Gökhan Avcıoğlu: Fikirtepe çocuğu haksız zenginleşti! VİDEO

Ünlü mimar Gökhan Avcıoğlu, Move'Up Talk röportajında Emre Kulcanay'a çok tartışılacak sözler söyledi. Mimar Avcıoğlu'na göre kentsel dönüşüm 'kentsel dövüşüm' oldu; Fikirtepe'deki işçi çocuğu, Kurtuluş'taki memur çocuğuna göre haksız zenginleşti ve bir gayrimenkulün ortağı oldu... Avcıoğlu, neden böyle dediğini bu röportajda açıkladı...

Markalı konut projelerinin ünlü mimarı Gökhan Avcıoğlu, Move Up dergisinin Youtube/Elpis Proje kanalında yayınlanan Move’Up Talk röportaj dizisinde Emre Kulcanay’a çok tartışılacak değerlendirmelerini paylaştı. Mimar Gökhan Avcıoğlu’na göre Fikirtepe’de gerçekleşen kentsel dönüşüm ile oradaki gecekonduda yaşayan işçi çocuğu, birden bire Kurtuluş’taki memur çocuğuna göre ‘haksız’ zenginleşti. Avcıoğlu, neden böyle dediğini özel röportajda örnekleriyle anlattı…

Gazeteci Emre Kulcanay’a Move’up Talk röportajında konuşan ünlü mimar Gökhan Avcıoğlu, kentsel dönüşüm ile ilgili çarpıcı yorumlarda bulundu…

Kentsel dönüşümün başlangıç noktasından itibaren ‘haksız bir sistem’ içerdiğini vurgulayan Mimar Gökhan Avcıoğlu, “Fikirtepe’de, gecekondu bölgesindekiler birden bire böyle bir geçmişi olmayan ve Kurtuluş’ta oturan bir memur ailesine göre avantajlı ve haksız bir duruma geçmiş oluyor. Fikirtepe’deki işçi çocuğu, Kurtuluş’taki çocuğun hayatını yaşamadı. Ama bir nesil sonra Kurtuluş’taki çocuk tersine cezalandırılmış oldu çünkü Fikirtepe’deki çocuk Fikirtepe’de bir gayrimenkulün ortağı oluyor. Haksızlık boyutu böyle cereyan ediyor” dedi.

Gökhan Avcıoğlu: Kentsel dövüşüm!

Mimar Gökhan Avcıoğlu, Fikirtepe ve Kurtuluş çocuklarını örnek göstererek yaptığı değerlendirmesinde şunları söyledi:

“Ben size örnekler vereyim: 0 noktasından itibaren haksız sistem içerisinden başlıyor. Biraz önce anlattım.

Devlet arazilerine konan bir gecekondu ailesi, fabrikada çalışmak zorunda elbette geçimini sağlamak için. Çocuklarını okutmak için bu şehre gelmiş. O zamana kadar şehir ve hayat ona avantajsız bir durum sunmuşlar. Onlar da orada geliştikten sonra bir nesil sonra mesela Fikirtepe’de, gecekondu bölgesindekiler birden bire böyle bir geçmişi olmayan ve Kurtuluş’ta oturan bir memur ailesine göre avantajlı ve haksız bir duruma geçmiş oluyor.

Aradaki, yani Kurtuluş’ta efendi bir memurun…”

– O imar bonusundan dolayı mı söylüyorsunuz bunu?

“Yaşam farkından dolayı… Kurtuluş’ta iyi bir çocukluk geçirmiş, memur ailesinin çocuğu; sıkıntılarla yaşamış Fikirtepe’deki bir işçi çocuğunun hayatına göre bir nesil şanslı iken, bir nesil sonra şanssız duruma düşüyor. Bu zaten tümüyle adaletsiz bir durum.

Bu da nereden kaynaklanıyor? Her seçim dönemi, bir öncekini hatırlamıyor. Biz buraya nereden geldik? Biz böyle bir şey yaptık…

Buranın çocuğu, oranın çocuğundan bir nesil sonra buranın intikamını almış oluyor. Fikirtepe’deki işçi çocuğu, Kurtuluş’taki çocuğun hayatını yaşamadı. Ama bir nesil sonra Kurtuluş’taki çocuk tersine cezalandırılmış oldu çünkü Fikirtepe’deki çocuk Fikirtepe’de bir gayrimenkulün ortağı oluyor. Haksızlık boyutu böyle cereyan ediyor.

Ama şehir hep böyle, yani, ‘Kentsel dönüşüm’ olarak söylenen şey ‘Kentsel dövüşüm’ oluyor. Bunun adı kentsel dövüşüm, kim kimi yenerse… Kim kimden üstün olursa. O yüzden bunun çaresi, dediğim gibi önce yepyeni bir yerde başlayalım.

Bütün Türkiye’yi 30 bin kilometrekareye, ıvırı zıvırı 100 bin kilometrekareye yeniden yerleştirirsiniz. Ama tabii burada öyle bir şey ki, kimin eli kimin cebinde bir sistem olmuş. Bana nereyi verirseniz verin oradan bir proje çıkarırım ama bu olay tek bir bina işi değil. Birlikte bu kompozisyondan birşeyler çıkartmamız önemli.”

Gökhan Avcıoğlu ne anlattı? Röportajın tamamını Youtube üzerinde izlemek için tıklayın!

imarpanosu.com