300x250

Beykoz İmar Ofisi açıldı

Beykoz İmar ve Mülkiyet Ofisi açıldı. İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahraman, 'katılımcı süreç' yöneteceklerini ve nitelikli projeler üreteceklerini açıkladı. İşte detaylar...

Beykoz İmar ve Mülkiyet Ofisi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Dr. Tayfun Kahraman, İBB İmar AŞ Genel Müdürü Onur Soytürk ve İBB Kentsel Dönüşüm Müdürü Özlem Tut ve Beykozlular’ın katılımıyla açıldı.

Beykoz İmar ve Mülkiyet Ofisi, İBB tarafından İstanbul’da açılan 14’üncü ofis oldu. İBB’nin resmi internet sitesinden edinilen bilgilere göre; son olarak Sultangazi İlçesi Esentepe Mahallesi’nde açılan ofisler hak sahiplerinin sorunlarını dinlemek ve süre gelen imar ve mülkiyet problemlerine ilişkin çözümler üretmek amacıyla hizmet üretecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ve İstanbul İmar AŞ ortaklığında açılan İmar ve Mülkiyet Ofisleri, mahallelerdeki kentsel dönüşüm çalışmaları için ihtiyaç duyulan tespit ve hak sahipliği çalışması yapılarak hak sahiplerinin beklenti ve taleplerini tespit etmek için gerekli anket çalışması ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştirecek. İmar ve Mülkiyet Çözüm Ofisi, kentsel dönüşümde katılımcı ve şeffaf süreç yönetimi sağlayacak.

Tayfun Kahraman: “Sağlıklı bir dönüşüm için katılımcı süreç, nitelikli projeler”

Beykoz İmar ve Mülkiyet Ofisi’nin açıldığını resmi Twitter hesabından duyuran İBB Deprem Risk Yönetimi Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Dr. Tayfun Kahraman, Beykoz İmar ve Mülkiyet Ofisi için, “Beykoz’da imar ve mülkiyet çözüm ofisimizi açtık. Yurttaşlarımızla mağduriyet yaratmayan, sağlıklı bir dönüşüm için katılımcı süreç yürüterek görüşmeler yapacağız” dedi.  İstanbul’da kentsel dönüşüm projelerinin ‘nitelikli projeler’ olacağına dikkat çeken Kahraman, #dayanıklıistanbul etiketiyle paylaştığı bildiriminde “İştiraklerimizle süreç sonunda dayanıklı bir kent için nitelikli projeler üretmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

İşte o tweet;

İmar ve Mülkiyet Ofislerinde son durum ne?

İBB tarafından 29 Haziran 2021 tarihinde yapılan açıklamaya göre; İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile İBB İmar AŞ, 39 ilçede kentsel dönüşüm çalışmaları yürütüyor.

Yirmi adet öncelikli afet riskli bölge belirlenerek çalışmalara başlandı. 13 ayrı ilçede kentsel dönüşüm katılım ve çözüm ofisleri kuruldu. Bağcılar Katılım ve Çözüm Ofisi hizmete sokuldu. En büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan Eyüpsultan Akşemsettin ve Çırçır Mahalleri Riskli Alanında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, vatandaşların öneri ve beklentileri dinlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’u afetlere karşı dayanıklı bir şehir haline getirmek için çalışmalarını sürdürüyor. 39 ilçede kentsel dönüşüm çalışmaları için vatandaşlarla temaslar başlatıldı. Vatandaşların kentsel dönüşüm konusunda farkındalıkları arttırılarak beklentileri tespit edildi. Bu kapsamda, İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı ile İBB İmar AŞ birlikte çalışıyor. 13 ayrı ilçede, kentsel dönüşüm katılım ve çözüm ofisleri açıldı. Riskli bölgelerde vatandaş bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi.

20 ADET MÜDAHALE ALANI BELİRLENDİ

Deprem riski taşıyan bölgelerde, yerinde ve nitelikli dönüşümün sağlanması amacıyla bütünleşikli risk haritalarıyla oluşturulmuş öncelikli afet riskli alanlar tespit edildi. 20 adet öncelikli müdahale alanı belirlendi. Bu alanlarda, kentsel dönüşüm masaları ve bilgilendirme ofisleri kuruldu.

imarpanosu.com

Bunları da beğenebilirsin