300x250

Ataşehir ihalesini de DAP Gayrimenkul kazandı! İşte gelir ve paylaşım tutarları!

DAP Gayrimenkul, Emlak Konut ihalelerinin gözde lokasyonlardaki arsalarının yeni sahibi... Nişantaşı ve Yeni Levent'ten sonra Ataşehir Doğu Bölgesi 3. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi'ni de DAP Gayrimenkul kazandı. Peki DAP Gayrimenkul bu arsaya yapacağı projeden ne kadar kazanacak, ne kadarı Emlak Konut'un, devletin kasasına gidecek? İşte detaylar...

DAP Gayrimenkul, Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen önemli arsa ihalelerinin de şampiyonu… Firma, Emlak Konut’un Koşuyolu (Eski Hava Subayları Lojmanları),  Nişantaşı (Marmara Üniversitesi Kampus Arazisi) ve Yeni Levent (Eski Polis Lojmanları) ihalesinden sonra Ataşehir Doğu Bölgesi 3. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi’nin de kazananı oldu. Peki DAP Gayrimenkul bu arsada inşa edeceği projeden ne kadar kazanacak? Kazancın ne kadarı  Emlak Konut’un (devletin) kasasına girecek? Detaylar şöyle…

Ataşehir ihalesinde en yüksek teklifi DAP Gayrimenkul verdi

Emlak Konut GYO’nun Ataşehir’de açtığı ihaleye en yüksek teklifi “Sağlıklı Ev” konseptinin mimarı olan DAP Gayrimenkul Geliştirme verdi. Ormanköy, Nişantaşı Koru ve Yeni Levent’ten sonra Sağlıklı Ev konseptini Ataşehir’e taşımaya hazırlanan DAP Gayrimenkul Geliştirme, burada da çok özel bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Emlak Konut GYO’nun Anadolu Yakası’ndaki önemli lokasyonlardan biri olan Ataşehir arazisi için açtığı ihalede en yüksek teklif DAP Gayrimenkul Geliştirme’den geldi. Emlak Konut GYO güvencesi ve DAP vizyonuyla; Ormanköy, Nişantaşı Koru ve Yeni Levent projelerini “Sağlıklı Ev” konseptiyle geliştiren DAP Gayrimenkul, ‘Sağlıklı Ev’ konseptini Ataşehir’e taşımayı hedefliyor.

Ataşehir’de arsa alanı 7 bin 492 metre kare olan, merkezi konumu sebebiyle büyük ilgi gören ihaleye toplamda 11 firma katıldı. DAP Gayrimenkul’ün en yüksek teklifi verdiği ihale sonucunda, Emlak Konut GYO’nun Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri (ASKŞPTG) 894 milyon 600 bin TL oldu.

DAP Gayrimenkul ne kadar kazanacak?

DAP Gayrimenkul, Ataşehir arsasında hayata geçireceği projeden 2 milyar 236 milyon 500 bin TL satış geliri bekliyor. Firma, bu satış gelirinin yüzde 40’ına tekabül eden  894 milyon 600 bin TL’yi Emlak Konut’a ödemeyi taahhüt etti. DAP Gayrimenkul, Ataşehir projesinden Emlak Konut’un yüzde 40’lık payından kalan yüzde 60 oranındaki  1 milyar 341 milyon 900 bin TL kazanacak.

Emlak Konut tarafından Borsa İstanbul Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen ihale açıklaması şöyle:

“Şirketimiz Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (Emlak Konut) tarafından yapılan “İstanbul Ataşehir Doğu Bölgesi 3. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesine katılmış ve 17.05.2022 tarihinde düzenlenen 2. oturumda en yüksek teklifi vermiştir.

Teklif detayları aşağıdaki gibidir:

Arsa Satışı Karşılığı Emlak Konut’a Taahhüt Edilen Toplam Satış Geliri: 2.236.500.000 TL

Emlak Konut’a Taahhüt Edilen Gelir Payı : %40

Emlak Konut’a Taahhüt Edilen Satış Geliri : 894.600.000,00 TL

DAP Gayrimenkul Gelir Payı : %60

DAP Gayrimenkul Payına Düşen Satış Geliri : 1.341.900.000,00 TL”

Emlak Konut GYO A.Ş.’nin KAP bildirimi böyle…

Merkezi lokasyonuyla iş dünyasının göz bebeği

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin merkez ofislerinin olduğu Ataşehir bölgesi, son yıllarda özellikle iş dünyasının da ilgi odağı konumunda. Bu bölgede çalışan iş insanlarının ve üst düzey çalışanların, özellikle şehir merkezinde oturmayı ve doğayla iç içe olmayı tercih ettiğine dikkat çeken DAP Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, “Sağlıklı Ev konseptini, yeni ve sektöre öncülük edecek dokunuşlarla Ataşehir’e taşıyacağız. Bölgenin taleplerini biliyoruz ve buna uygun “Sağlıklı Ev” konseptinde bir proje geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Sağlıklı ev, İstanbul’da büyüyor

Dünyayı etkisi altına alan Covid 19 döneminde “Sağlıklı Ev”lerin öneminin daha da arttığını hatırlatan Ziya Yılmaz “Projelerimizi her zaman yeni dünyanın gelişen/değişen düzenine göre geliştiriyoruz Nasıl ki deprem gayrimenkul sektörü için bir mihenk taşı olduysa aynı şekilde Covid 19 da sektörümüzü yeniden şekillendiren bir dönüm noktası oldu. DAP Gayrimenkul olarak her zaman insanlarımıza yararlı konut ve işyeri üretme bilinciyle projelerimizi geliştirdik. “Sağlıklı Ev” konsepti de de tamamen bu bilinçle hayat buldu. Oluşturduğumuz sağlık kurulu ile müşterilerimizin fikirlerini alarak “Sağlıklı Ev” konseptini geliştirdik. Bu konseptimizi İstanbul’un böylesine değerli arazilerinde hayata geçirmek bizi mutlu ediyor” dedi.

“Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz”

Ziya Yılmaz şöyle devam etti: “Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz tüm projelere bir sanat eseri gözüyle baktık. Ülkemize, şehrimize bir değer katma vizyonuyla hareket ettik. Deyim yerindeyse şehrin vitrinini tablo gibi işliyoruz. Türkiye’nin gücüne ve potansiyeline inanıyoruz ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. İstanbul’a ve ülkemize anıt eserler, sembol binalar ve mutlu yaşayacakları yuvalar kazandırmaya devam edeceğiz.”

Ziya Yılmaz, sağlıklı ev kriterlerini ise şöyle sıraladı:

1- Birincisi yüksek katlı olmayacak. İhtiyaç duyulduğu anda yürüyecek çıkılabilecek yükseklikteki evlere sağlıklı ev diyoruz.

2- İkincisi balkon, teras ve bahçe… Sağlıklı evler bahçe yoksa teras, teras da veremiyorsanız
kesinlikle geniş balkona sahip olmalı

3- Üçüncüsü ise yeşil alan. Bu yüzden sağlıklı ev geniş bir yeşil alana sahip olmak zorunda. Yapılan çalışmalar gösteriyor yeşillikler içinde yapılan spor aktiviteleri kronik hastalıklara da iyi geliyor.

4- Dördüncüsü ise havalandırma sistemi… Pandemi süresince çoğu zaman pencerelerimizi dahi açamadık. Bu açıdan bakıldığında ‘Sağlıklı Ev’ dediğinizde, her dairenin havalandırma sisteminin korona sürecindeki sağlık kriterlerine uygun olarak tasarlanması ve kesinlikle birbirinden ‘bağımsız’ olması gerekiyor.

5- Beşinci ve son kriter ise en son deprem yönetmeliğine göre inşa ediliyor olması…

Bunları da beğenebilirsin