Ev sahipleri ve kiracılar aman dikkat! Tebligatlar geliyor!

Ev sahipleri ve kiracılara tebligatlar geliyor, peki ne yapacağınızı biliyor musunuz? Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı uyarıyor... Video ile anlatım haberde...

Evsahipleri ve kiracılar dikkat! Maliye’den tebligatlar gelmeye başladı. Ev sahipleri, çapraz sorguya alınacak… Peki ne yapacağınızı biliyor musunuz? Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Youtube Emre Kulcanay EK TV’de detayları anlattı… O video, haberimizde…

imarpanosu.com Genel Yayın Yönetmeni Emre Kulcanay, Youtube kanalı Emre Kulcanay EK TV’de, milyonlarca ev sahibi ve kiracıya gönderilen o tebligatı, Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı’ya sordu. Özelmacıklı, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından şimdilik kiracılara gönderilen tebligat ile ev sahiplerinin nasıl çapraz sorguya alınacağını anlattı.

KİRA GELİRİNİZİ BEYAN ETMEK ZORUNDASINIZ

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, kira geliri elde eden ev sahiplerini şu cümlelerle uyardı:

– Ev sahipleri ve kiracılar kira gelirlerini vergi dairesine beyan etmek zorundadır.
– Kira gelirinin beyan edilmemesi cezalarla sonuçlanabilir.
– Kira sözleşmeleri takip için e-devlet sistemine aktarılacak.

Bu video da, ev sahibi ve kiracıları ilgilendiriyor. Son dönemde vergi dairelerinden kira ödemelerinin tespiti amacıyla yazılar gönderiliyor. Bu tebligatlar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yaklaşık 4,5 milyon mülk sahibinin kira gelirlerini beyan etmediği yönündeki tespitinin ardından gönderilmeye başlandı. IBAN numaralarını ve banka ödeme dekontlarını vergi dairelerine ibraz etmek için belirli tarih ve saat aralıklarında ilgili denetim müdürlüklerine gidilmesi gerekmektedir. Kiracı ve mülk sahipleri kira gelirlerinin beyan edilmesinden sorumludur. Beyan edilmemesi durumunda usulsüzlük cezası uygulanabilir. Ayrıca kira sözleşmelerinin e-devlet sistemine aktarılması da planlanıyor. Bu, kira koşulları ve sözleşmelerin standart hale gelmesini, kiracı ve mülk sahiplerinin bu konuyu e-devlet üzerinden takip edebilmesini sağlayacak. Ayrıca ev sahiplerinin başkalarına bedelsiz olarak verdikleri konutların da emsal kira uygulamasına tabi olduğu ve vergi dairesine beyan edilmesi gerektiği anlatılıyor. Bu süreç yaklaşık 9 milyon kiracı ve mülk sahibini etkiliyor.”

GELİR VERGİSİ İSTİSNA TUTARI

Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yayının yorum bölümünde gelen sorular üzerine ise şu yazılı açıklamayı yaptı:

“Binaların konut olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen hasılatın 2023 yılı için 21.000 TL’si gelir vergisinden istisna edilmiştir. Yayınımızda geçen 33 bin TL 2024 yılı için gelir vergisi istisna tutarıdır.”

MALİYE’DEN TEBLİGAT GELDİ, NE YAPMALIYIM?

Emlak Uzmanı Özelmacıklı’nın önemli açıklamalarda bulunduğu özel yayın şöyle:

YOUTUBE’DE İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN!

imarpanosu.com