Esenler’de imar hakkına yüzde 20 ilave inşaat müjdesi

Yavuz Selim Mahallesi sakinleri bir araya gelen Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, mahallede kentsel dönüşümün hangi şartlarda, nasıl yapılabileceğini anlattı. Göksu, “Belediye olarak bizim söylediklerimiz dışında bir şey söyleyen olursa bilin ki yanlış söylüyordur” dedi.

Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Halk Meclisi’nde, Yavuz Selim Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi. Göksu, İbrahim Turhan Anadolu Lisesi Spor Kompleksi’nde düzenlenen Halk Meclisi’nde mahalleliyi, Yavuz Selim Mahallesi’nde kentsel dönüşüm alanında yapılabilecek çalışmaların neler olduğu hakkında aydınlattı.

DÖNÜŞÜM İÇİN OLMAZSA OLMAZLARIMIZ VAR

Kendilerinin ikna olmadıkları hiçbir projeyi vatandaşa yöneltmeyeceklerini söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Halkın rızası olmadan Hakk’ın rızası olmaz. Bu açıdan biz, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili özel müteşebbisler bizi ikna etmeden projeyi halka yöneltmeyiz. Biz müteahhitlerin değil halkın belediye başkanıyız. Kentsel dönüşüm isteyenlere belediye olarak her türlü desteği veririz. Bizim olmazsa olmazlarımız; projenin arka planını görmek isteriz, vatandaşın rızası olmasını gözetiriz ve mağduriyet söz konusu olmayacaksa projenin rehberlik hizmetini yaparız” dedi.

450 MİLYONUN 160’I BİZDEN

Mahallede yapılacak kentsel dönüşüm projesinde mevcut imar hakkına yüzde 20 ilave inşaat verildiğini belirten Göksu, “Yavuz Selim’de inşaat yapılabilecek toplam alan yaklaşık 35 bin metrekare. Bu proje alanında yaklaşık bin 700 konut var. Planlarımıza göre Yavuz Selim’i yıkıp tekrar inşa ediyor olsanız, yapacağınız inşaat miktarı, 175 bin metrekare. Biz bir plan değişikliği yaparak, kentsel dönüşüme hız verilmesi için 500 metrenin üzerinde kim bir parsel toplarsa, plandaki mevcut imar hakkına yüzde 20 ilave inşaat veriyoruz. Bunu verdiğimizde Yavuz Selim Mahallemizde 2017 Mart ayına kadar toplam yapılabilecek imar, yaklaşık 210 bin metrekare. Bu projenin yaklaşık 450 milyona yakın maliyeti var. Belediye olarak yüzde 20 artışla, proje maliyetinin yaklaşık 160 milyonunu karşılıyoruz. Geriye kalanını siz ödüyorsunuz. Bu proje için siz varsanız hiçbir bedel almadan belediye olarak her türlü desteği vermeye biz varız, siz yoksanız biz de yokuz” diye konuştu.

Yavuz Selim Mahallesi’nde imar şartlarının ve kanûni sınırların belli olduğunun altını çizen Göksu vatandaşlara, “Ben size mahallemizin röntgenini çektim. Kentsel dönüşümün nasıl yapılabileceğini anlattım. Eğer bizim bu anlattıklarımızın dışında sizlere bir şey söyleyen olursa bilin ki yanlış söylüyordur. Bizim söylediklerimizin dışında Yavuz Selim Mahallesi’nde kentsel dönüşüm yapılamaz. Sizlerden ricam şudur: Belediyemizin Hukuk İşleri Müdürlüğü ile görüşmeden kentsel dönüşüm ile ilgili hiç bir evraka imza atmayın” tavsiyelerinde bulundu.
Göksu, konuşmasının ardından mahallelinin sorularını da cevapladı.