat’ta çalışan işçiler gönüllü olarak gittikleri deprem bölgesinden döndüklerinde “İşe gelmedin” denilerek tazminatsız şekilde işten çıkarıldıklarını anlattı. Yüzde 60 zam talepleri kabul edilmediği için iş bıraktıklarını hatırlatan işçiler, “Zammı kabul etmedikleri için işe gelmemelerinin” bahane edildiğini söyledi.

Depremin ilk gününde Akkuyu NGS’de çalışan çok sayıda işçi arama kurtarma ve yardım çalışmalarına katılmak için deprem bölgelerine gitti. Ana yüklenici firma TSM Enerji İnşaat’ın gitmek isteyenlere izin verdiğini ifade eden İntens işçileri, bir süre sonra işler aksadığı gerekçesi ile geri çağrıldıklarını söyledi. Geri dönen İntens işçileri çalışma alanına girişte kullandıkları kartların cihaz tarafından okumadığını gördü. İşçiler “3 gün işe gelmediniz” denilerek işten atıldıklarını ifade etti. Yeni yılda ücretlerine yapılan yüzde 40’lık zammı düşük bularak kabul etmediklerini, bu sebeple iş bıraktıklarını hatırlatan işçiler, deprem bölgesine giden 30 işçinin bu nedenle işten çıkarıldığını dile getirdi.

“EN AZ 15 BİN LİRA İSTİYORUZ”

Yüksek enflasyon karşısında ücretleri eriyen işçiler, düşük ücret, yoğun çalışma saatleri, kalabalık servisler ve barınma gibi sorunları çözülmediği için iş bırakmıştı. Ayın 20’si olmasına rağmen ücretlerinin hâlâ yatmadığını ifade eden bir işçi, “Ailem deprem mağduru, ben de evime gidip geldim ancak ücretler hâlâ yatmadı. Ücretlerimiz enflasyon karşısında eridi. 9 bin 300 lira civarında ücret alıyoruz. Ancak iki yıl önce asgari ücretin iki katı ücret alıyorduk. Şimdi de talebimiz en az 15 bin lira” dedi.

Arkadaşlarının gönüllü olarak gittiğini ifade eden bir başka işçi, “Ana firmanın çağrısı ile deprem bölgesine gittiler. Deprem bölgesine devletten önce varıyorlar ama işten çıkarılıyorlar bu hak mıdır?” diye sordu. Günde 8 saat çalıştıklarını ancak yaklaşık 3 saatlerinin servis bekleyerek ve yolda geçtiğini dile getiren işçi, “İşe gitmek için 06.00’da kalkıyoruz. Servis bekliyoruz, 08.00’de giriş yapıyoruz. Ana firmada çalışanlar yol parası da alıyor. Biz de yolda geçen süremizin mesai olarak sayılmasını istiyoruz. En az 15 bin lira artı mesailerin ödenmesini istiyoruz” dedi.

İnşaat-İş – Evrensel